Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 965 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 6678
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (3973)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (2705)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (20 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (135)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pozvánka: Motoride XL Enduro Rally 2016, Tuhrina, Slanské vrchy

 Zdieľať

Pridané: 02.09.2016 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 10455 [Šport - Rally]

Tak po naozaj úspešnej akcii v Tuhrinej tu máme pokračovanie. Výživné čisto prírodné trate postavené na mieru XL strojom, dlhý okruh, roadbookový presun, motokros test ale aj novinky: enduroškolu, voľné tréningy a TOURING roadbook... Nachystali ste toho kopu.

Ako bolo pred rokom:

12.10.2015 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 10748 [Šport - Rally]

-

Motoride XL Enduro Rally 2015 Tuhrina - Výsledky, foto a pohľad na akciu

Posledný pretek seriálu Motoshop Žubor XL Enduro Cup - Motoride XL Enduro Rally je za nami a spolu s ním sa ukončila úspešná sezóna XL Enduro pretekov na našej rodnej hrude. Slanské vrchy, obec Tuhrina a trať v Kechneci nesklamali.

 

Video: Motoride XL Enduro Rally Tuhrina 2015

yt Pozri na YouTube

Motoshop Žubor XL Enduro Cup 2016 - Šampionát XL enduro pretekov

Kde a kedy:

V spolupráci s obcou Tuhrina vás pozývame 15. - 17. 9. 2016 do Tuhrinej, obci pod Dubníkom v Slanských vrchoch. Tu bude naša základňa, depo a aj enduro test.

Pretek je súčasťou seriálu Motoshop Žubor XL Enduro Cup 2016 a je zároveň posledným pretekom sezóny kde prebehne aj vyhlásenie výsledkov seriálu.

Motoride XL Enduro Rally 2016, Tuhrina, Slanské vrchy

Pre koho? Pre úplne každého fanúšika XL enduro a Adventure!

V prvom rade samozrejme pre endurákov - pretekárov. Je nás na slovensku hojne a v minulosti sme sa vedeli zísť aj v počte atakujúcom stovku. Na štarte chceme vidieť znovu cestovné endurá každej kubatúry od jednovalcov až po mastodonty ako GS či Varadero.

No a samozrejme vítaní sú všetci, čo si chcú k vôni hobby pretekov pričuchnúť ale možno sa ešte obávajú či majú na to schopnosti alebo stroj. Obávať sa nemusíte. Na akcii radi privítame aj vás. Akciu môžete zobrať ako jesenné stretko adventure nadšencov spojené s kempovaním a jazdením. Za symbolické štartovné vás pustíme do tréningov enduro testu a pre záujemcom pripravíme v štvrtok (voľný deň - št. sviatok) enduroškolu.

Vo štvrtok - ENDUROŠKOLA pre obmedzený počet záujemcov:

Vzhľadom na váš veľký záujem som sa rozhodol tohto roku zopakovať enduroškolu, s ktorou sme začali v Kechneci 2014. Ak bude o ňu záujem pripravíme krátky kurz 2-3h, ktorý prejde úplnými začiatkami jazdy v teréne na veľkých endurách. Enduroškolu povediem priamo ja - šéfredaktor motoride.sk a organizátor týchto pretekov, dlhoročný jazdec XL enduro na BMW R1150GS. Na enduro školu bude vstup možný pre začiatočníkov aj menej pokročilých jazdcov. Odporúčame aspoň trochu terénne obutie (E09, TKC80) ale ani to nebude podmienkou. V tomto krátkom kurze si prejdeme:

 • Úvod do jazdenie na ťažkom endure, príprava stroja
 • základy jazdy, práca s Ťažiskom, jazda v stupačkách
 • brzdenie a práca s plynom a spojkou na šmykľavých povrchoch
 • Brodenie a prejazdy koľají
 • presunieme sa na trať a postupne si prejdeme viacero úsekov trate
 • Výjazdy
 • brody potokov
 • Schádzanie strmých zjazdov
 • a všetko ďalšie čo vás bude zaujímať

