Anketa:
Kniha "Štefan Svitko a Dakar"
ZdieľaťPridané: 13.11.2015 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 4169 [Bleskovky - Predstavujeme]
S radosťou oznamujem všetkým priaznivcom Števa Svitka, že onedlho uzrie svetlo sveta naša spoločná kniha. Vyše polročná práca sa chýli ku koncu. Ešte doťahujeme grafiku, kontrolujeme texty a údaje. 160 farebných strán bude odmenou za vynaloženú námahu.
Števo má za sebou tak bohatú a úspešnú kariéru, že ani nie je možné venovať sa jej celej. Preto opisujeme iba preteky, ktorými sa preslávil aj mimo motoristické kruhy. Slováci poznajú hlavne jeho účinkovanie na Dakar Rally a tak kniha opisuje príbehy na tomto podujatí.
Aby čitatelia pochopili fenomén Dakaru, texty a obrázky objasňujú okrem samotnej rally aj históriu, vývoj techniky, zákulisie, navigáciu a motorky, na ktorých Štefan Dakar odjazdil. Kniha by mala mnohé povedať odborníkom aj totálnym laikom.
Umožňujeme fanúšikom a sponzorom možnosť zviditeľniť sa a za platené logo byť zvečnený v knihe. Serióznym záujemcom pošlem ponukový list, píšte na harsani@stonline.sk . Výťažok z predaja bude použitý na ďalšie pretekanie Števa, ktorý pravidelne s problémami zabezpečuje financie na Dakar.
O vydaní budeme včas informovať, tiež o spôsobe predaja a o cene. Zatiaľ ponúkam náhľad na niekoľko vybraných dvojstrán ako malú ochutnávku.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pridané: 13.11.2015 Autor: Peter Haršáni - Haro Zdieľať
Súvisiace články:
- Kniha „Štefan Svitko a Dakar“ vychádza - haro007
- DOPLNENÉ: Števo Svitko - rozhovor pred Dakarom 2015 + ladenie podvozku - mikulec
- Števo Svitko továrenským jazdcom Honda HRC? - haro007
- Dakar 2015 – 7. etapa - Iquique - Uyuni - Coma porazil Barredu a sťahuje náskok, Obaja naši v cieli maratónskej etapy, Svitko si polepšuje celkové poradie! - Awia
- Dakar 2015 – 6. etapa - Antofagasta - Iquique - Penalizácie menia celkové poradie - Jakeš 12, Svitko 8. miesto! - Awia
- Dakar 2015 – 5. etapa - Copiapo - Antofagasta - Svitko 4-tý a celkovo si polepšuje na 9. miesto, Jakeš 14-ty. Prvé víťazstvo berie Coma - Awia
- Dakar 2015 – 12. etapa - Termas rio Hondo - Rosario - Price najrýchlejší, 4. Jakeš, 5. Svitko! - Awia
- Dakar 2015 – 8. etapa - Uyuni - Iquique - odpadali favoriti, Svitko tretí, celkovo 5. Svitko, 10. Jakeš! - Awia
- Vyhodnotenie tipovacej súťaže Dakar 2015 - Awia
- Zamyslenie sa nad Dakarom 2015 - Ifk0
Ďalšie články tohto autora:
- Kevin Benavides prešiel ku KTM
- Slováci odovzdali techniku na Dakar 2021
- Na Dakare 2021 bude až štvorica slovákov
- Maťo Benko smeruje na Dakar 2021
- Všetko naopak: Africa Eco Race 2021 nebude, Dakar 2021 bude
- Africa Eco Race 2021 mení trasy
- Intercontinental Raly 2020
- Maťo Benko na Eco Race 2020 – rozhovor
- Africa Eco Race 2020 – Maťo Benko naživo
- Dakar 2020 - predstavenie tímov a jazdcov
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!