Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1264 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 26622
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16039)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10583)
Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (23)  [Verzia pre tlač] Tlač

KTM - každý týždeň malér

 Zdieľať

Pridané: 19.11.2023 Autor: nevo
Čitatelia: 6382 [Vaše stroje - Moja motorka]

"Tú moju motorku asi skladal Turek na poslednej nočnej v týždni a pri tej únave to nedopadlo najlepšie."

Všeobecnú recenziu motorky KTM 1290 Super Adventure S 2019 ste si už mohli prečítať tu. Po odjazdení štyroch sezón, nabehaných vyše 59000 km sa chcem podeliť o druhú často diskutovanú stránku výrobkov KTM. A to myslím spoľahlivosť.

Už som si zvykol, že som jediný na svete čo má tieto problémy s motorkou, ostatní majitelia majú bezchybné stroje. Že tú moju motorku skladal Turek na poslednej nočnej v týždni a pri tej únave to nedopadlo najlepšie.

Bežný problém Super Adventure je hriatie zadného valca pod sedačku. To je konštrukčný problém a doma v garáži to neporiešim. Aj som dal zadný výfukový izolovaný zvod, pridal som nalepovaciu termo fóliu pod sedačku /jedna tam je už od výroby/, tak nad 25 st. vonkajšej teploty, to teplo je proste cítiť.

Ace Cafe London
Ace Cafe London

Od výroby to v rozsahu rýchlosti 70-90km/h kmitalo s riaditkami. Po naštudovaní diskusií pod youtube videami som dal na rady a pomohlo. Gumy Metzeler Tourance Next 2 to kmitanie odstránili. Odjazdil som síce trikrát sadu Pirelli Scorpion Trial 2, ale Metzeler až robí zázraky. Kilometrovou výdržou sú +- podobné, asi 12000 km na sadu.

Po odjazdení 10000 km mi začal tiecť zadný tlmič. Reklamácia od predajcu neuznaná, čo považujem za dosť trápne správanie sa predajcu. Dôvod bol, že som nedodržal presný servisný interval /15000 km/ na výmenu oleja v motore. Fakt si myslím, že zrovna to by zachránilo ten zadný tlmič. Trochu ma mrzí, že aj keď som o probléme písal priamo do rakúskej KTM, odpoveď som nedostal. Mohli aspoň vedieť, že taký problém na novej motorke je a urobiť to spoľahlivejšie pre budúcich zákazníkov. To si myslím ja. Ale KTM to asi vidí tak, že zákazník nám je ukradnutý.

Dlhé roky potom motorka fungovala, až som sa začal nudiť. To ťa pripraví o tie zážitky z ciest a namiesto vymetania rôznych servisov, musíš chodiť po mestských pamiatkach. Ale rok 2023 mi nenechal nič dlžný. Už som mal pocit, že po odjazdených 48000 km je v tej motorke „kurvítko“ a ľahšie to bude nechať v najbližšom šrótovisku. V júli som sa vybral do Nórska. Na trinásty deň cesty sa o 11h doobeda otáčam na Atlantic Road a je čas sa pomaly vracať domov. Mám na to 3 dni. Po 13h kúsok južnejšie vybieham z tunela, navigácia Garmin začne preblikávať displeje, tak som vedel, že niečo je zle. Zastavím pri krajnici, že pozriem či nevypadol kábel z navigácie a motorka zrazu sama zhasla. A žiadna reakcia na žiadne tlačítko na riaditkách. Mŕtva. Bolo to našťastie nad dedinou, tak som to asi 400 m z kopčeka spustil bez zapnutej moto dolu, kde bol kemp. Napadlo ma pozrieť poistky, či dotiahnutie kontaktov baterky. Z kempu som si požičial torx kľúče. Poistky v poriadku. Všimol som si vodu v prednej ľavej smerovke. Nehostinné, daždivé počasie Nórska, no môže sa stať, aj keď tá smerovka je nerozoberateľná.

