Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 659 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

VR46 - motosvet.sk

Anketa:

Tvoja prvá motorka bola:

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (8 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (59)  [Verzia pre tlač] Tlač

Ako uložiť motorku na zimný spánok...

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 13.10.2001 Autor: Peter Herghott Fischer
Čitatelia: 99129 [Technika - Dobré Rady]

Počasie už naozaj motorkárom nepraje. Chtiac nechtiac je tu koniec sezóny a tak nezabudnite dopriať svojim strojom trochu starostlivosti...
Tak tu je niekoľko rád ako celkom správne uloziť motorku na zimný spánok.

 1. Takže najprv je to dôkladné umytie. Najprv treba ocistiť olejové škvrny a podobné nečistoty technickým benzínom, potom celú motorku umyť šampónom a vyleštiť. Takisto treba očistiť reťaz, rozetu a namazať všetky klzné plochy olejom.
   Dôkladné umytie
  Dôkladné umytie
 2. Palivovú nádrž musíme tiež chrániť pred koróziou zvnútra a to tak, že ju naplníme úplne pod okraj benzínom. Ďalšia možnosť je poriadne ju vypláchnuť zvnútra olejom, ktorý potom zanechá na stenách tenký olejový film brániaci korózii. Toto riešenie je však náročnejšie (treba odmontovať nádrž a prípadne ju na jar aj vypláchnuť benzínom)

 3. Z motocykla vyberieme akumulátor, dolejeme doň potrebné množštvo destilovanej vody, dobijeme ho a uložíme na mieste so stálou teplotou neklesajúcou však pod 0 stupňov Celzia! (Čím teplejšie tým lepšie) Cez zimu ju však treba aspoň raz za 2 mesiace nabiť (predtým snáď trocha vybiť).

 4. Motor pripravený na dávku oleja...
  Motor pripravený na dávku oleja...
  Z karburátorov je potrebné vyčerpať zvyšné palivo, čo sa dá dosiahnuť naštartovaním motora pri zavretom palivovom kohútiku a nechať ho bežať kým sám nezhasne. Tak sa zabezpečí vyčerpanie všetkého paliva z karburátorov. Mnoho ľudí, najmä tých, ktorí majú skúsenosti so staršími mašinami, však odporúča benzín v karburátoroch ponechať, lebo sa počas dlhého "obdobia sucha" sa môže stať, že gumové tesnenia a dosadacie plôšky stratia pružnosť, a na jar karburátory prepúšťajú benzín.
  Potom demontujme zapaľovacie sviečky a do každého válca nalejeme priblizne 20 cm kubických konzervačného oleja a pár krát pretočíme motor BEZ zapnutého zapaľovania. Takto sa vo valcoch vytvori olejový film, ktorý chráni pred koróziou a vlhkosťou. Je celkom vhodné každe dva mesiace motor znova pretočiť, aby sa film obnovil. Takéto opatrenia sú však nutné len u starších motoriek (prípadne dvojtaktov).
  U modernejších strojov sú valce a piesty nehrdzavejúce, a moderné motorové oleje majú aj konzervačné aditíva, ktoré tieto steny spoľahlivo chránia. Tu stačí 2-3 krát za zimu motorku preštartovať, nechať zohriať "do ventilátora", a na stojane tam i nahádzať nejaké tie kvalty, nech sa olejom poriadne doprská aj prevodovka.
  POZOR: Určite nelejte olej do válcov motocykla, ktorého výfukový systém je vybavený katalizátorom !!!

 5. Vymeníme starý motorový olej za nový, pretože v starom oleji sa časom začínajú usadzovať častice, ktoré pôsobia agresívne na klzné
  plochy. Samozrejmosťou je aj výmena olejového filtra. Mnoho ľudí však mení olej až na jar, aby im v motore zbytočne nezostarol.