Motoride XL Enduro Rally 2014 - Enduroškola
Motoride XL Enduro Rally 2014 - Enduroškola
Motoride XL Enduro Rally 2014 - Enduroškola
Motoride XL Enduro Rally 2014 - Enduroškola
Motoride XL Enduro Rally 2014 - Enduroškola
Motoride XL Enduro Rally 2014 - Enduroškola

Dĺžka školy je cca 2-3hod. Max počet ľudí je 10os. Ak bude záujem pripravíme vo štvrtok 2 kurzy, teda max 20 ľudí celkovo. Rozhoduje čas registrácie na akciu. V cene enduroškoly (10EUR) je i tréningový vstup na trať (5EUR), takže po škole dostanete nálepku a môžete v čase tréningov jazdiť na po okruhu celý víkend. Každý účastník enduroškoly, ktorý sa rozhodne prihlásiť do preteku (ak budú voľné miesta) dostane na mieste zľavu zo štartovného 10EUR.

Voľné tréningy i pre nepretekárov:

Pre jazdcov ktorí nechcú pretekať, ale majú záujem si vyskúšať trať enduro testu bude možnosť zajazdiť si voľné tréningy za symbolický poplatok 5 EUR. Jazdec prejde riadne technickou prebierkou, odovzdá reverz a dostane tréningovú nálepku. V čase voľných tréningov mu bude umožnený vstup na trať. Tréningy budú vo štvrtok poobede, piatok, v sobotu po dojazde posledného pretekára do cieľa enduro testu a v nedeľu do 12:00 hod - viď časový harmonogram. V čase tréningov nebudú miesta križovania trate s asfaltovou cestou strážené organizátorom.

TOURING roadbook pre turistov, divákov, fanúšikov:

Zvažujeme v prípade záujmu pripraviť aj TOURING roadbook pre ľudí, ktorí nemajú záujem pretekať, ale chcú sa v sobotu previesť po okolí pomocou itinerára. Roadbook bude nenáročný po vedľajších cestičkách, zapadnutých asfaltkách a sem tam i nejaká poľná cesta. Zavedie účastníkov na zaujímavé miesta, kde budú foto-checkopointy. Jedným z týchto miest bude aj motokrosová trať, kde budú jazdiť pretekári, takže účastníci môžu aj fandiť. Itinerár budeme rovnako ako pretekárom zasielať vopred, každý si ho pripraví podľa seba - na navigáciu budú stačiť i hárky papiera v tankvaku a zabudované počítadlo km na motorke.

TOURING roadbook nebude súťažou meranou na čas, je to spestrenie programu pre nepretekárov. Účasť bude za symbolické štartovné 10EUR a každý, kto absolvuje celú trasu (max 100km) a potvrdí fotografiami prejdenie kontrolných bodov dostane pamätnú medailu a bude večer zaradený do žrebovania a drobné ceny.

Minimálny počet jazdcov TOURING roadbook pre zrealizovanie je 10. Ak ťa niečo také zaujíma zaregistruj sa vo formulári na konci stránky. Akonáhle bude aspoň 10 registrovaných, zašleme vám email s inštrukciami. Štartovné tejto súťaže sa platí na mieste akcie.

Formát preteku Motoride XL Enduro Rally 2016:

Motoride XL Enduro Rally si kladie za cieľ nadviazať na prvé ročníky keď to bola naozajstná roadbooková rally. Formát súťaže bude simulovať jednu etapu rally resp. enduro preteku v rámci možností aké máme. To znamená že jazdec absolvuje meraný enduro test na trati (cca 50km, 1h30min+-) Hneď po dojazde vyrazí na trať presunu, ktorá nebude meraná na čas. Presun bude podľa roadbooku a povedie čiastočne v teréne, ale aj po všelijakých vedľajších asfaltových cestách v normálnej premávke. Presun nebude nijako extra náročný (vzhľadom na možnosti) a keďže ani nie je meraný netreba na neho roadbook na motorku, postačí aj tankvak s hárkami papiera a pod. Presun dovedie pretekára na motokrosový test, ktorý bude znovu meraný. Následne sa pretekár presunie znovu do Tuhrinej teda do cieľa pretekov. Znamená to pre jazdca celý deň v sedle motorky a v súčte cca 120+ km. Výsledný čas bude súčtom času enduro a MX testu.

