Anketa:
Richard Šikyňa v Lokti zaklopal na dvere klubu TOP 10 najlepších jazdcov MXGP
ZdieľaťPridané: 30.07.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2402 [Šport - Motocross]
Svetová motokrosová elita si minulý víkend zmerala sily na 14. podujatí seriálu majstrovstiev sveta FIM Motocross World Championship na trati v českom Lokti. Richard Šikyňa (MX Slovakia), v triede MX2 na motocykli KTM 250 SXF ako jediný Slovák v štartovom poli zdvihol latku slovenského motokrosu poriadne vysoko.
Po 14. a 11. mieste so ziskom 17-tich „svetových“ bodov obsadil celkové 11. miesto a opäť rozširuje historické záznamy najväčších úspechov slovenského motokrosu.
Richard Šikyňa (#102)
„Na tieto preteky som sa veľmi tešil, ale moja ruka po páde z pred dvoch týždňov, ešte nebola úplne v poriadku. Cez moje obavy som sa už v sobotu cítil na trati výborne a užíval som si každé kolo. V kvalifikačných pretekoch som mal super štart, chytil som tempo s najlepšími jazdcami a nakoniec z toho bolo 11. miesto. Na nedeľu nám v noci dosť zapršalo a z ráno sme mali blato. Štart do prvej jazdy mi opäť vyšiel výborne. V polovici jazdy som mal však kontakt s jedným jazdcom. Stálo ma to niekoľko sekúnd a 3 pozície, ale na motorke som sa cítil skvelo a dotiahol som to nakoniec na 14. miesto. Mal som z toho obrovskú radosť. Štart druhej jazdy nebol úplne ideálny, ale dal som do toho všetko, aby som sa v prvých kolách dostal na čo najlepšie miesto a takmer celú jazdu som šiel jedenásty. 17 bodov a celkové 11. miesto je fantastické a mám z toho neopísateľnú radosť. Týmto výsledkom by som chcel poďakovať všetkým ľuďom a sponzorom, ktorí majú zásluhu na tom, čo som v Lokti dokázal. Hlavne tímu JD GUNEX KTM Racing tímu za ktorý teraz jazdím, tímu MX Slovakia, ktorí je pri mne už 7 rokov a trénerovi Mirkovi Kučírkovi. Tiež veľká vďaka mojej rodine a priateľke Nike za podporu a samozrejme všetkým, ktorí ma hnali dopredu počas celého víkendu. Boli ste neskutoční a užíval som si s Vami každé kolo. ĎAKUJEM!!!“
Peter Kolek, manažér MX Slovakia:
„Som naozaj veľmi spokojný. Rišo v Lokti celému motokrosovému svetu nekompromisne ukázal, čo dokáže, aká je v ňom sila a odhodlanie. Bez rešpektu si to už v kvalifikačných pretekoch, kde skončil 11., rozdal so svetovou špičkou. A to, čo dokázal v nedeľu v hlavných pretekoch nepotrebuje asi ani komentár. Výborný výkon, plné sústredenie, 100% nasadenie spolu s psychickou pohodou a dôverou vo vlastné schopnosti sa podpísali pod Rišovu takmer bezchybnú jazdu. Rišo ukázal chrbát aj takým jazdcom, od ktorých túžil mať pred časom fotku s ich podpisom. Veľmi mu tento úspech želám a som rád, že na vlastnej koži mohol zažiť to, čo sa mu snažíme vštepovať. Pokora, vytrvalosť a tvrdá práca nakoniec vždy prinesú aj vytúžený výsledok. Je dôležité ale zostať pri zemi, nie každé preteky budú mať rovnaký priebeh. Dnes však Rišo vie a nepochybuje, že má na to, aby na MXGP mohol miešať karty a ak bude stále a ešte viac makať a vydrží to, v budúcnosti sa môže pevne usadiť v „klube“ najlepších jazdcov sveta, kam mal v Lokti možnosť tak trochu nazrieť. Veľká vďaka všetkým fanúšikom za neopísateľnú atmosféru, ktorú Rišovi vytvorili a hlavne všetkým, ktorí nás za posledných 7 rokov podporovali a stále podporujú. Zachovajte nám Vašu priazeň a ja nepochybujem, že Rišo Vám ešte veľa krát umožní prežiť také fantastické a emotívne pocity a zážitky, ako tomu bolo na týchto pretekoch.“
Zdroj: TS MX Slovakia (P. Kolek); foto: Roman Borák © MX Slovakia
Pridané: 30.07.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Richard Šikyňa po pretekoch MXGP 2020 vo Faenze priebežne v TOP 20tke - Redakcia
- Motokrosový víkend 26. - 27. 7. 2014 v Lokti aj so Slovenskými jazdcami - Redakcia
- Richard Šikyňa v španielskom Redsand MX Parku skončil na 29. a 27. mieste. - Redakcia
- Richard Šikyňa už štvrtý krát medzi svetovou elitou - MXGP Frauenfeld 2016 - Redakcia
- Richard Šikyňa bodoval na prvých pretekoch MXGP 2019 - Redakcia
- Richard Šikyňa si na MXGP v Španielsku polepšil o dve miesta - Redakcia
- Richard Šikyňa bodoval na prvých pretekoch MXGP v Kegumse - Redakcia
- Richard Šikyňa i v roku 2020 medzi svetovou motokrosovou špičkou - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!