Trollstigen - Nórsko
Trollstigen - Nórsko
Vypojil som smerovku /domnievajúc sa, že to bude problém elektriky/, no motorka na šedé tlačítko kľúčika /čo pustí elektriku do motorky/ nereagovala. Obvolal som KTM Slovensko, možnosti na diaľku, PZP poisťovňu, kde odťah nemám zahrnutý, až po KTM Nórsko. Jeden predajca 130 a druhý 300 km od mojej polohy. Ale ako sa tam dostať? V nórskej KTM mi poradil odpojiť mínus pol baterky na 30 minút, čo sa mi zišlo až v ďalších dňoch. Najhoršie bolo, že motorka sa dala do nejakého obranného mechanizmu a ako som mal pri prvotnej oprave vytočené riaditka naľavo, tak ich sama zamkla. Paráda, už ju ani neodtlačím. Bol som zúfalý, tisíce kilometrov od domu, jediné čo ma domov dostane je motorka a tá je nefunkčná. Do smerovky som spravil dieru, nech voda vytečie, v kempe si rozložil stan a to ešte pred večierkou pršalo na 2 hodiny /žiaľ chatky tam nemali/ a uvidím ráno.

Zázrak. Ráno všetko funguje ako má, hovorím si, asi len fakt drobný skrat /rušička v tuneli/. Žiadna chybová hláška na displeji, tak môžem pokračovať na ceste domov. Keďže som nemal raňajky asi po 30km od kempu zastavujem v dedinke pri obchode. Nakúpim si raňajky, zjem to a ide spustiť motorku. Bez odozvy. Mŕtva ako deň predtým. Pýtam sa na hocijaký servis v dedine, zrovna mali dovolenku ten týždeň, tak som aspoň našiel dom, kde mi chlapík nabil baterku. Vyše 2 hodín bola na nabíjačke. Baterku nahodím, stlačím šedé tlačítko spustenia motorky a všetko funguje. Paráda, tak asi problém je len v slabšej baterke /navigácia a vyhrievané rukoväte bežiace každý deň, 6-8h denne/, no stále som neprišiel na ten hlavný problém. Nahodil som si aj ukazovateľ kapacity baterky, za jazdy 14,1V, tak všetko je v poriadku. Poobede ten deň prichádzam na miestny trajekt, zhasnem motorku a čakám. Je naloďovanie a motorka zas mŕtva. Stále som nechápal, kde už môže byť problém. Baterka nabitá pár hodín spátky a dobíja za jazdy. Tak som u miestneho chalana, čo vypravoval auta na trajekt zisťoval možnosti servisov, väčšieho mesta. Nórsky výjazd odťahovky by ma stál len 500€ + kilometre do servisu. To sa mohla o dosť predražiť tá dovolenka. Na trajekte mali nabíjačku, tak cez noc, čo trajekt kotvil pri pobreží, mi baterku nabili. Zas sa opakoval scénar. Ráno baterku nahodím do motorky a všetko funguje. Ale vrátil som sa 60 km do väčšieho mesta, kde som v obchode, ako náš OBI, kúpil novú baterku. To už musí byť definitívna oprava motorky.

Vraciam sa stále južnejšie cez hory smerom na Bergen. Na horskej vyhliadke zastavujem, vypínam moto a po asi 10 minútach oddychu chcem odísť a zas motorka bez reakcie na spustenie. Nechápem, nová baterka, kde je stále problém? Uvedomujem si info od nórskeho predajcu KTM, vypojiť baterku. Odpojil som oba kontakty a na hodinu. Napojím a na motorke zas všetko funguje. Idem ešte do Bergenu, kde po zastavení a nemožnosti vypnutia elektriky v motorke si konečne uvedomujem, že chyba je v tom kľúčovom šedom tlačítku. Dážď, vlhkosť, skrat, už si budem na výlety brávať plachtu na zakrytie motorky. Odpojím baterku, nech motorka zhasne a po hodinke všetko funguje ako má. Potom som už to problémové tlačítko minimálne používal počas dňa, radšej nech svieti zapnutý displej, parkovačky, ako čakať hodinu na reštart motorky. Nasledujúce 2 dni nepršalo, motorka sa vysušila a cestou domov už fungovala ako má. Ale domov som prišiel o deň neskôr ako bolo v pláne.

