Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1343 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk MOTOQUAD

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 3866
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 62% (2411)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 38% (1455)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Zimná a jesenná dobývka rozhľadne Homola

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 30.11.2020 Autor: gilbert
Čitatelia: 3771 [Mototuristika - Západné Slovensko - Výlet]

Keďže moje skusmé upútavky na Malokarpatské perličky sa dajú zrejme čítať, dovolil by som si predostrieť opäť výhľad na roviny pod Karpatmi, ktoré si myslím, že by stáli za pozornosť. Na priblíženie našich potuliek ma vlastne navnadil Awia svojimi bodmi záujmu a zážitkami pri križovaní Slovenska na testovanej Honde CB 500X. Netvrdím, že moje fotky z potuliek z mobilu sú kvalitné a neboli na dvojkoláku, no možno ma za to nikto nebude popoťahovať za orgány.

Bohužiaľ autentické fotografie z mojej mladosti, keď som machroval ako mladík po modranských uliciach a chotároch nemám, takisto ani z mojich pozdejších ciest do práce v Modre. Musel som sa uchýliť aj k databáze "internet". Naďabil som na foto z najvrchnejšieho poschodia budovy gymnázia a čo ma potešilo je tam pri parku odstavený aj skúter Manet 100 aký som kedysi zachránil pred zošrotovaním.

mesto Modra kedysi, je tam aj skúter Manet 100 internet
mesto Modra kedysi, je tam aj skúter Manet 100 internet

Dal by som do pozornosti cestu z Modry na Zochovu chatu nad Modrou okolo starého mlyna v oblasti Široké. Tento úsek je nechvalne známy tým, že tam na križovatke pri Výskumnom ústave liečiv zahynul kolega, ktorého vybrzdil nezodpovedný plechovkár, ktorý z miesta činu ušiel a motorkára tam bez pomoci nechal ako nepotrebnú škodnú. Nechcem jatriť možno už vyliečné jazvy osudu pozostalých z roku 2016, ale dotyčného by som nenechal ďalej zrážať dvojkolákových učastníkov premávky.

leto 2016 križovatka nad Širokým internet
leto 2016 križovatka nad Širokým internet

Z križovatky sa dá ísť do Modry Harmónie okolo budovy SZU, alebo cez dedinku Modra Kráľová, čo je v prípade príjazdu od Častej a Dubovej pohodlnejšie. V Harmónii žije môj kamarát, ktorého ešte spomeniem a ktorý ma povodil kedysi po jeho blízkom okolí. Harmónia bola známa kúpaliskom pod priehradou a Kača Barom. Obe tieto inštitúcie sú už minulosť, za to okolo spomínanej priehrady ide cesta do oblasti Modra Piesok, ktorá je známa Furmanskou krčmou, Zochovou chatou, či letným kúpaliskom, či zimným lyžiarskym strediskom. Všetky spomínané veci sú ľahko dostupné z parkovísk, ktoré sú ale spoplatnené. Je tam stojan a platiť sa dá aj cez mobil. Mal som to šťastie, že pri našich posledných návštevách sa tam potulovali mestskí policajti z Modry a dávali neplatičom papuče, keďže nás videli platiť pri stojane dali nám pokoj.

leto 2016 križovatka nad Širokým internet
obeť arogantného plechovkára
Modra Harmónia internet
akcia v Modre Harmónii internet

parkoviská praskali vo švíkoch pri obidvoch výstupoch
parkoviská praskali vo švíkoch pri obidvoch výstupoch

Keď som bol malý, tak podobne ako na Škarbáku aj na "Zoške" sa dalo kúpať, boli tam tiež pionierske tábory a chodilo sa tam do školy v prírode. My sme sa tam chodili lyžovať, učil som tam lyžovať moje dcéry a nedávno som sa dal nahovoriť na učenie najstaršieho vnuka. Bohužiaľ jeho hlavným problémom bolo to, že sa musí naučiť šlapať bokom do kopca čo mu nevoňalo a chcel to "dať" na vleku. Donedávna okolo kúpaliska, aj keď sa už dlho nepoužívalo boli rozpadajúce sa búdy bufetov a šatní. Dnes to je všetko vynovené a hlavnou atrakciou pre veškerých turistov sú kúpajúci sa otužilci.

otužilci boli hlavná atrakcia
otužilci boli hlavná atrakcia

dolné jazierko v januári 2020
horná priehrada kedysi dávno internet
minulosť vsadená do reality internet
horná priehradka 17. novembra 2020

