Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 432 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

VR46 - motosvet.sk

Anketa:

Tvoja prvá motorka bola:

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (40)  [Verzia pre tlač] Tlač

Predaje nových motocyklov na Slovensku v prvom polroku 2017 - mierny pokles

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 09.08.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2877 [Novinky - Oznam]

Na Slovensku sa v prvých šiestich mesiacoch tohto roka predalo zhruba o dvesto nových motoriek menej než v rovnakom čase minulého roka. Našťastie to nie je veľký pokles, celkovo si totiž nových majiteľov našlo takmer 3 000 motoriek.

Pokles mohol byť spôsobený dlhším obdobím dažďov na jar, ale aj minuloročným fiktívnym prihlasovaním motoriek, ktoré nespĺňali normu Euro 4. Presnejšie: v prvom polroku minulého roka sa predalo 3 080 nových motoriek, v prvom polroku tohto roka presne 2 857 ks. Rozdiel je teda 223 kusov, resp. 7,24 percenta.

Najobľúbenejším typom zostávajú stále s veľkým náskokom skútre, ktoré tvoria takmer polovicu predajov, z toho skútrom do 125 kubíkov patrí podiel máličko nad 40 %. Treba však povedať, že celkový podiel skútrov klesol oproti minulému roku takmer o pätinu, čo je prvý výraznejší pokles za ostatných niekoľko rokov. (Mimochodom, podiel superšportov a sport-touringov padol takmer o tretinu.) Tradične úspešné zostávajú cestovné endurá s podielom 20 % a naháče so 14 %. Za zmienku stojí veľký medziročný nárast predaja chopprov, skočili hore takmer o tretinu.

Podiel jednotlivých kategórií
Podiel jednotlivých kategórií

V prehľade najúspešnejších značiek došlo k zmene na tretej pozícii - po tradične prvej Honde a druhej Yamahe vystriedala tretiu Kawasaki po novom Suzuki. BMW poskočilo o tri miesta z ôsmeho na piate, čím sa stalo skokanom roka (nárast o 55 %!) Krásne narástli aj Harley-Davidson (113 minuloročných kusov verzus 157 tohtoročných, skok o takmer 40 %) a Ducati (zo 45 ks na 57 ks, teda 27 %). Naopak, klesali značky ako Yamaha, KTM, Aprilia a lacné ázijské skútre, všetky priemerne o štvrtinu až tretinu.

Úspešnosť značiek
Úspešnosť značiek

V prvej šestici najpredávanejších modelov sú až štyri Hondy: jednotkou je už niekoľko rokov neohrozene PCX125, nasledované Forzou 125, trojku uzatvára tiež neúnavne úspešné BMW R 1200 GS. Toho sa predalo takpovediac raz toľko čo v porovnateľnom období minulého roka. Skokanom roka je však Honda CRF1000L Africa Twin, ktorej sa prvý polrok predalo 83 kusov, kým v roku predtým iba 32 (nárast o 160 %). Na úspešnosti však stratili modely ako Honda NC750X, Yamaha Nmax 125 alebo MT-07, ktoré padali o 25 až 40 %.

Úspešnosť modelov
Úspešnosť modelov

A koho by to zaujímalo, v Rakúsku sa za rovnaký čas predalo viac ako päťkrát toľko motoriek čo u nás, teda 16 000 kusov motoriek (pokles o 5,5 %), v Českej republike 6 600 ks (podobný pokles ako u nás), a v Maďarsku len 1 300 (stagnácia).

Pre úplnosť ešte dodáme, že päťdesiatky medziročne klesli o 60 %, ale v nich dominujúca Piaggio group si stále drží svoj výrazný podiel.

Údaje sú spracované z podkladov Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky a zdrojov redakcie motoride.sk. Zo všetkých uvedených dát sú vyňaté päťdesiatky a štvorkolky, a týkajú sa iba nových motocyklov predaných prostredníctvom oficiálnej distribučnej siete na Slovensku v období od 1. 1. 2017 do 30. 6. 2017, a v rovnakom období roka 2016.

Pridané: 09.08.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (40)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Kawasaki Banská Bystrica

Letná akcia v Bikers Centre

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: FesterNZ
Traja kamaráti vylovia zlatú rybku. Ako to tak býva, každý dostane tri želania:
Prvý hneď vyhŕkne: "Chcel by som miliardu euro!". V sekunde mu zapípa mobil a na účte v banke má miliardu euro, tridsaťpäť centov.
Druhý sa zamyslí a povie: "Chcel by som byť najbohatší človek na svete!". Bums, v ruke drží certifikát o tom, že jeho netto hodnota je niekoľko sto miliárd eur.
Tretí sa uškrnie a hovorí: "Ja by som chcel, aby sa moja ľavá ruka vkuse točila dozadu." Rybka sa začuduje, ale okej, ruka sa mu krúti dokola.
"Počúvam druhé želania", hovorí rybka.
"Chcem mať za ženu tú najväčšiu šupu na svete!". Tak sa aj stane, zrazu je okolo neho omotaná strašná buchta a zamilovane na neho pozerá.
Druhý premýšľa a hovorí: "Chcel by som byť tak charizmatický a šarmantný, aby ma chcela každá žena na svete." . Tak je. Prvého žena sa v momente otočí na neho a žmurkne.
Tretí sa potmehúdsky usmieva a hovorí: "Chcem, aby moja pravá ruka vkuse rotovala dopredu!" Rybka si poškrabe plutvičkou hlavu, ale budiž, týpkovi sa točia ruky jak ventilátor.
Rybka prehovorí: "Dobre si to rozmyslite, toto je vaše posledné želanie!"
Prvý si pošrkiabe bradu a hovorí: "Chcem mať železnú imunitu, nikdy nič zlomené a byť úplne zdravý do konca života". Bum, jeho jebáky zmizli, skolióza nikde, zahodí okuliare a vybavené.
Druhý: "Chcel by som naveky mať 29 rokov, aby som nezostarol ani deň!"
Tretí sa udrbáva a hovorí: "Chcel by som, aby sa mi furt kyvkala hlava dopredu-dozadu jak retardovanému ďatľovi!".
Rybka už ani nepremýšľa a splní mu to, zatočí sa a zmizne.
Po rokoch sa všetci traja stretnú a referujú si, ako sa im žije.
Prvý neskrýva nadšenie: "Chalani, som zahojený na X generácií dopredu, vrátane najširšej rodiny. Doteraz som ani nezakašlal a tuto Ivana je v posteli jedna nenásytná štetka!!!"
Druhý pokýve hlavou: "Ja som založil niekoľko desiatok charít a ani sa to neodrazilo na mojich peniazoch. Pomáham svetu a som aj tak najbohatší široko ďaleko, plus ma ľudia lúbia. A hej, Ivana je celkom šupa v posteli, môžem potvrdiť..."
Obaja pozrú na tretieho, ktorý vchádza do miestnosti, kýve rukami jak ringišpíl a mykajúc hlavou hovorí:
"Chalani, ja som to asi dojebal... "

Ďalšie vtipy »