Motoride XL Enduro Rally 2015
Motoride XL Enduro Rally 2015
Motoride XL Enduro Rally 2015
Motoride XL Enduro Rally 2015

Enduro test:

Enduro test je namotaný v okolí Tuhrinej a vedie po lesných a poľných cestách. Trasa je navrhnutá optimálme pre veľké cestovné endurá po cestách na ktorých to je aj s ťažkými motorkami naozaj zábava. Na trase je niekoľko brodov potoka, prekonáva sa stúpanie, križuje sa pole. Cesty sú v väčšinou v šírke na jedno auto. Trasa niekedy križuje asfaltovú cestu. Enduro test je pomerne dlhý okruh (aktuálne 17 km) a nie je to žiadna enduro či MX trať, ale naturálny lesný terén.

Verili by ste tomu že sa tadiaľ pred rokom jazdilo? - Prieskum tratí Motoride XL Enduro Rally 2016, Tuhrina, Slanské vrchy
Džungľa, ktorú treba presekať - Prieskum tratí Motoride XL Enduro Rally 2016, Tuhrina, Slanské vrchy
Džungľa, ktorú treba presekať - Prieskum tratí Motoride XL Enduro Rally 2016, Tuhrina, Slanské vrchy
Nové časti trate - Prieskum tratí Motoride XL Enduro Rally 2016, Tuhrina, Slanské vrchy

Terén je veľmi rôznorodý od dobre upravených a rýchlych úsekov (poľná cesta) cez lesné úseky s vyjazdenými koľajami, kameňmi a drevom. Sú tam aj kamenisté cesty, brody potokov, lúčne cesty, potok, stúpania aj klesania a aj cestička v lese pomedzi stromy - singletrack. Trasa nie je ešte úplne finalizovaná a môže sa upravovať aj vzhľadom na zjazdnosť v prípade mokrých podmienok.

Pripravili sme aj video z prieskumu tratí.

 • finálna trať sa môže od tohto líšiť
 • Trasa na pretekoch bude vyznačená šípkami a fáborkami, páskami
 • video berte ako upútavku na trať pretekov
 • jazdené na BMW R1150GS
 • Trasy sú navrhované so zreteľom aby boli zjazdné aj za blatistého počasia

Video: Motoride XL Enduro Rally 2016 Tuhrina ukážka časti trate

yt Pozri na YouTube

Roadbook - presun:

Presunová časť nebude náročná čo sa týka terénu. Pravdepodobne väčšia časť povedie po vedľajších asfaltových cestách v normálnej premávke. Trasa vás zavedie na rôzne zaujímavé miesta a opustené aj keď legálne cestičky. Na navigáciu nie je potrebný profi roadbook, poslúži aj tankvak či iné upevnenie hárkov na nádrž. Táto časť totiž nebude meraná aj keď bude stanovený limit na jej dokončenie. Na trase bude niekoľko kontrolných bodov (nutný digitálny fotoaparát / mobil). Za neabsolvovanie trate resp. vynechanie kontrolného bodu bude penalizácia. Na trať presunu musí vyraziť motorka spôsobilá na cestnú premávku, teda s ŠPZ, svetlami a minimálne jedným spätným zrkadlom.

Pred a po dojazdení meraného špeciálu má jazdec pri stánku časomerača čas max. 10 min na montáž / demontáž spätného zrkadla, prípadne odloženie tankvaku / ruksaku, odloženie oblečenia a pod. Rovnako si tak môže doplniť palivo zo svojej vopred pripravenej bandasky (v Tuhrinej). Špeciálny test teda môže jazdiť "na ľahko". Do 10 min po skončení špeciáneho testu, ale musí vyraziť na trať presunu.

Výnimka bude pre kategóriu Open kde jazdí väčšina motoriek bez ŠPZ. V tejto kategórii bude povolený prevoz motoriek na MX test a späť autom a to bez akejkoľvek penalizácie.

Motokros test:

Motokrosový test prebehne na upravenej MX trati na vopred stanovený počet kôl (cca 30min) Bude to vložený špeciálny test, samostatne odmeraný časomierou.