Začiatok októbra nám stále dopriaval pekné počasie, tak som sa vybral do Albánska. Teplo, slnečno, prvé dva dni som si užíval. Na tretí deň v stúpaní na Durmitor v Čiernej hore, som aj s kamerou v ruke zle pustil spojkovú páčku pri rozbehu do kopca a motorka chcípla. Opätovné naštartovanie len prebliklo displejom, čo sa javí ako slabá baterka. Chvíľu motorka nereagovala na tlačítka, potom sa zobudila a naštartovala. Vypísalo hlášku MTC failure a svieti kontrolka motora. Ale moto štartuje, žiadna panika, tak idem ďalej. V sedle Durmitoru zastavujem, všetko po starom, kontrolka motora stále svieti. Pri ďalšej zástavke pri kaňone Tara som si po štarte všimol, že kontrolka motora už nesvieti. Paráda, opravilo sa to samo za hodinku. Mierim z hôr smerom na Podgoricu, otepľuje sa, tak zastavujem pri ceste, že si vyzlečiem nejaké oblečenie pod bundou. Našťastie som nechal motorku naštartovanú. A už to začalo. Hlášky MTC failure, ABS failure a Battery. V takomto poradí som to ešte na displeji v živote nevidel, to bude zaujímavé. Nahadzujem ukazovateľ baterky na displej a ukazuje 9V pri naštartovanej moto. To nebude dobré. Zbehnem do Podgorice, zastavujem na pumpe. Zhasnem moto a pravdaže už pri tak nízkej baterke nenaštartuje. Tak sa pýtam na hocijaký auto-moto servis. V treťom auto servise majú nabíjačku, tak dám baterku na nabíjačku. Robia len do 16h, tak sa plne nenabila, ale po nainštalovaní baterky, motorka štartuje. Pri bežiacom motore ukazuje len 12V, čo je málo, tak som mal podozrenie na nedobíjanie. Ale stihol som ešte vybehnúť na Ostrog a prespať v meste Cetinje.

Tu keď niekto príde, táto fotka je istá.
Tu keď niekto príde, táto fotka je istá.
Cestou do Albánska aj tak som chcel ísť cez Podgoricu, tak ďalšie ráno idem ten smer. Všímam si, že baterka sa pomaly vybíja aj za jazdy, mestské semafory Podgorice tomu tiež nepomáhajú a riešenie problému asi bude najlepšie v hlavnom meste, ako niekde v horách Albánska. Tak sa vraciam do auto servisu, kde som bol deň predtým, baterka zas na 9-10V za jazdy. Dobíjam do plna. Poradili mi miestneho servisáka na motorky. Zájdem tam. Našťastie mal tam aj kamaráta, čo vedel po anglicky, tak to nebolo o rukách a nohách a obrázkoch pri dohovore. Vyznal sa v tom čo robí, pomeral napätie a výsledok bol, zničený stator. Motorka mala nabehaných asi 57000 km. Pravdaže nový mi nevytiahol zo šuflíka, ale dali mi adresu na bývalého predajcu KTM /teraz už predával len Hondy/. Asi sa im to nechcelo riešiť, lebo mi dali info o dodacom termíne 1-2 mesiace. Čo mi neriešilo problém. Tak ma napadlo, že si kúpim nabíjačku a cez noc baterku nabijem. Po zisťovaní auto či moto predajní a asi piatom navštívenom obchode som našiel moto predajňu, kde nabíjačku mali. Som len 40km od hraníc s Albánskom, novou nabíjačkou v kufri, tak to Albánsko nakoniec dám. Tak som si to rovno zamieril k moru na tri noci a cestou domov sa uvidí ako to pôjde. Jeden deň som na skúšku vybehol do kopcov Albánska. Ak som zbytočne nestál a stále mal pridaný plyn, tak baterka sa držala. Ale musela mať nad 11,5V, ináč som už nenaštartoval.

Cesta domov išla cez Chorvátsko. Pri prechádzaní hraníc to bolo tiež zaujímavé, plyn som stále držal na 3000 otáčkach, nech to moc neuberá z baterky. Odjazdil som nádrž benzínu, zastavil na pumpu a na 1,5 hodiny dobil baterku. Tak som to praktikoval posledné tri dni a prišiel domov z Albánska s dvoma prespatiami v Chorvátsku. Cez zimu je čo opravovať.

Aj keď ako celok, motorka je to fajn. Tá kvalitatívna spoľahlivosť je pravdepodobne nižšia, tak som zvedavý čo sa do 100000 km ešte objaví. Ale jedno zatiaľ musím na motorke pochváliť. Aj keď sa niečo pokazí na viacdňových cestách tisíce kilometrov od domu, vždy ma doviezla domov. Pri poruche síce neprejdem 1000 km za deň, ako som pôvodne plánoval. S drobnými samo servisnými úkonmi na ceste prejdem len 400-500 km za deň, ale motorka je stále pojazdná.

Pridané: 19.11.2023 Autor: nevo Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (23)  [Verzia pre tlač] Tlač
Motozem

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria