ISSN 1336-6491 | Online: 1519 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15796)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10337)

MM SR Enduro a country cross SMF 2023 – Enduro šprint Borský Mikuláš

Pridané: 04.04.2023 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2576 [Šport - Enduro]

Priaznivci motocyklového športu sa po dlhej zimnej prestávke stretli na úvodnom podujatí tohtoročného seriálu MM SR, Slovenského pohára a Pohára SMF v endure a country crosse v Borskom Mikuláši. Rallycross a Motocross club Borský Mikuláš pripravil pre štartujúcich jazdcov podujatie enduro šprintu, tzv. skrátené enduro, ktoré bolo primeraným vstupom do sezóny.

Špecifická, čisto piesková trať sa na Slovensku vidí len veľmi zriedkavo a tak podmienky v Borskom Mikuláši sú pre mnohých náročné. Aj napriek tomuto faktu sa do pretekov zúčastnilo 237 pretekárov zo štyroch krajín Slovensko, Poľko, ČR, Nemecko. Organizátor pripravil približne 10 min. dlhý okruh, ktorý jazdci absolvovali po triedach viac krát. Postupom času sa vyjazdili hlboké piesočné duny a diery, ktoré kolo od kola robili trať ťažšou a ťažšou.

V prvom rannom štarte sa predstavili triedy Hobby, Superveterán, Ženy, Dorast a Regionál. Sobotu boli v absolútnom poradí tohto štartu najrýchlejší: Zdeněk Gottvald (CZE, kat. Supersenior), Róbert Pivarči (SVK, Hobby E2), Simon Liška (SVK, Dorast), všetci traja zvíťazili aj vo svojich kategóriách.

Nedeľu bol najrýchlejší Róbert Pivarči, víťaz kategórie Hobby E2, druhý skončil Daniel Čmelo (SVK, Hobby E2) a trojicu najrýchlejších v rannom štarte doplnil Ladislav Gavroň (SVK, Regionál E2,3, rovnako víťaz aj vo svojej kategórii.) V rámci dopoludňajších štartov sa predstavili i jazdci novej triedy Vntage, kde sa štartuje na historických motocykloch. V Borskom Mikuláši štartovali v danej triede len dvaja, ale obaja úspešne preteky dokončili. 1. miesto obsadil Ján Rohár (SVK, KTM 250 GS), 2. miesto Ľubomír Liška (SVK, Puch). V kategórii Ženy sa v Borskom Mikuláši predstavili 4 mladé adeptky, medzi ktorými si po oba dni s nástrahami pieskovej trate, pri absencii Gabiky Čipkovej, ktorá sa zotavuje po operácii kolena, najlepšie poradila Natália Bučová, ktorá zvíťazila v oba súťažné dni.

V druhom štarte si bezkonkurenčne najlepšie počínal Štefan Svitko (SVK, MM SR E2), štartujúci v kategórii MM SR E2 so štartovným číslom #142. Števo v nedeľu síce získal jednu trestnú minútu za zlý prejazd časovkou, ale ani to mu nezabránilo jasným spôsobom zvíťaziť. Druhé miesto v sobotu, tretie v nedeľu a celkovo druhé miesto za víkend vyjazdil Thomas Hostinský (SVK, MM SR E2). Dvojicu najrýchlejších v sobotu doplnil na treťom mieste Emil Juszczak (POL), ktorý zvíťazil v kategórii MM SR E3 a v nedeľu sa medzi prvých troch najrýchlejších vtesnal Marek Vierik (SVK, MM SR E1), ktorý zvíťazil v kategórii MM SR E1 a aj v kategórii MM SR Junior.

Na trati sme mali možnosť vidieť aj niekoľko pádov, ktoré však patrili chvalabohu k tým menej vážnym. Pretekári sa snažili zajazdiť najlepšie ako vedeli a vďaka tomu im patrí obrovský rešpekt. SMF na tomto podujatí spúšťala nový online systém prihlasovania a tak sa aj naše preteky stávajú modernejšími, okrem toho má táto zmena do budúcna uľahčiť a zrýchliť prácu preberania na jednotlivých pretekoch disciplíny motokros a enduro a rely SMF.

Kompletné výsledky jednotlivých tried seriálov MM SR, SP a Pohár SMF EaR 2023 nájdete na stránke SMF: Výsledky EaR SMF 2023

Veľké poďakovanie za prípravu podujatie patrí členom Rallycross a Motocross club Borský Mikuláš, ktorí sa na tomto formáte pretekania (skrátené enduro) podieľali po prvýkrát a samozrejme všetkým, ktorí pomohli pri organizácii podujatia úvodného podujatia jubilejnej 30. športovej sezóny SMF.

Sezóna SMF Enduro a Countrycross SMF pokračuje druhým podujatím country crossu v dňoch 22. a 23. apríla v Skýcove.