HARD a EASY - možnosti na trati:

Tak ako tomu bolo aj minulého roku aj teraz podľa potreby pripravíme obchádzky resp. vypustenie náročného úseku trate pre jazdcov, ktorí si na to nebudú trúfať.

Ďalšou možnosťou bude absolvovať menší ako stanovený počet kôl na enduro alebo cross teste za cenu penalizácie. Ak to teda jazdec nebude zvládať kondične môže si zajazdiť podľa toho koľko bude mať síl.

Kategórie:

Klasické kategórie seriálu Motoshop Žubor XL Enduro Cup 2016 + kategória Open.

 • 1V600 - 1V 600ccm a viac
 • 2V600 - 2V 600ccm a viac. Naviac do tejto kategórie patria motocykle: Suzuki DR 750/800 BIG, Kawasaki KLE 500, BMW HP2
 • 2V1000 - 2V 1000ccm a viac alebo hmotnosť nad 240kg
 • Open

Bivak, depo:

Depo a bivak bude v obci Tuhrina pri futbalovom ihrisku. K dispozícii bude priestor depa na futbalovom ihrisku - možnosť stanovať / spať vo vlastných autách v depe. Neďaleko budú i toalety a prístup k studenej vode. Ubytovanie v Kultúrnom dome tohto roku nie je možné - kultúrny dom je obsadený pre akciu. Samozrejmosťou je bufet zo základným vybavením - čosi na pitie, dobré pivko, káva, čaj a základné jedlo párky, klobásy guláš. Vo vedľajšej dedine je v prevádzke pizzeria s donáškovou službou, ktorá ochotne privezie pizzu aj do Tuhrinej.

Pre západniarov dávam do pozornosti možnosť dopraviť sa do Košíc resp na východ SK autovlakom: Autovlak Bratislava - Humenné, resp. Praha - (Poprad) - Košice.

Časový harmonogram:

V tomto bode chcem všetkých požiadať aby akciu brali ako celovíkendovú a tomu sa aj prispôsobili. Berte to ako aj ukončenie sezóny. Samotný pretek zaberie väčšinu soboty a keďže vyhodnocovať okrem preteku budeme aj celý seriál Motoshop Žubor XL Enduro Cup 2016 budeme potrebovať aj viac času na spracovanie výsledkov. Takže v piatok večer príprava na preteky a žiadne žúrovanie. V sobotu po pretekoch vyhlásenie a potom veľká after party! :-)

Štvrok:

cca 11:00 - Prvý kurz enduroškoly (podľa počtu záujemcov)
cca 15:00 - Drvý kurz enduroškoly (podľa počtu záujemcov)
od 15:00 - prebierky, voľné tréningy

Piatok:

09:00 - otvorenie areálu, začiatok technických prebierok
10:00 - 18:00 - voľný tréning
20:00 - ukončenie prebierok
do 22:00 - voľná zábava a povinne do spacáku!!!

Sobota - preteky:

od 06:00 - raňajky
08:00 - povinná rozprava kto štartuje medzi prví prísť už oblečený do motorkového)
09:00 - predpokladaný štart - v minútových intervaloch
od 09:00 - individuálny štart - TOURING roadbook (ak sa uskutoční)
10:30 - koniec enduro testu pre prvých pretekárov
10:30 - nemeraný presun na motokros test podľa roadbooku
cca od 12:00 - voľný tréning (enduro test) pre platiacich účastníkov - nepretekárov
12:30 - 15:00 - meraný motokrosový test
14:30 - 16:30 - príchod pretekárov do cieľa v Tuhrinej
19:00 - Vyhlásenie výsledkov Motoride XL Enduro Rally 2016 a seriálu Motoshop Žubor XL Enduro Cup 2016
20:00 - XL enduro After party

Nedeľa:

9:00 - 12:00 - voľný tréning (enduro test) pre platiacich účastníkov - nepretekárov

Motoride XL Enduro Rally 2016 Podporili
Motoride XL Enduro Rally 2016 Podporili

Štartovné a registrácia:

Pretek je navrhnutý aby to bola hlavne zábava a možnosť zajazdiť si na peknej trati v kolektíve podobne "postihnutých" jazdcov. Okrem športového a vytrvalostného aspektu má byť akcia aj dôstojnou rozlúčkou zo sezónou spojenou so sociálnym združovaním sa. :-)

Pre organizáciu preteku je nutná účasť minimálne 45 pretekárov.