 6. Koncovky výfukov vypcháme handrami, aby sa do výfukovej sústavy
  nedostávala vlhkosť.

 7. Motocykel uložíme do suchej miestnosti so stálou teplotou. To však nie je vždy možné, preto treba venovať pozornosť jeho zakrytiu. Motocykel zdvihneme na hlavný stojan a podoprieme tak, aby sa kolesá nedotýkali zeme, čím sa predíde preležaninám. Potom stroj kompletne zakryjeme. Všeobecne nie sú vhodné igelity a plastové fólie, pretože sa na nich zvnútra kondenzuje vlhkosť. Vhodné su celty a kryty zo špecialnej tkaniny, poprípade deky.

 Táto sviečka už doslúžila a zaslúžila by výmenu za novú...
Táto sviečka už doslúžila a zaslúžila by výmenu za novú...

P.S.: Ak Vás napadlo ešte niečo na čo sme zabudli dajte nám vedieť a doplníme to tu...

Pridané: 13.10.2001 Autor: Peter Herghott Fischer pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (8 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (59)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Kawasaki Banská Bystrica

Letná akcia v Bikers Centre

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: FesterNZ
Traja kamaráti vylovia zlatú rybku. Ako to tak býva, každý dostane tri želania:
Prvý hneď vyhŕkne: "Chcel by som miliardu euro!". V sekunde mu zapípa mobil a na účte v banke má miliardu euro, tridsaťpäť centov.
Druhý sa zamyslí a povie: "Chcel by som byť najbohatší človek na svete!". Bums, v ruke drží certifikát o tom, že jeho netto hodnota je niekoľko sto miliárd eur.
Tretí sa uškrnie a hovorí: "Ja by som chcel, aby sa moja ľavá ruka vkuse točila dozadu." Rybka sa začuduje, ale okej, ruka sa mu krúti dokola.
"Počúvam druhé želania", hovorí rybka.
"Chcem mať za ženu tú najväčšiu šupu na svete!". Tak sa aj stane, zrazu je okolo neho omotaná strašná buchta a zamilovane na neho pozerá.
Druhý premýšľa a hovorí: "Chcel by som byť tak charizmatický a šarmantný, aby ma chcela každá žena na svete." . Tak je. Prvého žena sa v momente otočí na neho a žmurkne.
Tretí sa potmehúdsky usmieva a hovorí: "Chcem, aby moja pravá ruka vkuse rotovala dopredu!" Rybka si poškrabe plutvičkou hlavu, ale budiž, týpkovi sa točia ruky jak ventilátor.
Rybka prehovorí: "Dobre si to rozmyslite, toto je vaše posledné želanie!"
Prvý si pošrkiabe bradu a hovorí: "Chcem mať železnú imunitu, nikdy nič zlomené a byť úplne zdravý do konca života". Bum, jeho jebáky zmizli, skolióza nikde, zahodí okuliare a vybavené.
Druhý: "Chcel by som naveky mať 29 rokov, aby som nezostarol ani deň!"
Tretí sa udrbáva a hovorí: "Chcel by som, aby sa mi furt kyvkala hlava dopredu-dozadu jak retardovanému ďatľovi!".
Rybka už ani nepremýšľa a splní mu to, zatočí sa a zmizne.
Po rokoch sa všetci traja stretnú a referujú si, ako sa im žije.
Prvý neskrýva nadšenie: "Chalani, som zahojený na X generácií dopredu, vrátane najširšej rodiny. Doteraz som ani nezakašlal a tuto Ivana je v posteli jedna nenásytná štetka!!!"
Druhý pokýve hlavou: "Ja som založil niekoľko desiatok charít a ani sa to neodrazilo na mojich peniazoch. Pomáham svetu a som aj tak najbohatší široko ďaleko, plus ma ľudia lúbia. A hej, Ivana je celkom šupa v posteli, môžem potvrdiť..."
Obaja pozrú na tretieho, ktorý vchádza do miestnosti, kýve rukami jak ringišpíl a mykajúc hlavou hovorí:
"Chalani, ja som to asi dojebal... "

Ďalšie vtipy »