Apropó lyžiarske stredisko už dlhodobo bojuje s nedostatkom snehu a sezóna je len na zasneženom kúsku, lebo prírodného snehu už stabilne prakticky niet. Kedysi malo stredisko okrem ratraku aj snežný skúter. Dnes sú poväčšine lúky prázdne, lebo snežné delá sú v akcii v lyžiarskom stredisku na Pezinskej Babe. Pri naších dobývkach v januári a teraz v novembri na stráni šantili len deti a to prakticky bez snehu. Kamarát z Harmónie na Zošku chodil do práce lebo robil v hvezdárni a vždy sa dole zviezol na maličkých lyžiach a v sezóne chodil do práce na Babette. Nikdy som nechápal ako na hvezdárni mohol existovať. Chodil totiž na týždňovky a po týždní v práci bol týždeň doma. Mňa by tam nikto neudržal tak dlho. Vždy by som si odskočil domov, nech by to tam bolo akokoľvek.

voda lákala všetky deti
januárové šantenie detí na umelom snehu
kedysi tu mali aj snežný skúter, no to v zime býval aj sneh internet
6. január a lyžiarska sezóna !!!v plnom prúde!!!

Hvezdáreň funguje stále a je otvorená verejnosti nie ako kedysi, keď tam mali prístup len vyvolení. Dá sa k jej blízkosti dôjsť po asfaltke pomedzi roztrúsené chatky a penzióny, neviem ale či tam je ešte stále rampa. Keď ešte neboli počítače, tak som tam za kamošom chodil, pretože som potreboval svoje odborné práce z roboty mať na disketách, spočiatku na takých veľkých ako niekdajšie singlové gramofónové platne. Neskoršie to boli už len také maličké doštičky. Dnes nie je treba ani to, len akési prípojky na mobil. Areál hvezdárne sa dá prenajať na opekačku a prehliadku nielen okolia, ale aj interiérov všetkých budov. Naša opekačka bola hlavne pre deti najväčšia atrakcia ešte pred koronou. Parkovali sme vtedy priamo v areáli.

hlavná budova hvezdárne internet
hlavná budova hvezdárne internet

chata v areáli hvezdárne internet
areál sa dá prenajať aj na opekačku
buršle naozaj chutili
deti si opekali o stošesť

tretia kopula hvezdárne internet
deti mali z prehliadky naozaj radosť
reklamná fotka na starý ďalekohľad internet
pri našej návšteve

Z priestoru okolo hvezdárne ide viac lesných ciest, ktoré zrejme všetky vedú do jedného bodu, k turistickej rozhľadni na kopci Homola. Momentálna rozhľadňa je relatívne nová, pretože tá stará sa aj napriek ukotveniu lanami dosť kolísala. Keďže tam naozaj niekedy riadne fúka tak tú starú z roku 1984 nedávno rozobrali. Pri výšľape peši to je miestami makačka. Môžem to potvrdiť z našej druhej dobývky. Vnúčik neustále stonal a bol za herečku, len aby nemusel šlapať hore sám. Priznám sa ukecal ma, no len v najstrmších úsekoch. Neustále mrkotal a vlastne celá partia bola už dávno hore a my sme dorazili skoro za tmy poslední, samozrejme za veľkého aplaudovania a posmeľovania vnúčika a nie mňa. Dokonca mu mlaďasi prišli oproti a dedko bol za plebs.

tri úseky sú naozaj strmé
oddych v prvej strmine
ďalšia strmina
zase chvíľa odpočinku

posledné zreteľné lúče slnka
posledné zreteľné lúče slnka

Výhľad z rozhľadne je naozaj úchvatný, no vždy je to ako lotéria. V mojej bývalej práci náruživí turisti spomínali, že pri nejakom výročí svojho turistického klubu si za pochodu užili horúce slnko, lejak a víchricu. Vtedy ani všetci vrchol nedosiahli. Skončili na odpočívadlách a premočení sa vrátili dole prakticky v hustej hmle. Bol som účastníkom viacerých výprav, no žiaľ také pekné fotky výhľadu ako kolujú na internete som nikdy nezaznamenal. Nevadí, vnúčence to aj tak istia.

pevná drevená konštrukcia
pevná drevená konštrukcia

no najkratšia cesta ma vôbec neláka
prístrešok zrejme aj s vrcholovou knihou
hore riadne fúka
Modra Kráľová

pohľad smerom na Bratislavu
západ slnka
pohľad na Záhorie
pohľad na Záhorie II

Mimochodom odvážni offroadisti pri dobrom počasí to určite zvládnu aj v sedle motocykla, ale na tajnáša, pretože vozenie tam oficiálne povolené nie je. Pridám ešte perličku. Na Homolu sa vyštverala aj jedna manželkina akčná zamestnankyňa, no tá na to použila štvorkolku Suzuki Jimmi.

Gilbert

mapka okolia pod Homolou
mapka okolia pod Homolou

Pridané: 30.11.2020 Autor: gilbert pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: