Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 6107 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 10303
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 58% (5944)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 42% (4359)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

TomTom predstavuje zaujímavú navigáciu pre skútre a motocykle

 Zdieľať

Pridané: 05.09.2016 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 7677 [Bleskovky - Novinky]

Holandská spoločnosť TomTom pred pár dňami ukázala netradičné riešenie navigácie pre skútre, ktoré je však použiteľné aj na bežných motorkách. Ide lastne o malú obrazovku, ktorá si bezdrôtovo ťahá údaje z mobilu. Novinka má názov VIO.

Mobil môže mať jazdec trebárs aj vo vrecku. Dátová cesta je obojsmerná, takže cez obrazovku sa dá ovládať aj prostredie navigácie v mobile.

 TomTom VIO
TomTom VIO

Prekvapí najmä uchytenie tejto obrazovky - keďže na skútroch je vo všeobecnosti málo miesta či montážnych bodov pre klasický držiak prístroja, TomTom to vyriešil veľmi šikovne: držiak je možné uchytiť na klasickú okrúhlu tyčku spätného zrkadla alebo priamo na ľavú rukoväť.

 Držiak na rukováť alebo spätné zrkadlo
Držiak na rukováť alebo spätné zrkadlo

Samotná obrazovka je okrúhla, s priemerom 6 cm a rozlíšením 320 x 320 pixelov, pričom sama neobsahuje žiadne mapové údaje. Slúži iba ako zobrazovač údajov prichádzajúcich z mobilu, v ktorom musí byť nainštalovaná nová TomTom VIO aplikácia. Tá sa kamaráti s iOS aj s Androidom, ale iba od 4.4, resp. 9.0 vyššie, a obsahuje mapy v podstate celej Európy, veľkej časti Ruska a Turecka, plus necelú polovicu Ukrajiny. Ako užívateľský jazyk sa dá nastaviť aj slovenčina.

Na obrazovke sa okrem navigačných údajov zobrazujú aj prichádzajúce hovory a iné notifikácie. Výdrž batérie obrazovky je do 5 hodín.

Ako inak, táto navigácia je vodeodolná a ovládateľná v aj rukaviciach. Obrazovka v reálnom čase zobrazuje kompaktne usporiadané údaje - kam a kedy odbočiť, pozíciu na mape, čas dojazdu do cieľa a podobne. Aplikácia sama navrhuje alternatívne trasy v prípade dopravnej zápchy či upozorňuje na radary alebo zóny so zníženou povolenou rýchlosťou. V prípade prekročenia takýchto rýchlostí sa pozadie výstražne zmení na červené. Samozrejmosťou sú aj ďalšie možnosti úpravy trasy, ako napríklad mimo diaľnic, najrýchlejšia/najkratšia trasa, a, samozrejme, aj hlasové pokyny. Tie idú jedine cez Bluetooth, pričom pre ich využívanie je potrebné mať takúto sadu v prilbe, pretože nie je súčasťou balenia. Poteší aj možnosť personalizácie nielen prostredia navigácie, ale aj hardvéru; TomTom totiž ponúka niekoľko farebných silikónových krytov, keby sa majiteľovi štandardný čierny zdal príliš fádny :)

Cena novinky VIO je na oficiálnej stránke výrobcu stanovená na 149,99 britských libier, čo je približne 180 eur.

Video: TomTom VIO: navigácia nie len na skútre

Pridané: 05.09.2016 Autor: Peter Fischer Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Dottore
Kontrolovaný řidič k policajtovi: „Měli byste si to lépe zorganizovat. Jeden policajt mi včera sebere řidičák a dnes druhý mi chce dát pokutu za to, že ho nemám.“

Ďalšie vtipy »