 • Štartovné Motoride XL Enduro Rally 2016 - 40 EUR - platí sa vopred - už je po uzávierke, štartovné sa dá uhradiť už len na mieste akcie! Stále sa ale registruj prostredníctvom formulára...
 • Štartovné po termíne uzávierky (12. 9. 2016) na mieste v hotovosti 50 EUR
 • Iba vstup na akciu (diváci) - stanovanie 2-3 noci - 5 EUR - platí sa na mieste
 • Voľné tréningy - 5 EUR - platí sa na mieste
 • Enduroškola + voľné tréningy - 10 EUR - platí sa na mieste
 • TOURING roadbook (ak sa uskutoční) - 10 EUR - platí sa na mieste
 • diváci bez ubytovania - zadarmo
 • záloha za čip časomiery (pretekári) - 5 EUR

Úhrada štartovného (40 EUR) je vopred bankovým prevodom do utorka 12. 9. 2016. Po tomto termíne je možné uhradiť štartovné len na mieste pretekov v hotovosti a vo zvýšenej cene 50 EUR.

Štartovné je nevratné (s výnimkou situácie, ak dôjde k zrušeniu závodu zo strany usporiadateľa).

V cene štartovného poplatku je:

 • parkovanie auta i motocykla v areáli / vstup do DEPA
 • 2x nocľah vo vlastnom stane / aute v depe
 • tréning
 • účasť v preteku
 • dve pripravené trate
 • Kombinovaná čipová časomiera, dva merané špeciálne testy
 • záchranná služba - Horská služba počas preteku v sobotu - enduro test
 • štartovné čísla
 • prístup k sociálnym zariadeniam a vode
 • príprava roadbooku - roadbook si vytlačí každý účastník sám v týždni pred pretekom.

Registrácia:

Registrácia je ukončená.

Zoznam registrovaných pretekárov:

V zozname registrovaných sa nezobrazíte okamžite po odoslaní registrácie, ale až po schválení, neodosielajte registráciu duplicitne!

Motorka musí spĺňať tieto kritériá:

 • namontovaná sériová alebo ladená koncovka výfuku (s homologizáciou), nadmerne hlučné motocykle nebudú vpustené na trať;
 • dobrý technický stav, doplnené prevádzkové kvapaliny, neuniká olej;
 • funkčné obe brzdy a brzdové obloženie bez opotrebenia;
 • funkčné svetlomety a brzdové svetlo;
 • motocykel musí byť možné naštartovať vlastným štartérom;
 • pneumatiky s dostatočným dezénom, doporučujeme terénne pneu;
 • úpravy na zvýšenie výkonu nie sú obmedzené, ale nesmú byť na úkor bezpečnosti a funkčnosti motocykla;
 • správne umiestnené štartovné číslo a pripevnená tabuľka s evidenčným číslom (ŠPZ)
 • OTP stroja a platná STK, zákonné poistenie (PZP);
 • V kategórii Open výnimka - budú do preteku vpustené aj motocykle bez ŠPZ, pokiaľ splnia ostatné požiadavky
 • motorka musí prísť na prebierku čistá! Pre výnimku v inej kategórii kontaktujte organizátora preteku.

Jazdec a jeho vybavenie:

 • motocyklové oblečenie v dobrom stave s protektormi na lakťoch, ramenách, chrbte a kolenách. Doporučujeme kompletné ochranné prvky (MX korytnačka);
 • integrálna helma s funkčným zapínaním a homologizáciou pre prevádzku v cestnej premávke. Povolené sú aj prilby vyklápacie a motokrosové;
 • motocyklové rukavice a čižmy v dobrom stave. Doporučujeme rukavice s protektormi a čižmy s výstuhami, pevné vysoké enduro či motokrosové;
 • vodičský preukaz na motocykel.

Mapa:

Motoshop Žubor XL Enduro Cup 2016 podporujú
Motoshop Žubor XL Enduro Cup 2016 podporujú

Pridané: 02.09.2016 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (20 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (135)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku: