Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 943 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28470
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16961)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (11509)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Slepá ulička štvortaktného trialu

 Zdieľať

Pridané: 16.03.2007 Autor: gilbert
Čitatelia: 7264 [História]

Ostrovania sú naozaj zvláštni ľudia a potvrdili to aj svoským chápaním trialu, ktoré ich priviedlo tam, odkiaľ niet návratu. Do kroník, ktoré síce približujú minulosť, no nevedia čo je budúcnosť.

Doteraz som sa s vami podelil o históriu britských značiek, ktoré sa snažili vyrábať aj motocykle do terénu. Vo vtedajšom ostrovnom ponímaní, že patent na terénne preteky majú Briti a disciplínou je trial, žili všetci britskí výrobcovia. Postupom času strácali kontakt s realitou a ignorovali fakt, že v teréne sú mobilnejšie ľahké dvojtakty s odpružením ako ich ťažké štvortakty, hoci majú niekedy až trojnásobný výkon. Európa holdovala motokrosu a enduru, a tak upierali zrak na kontinent za veľkou mlákou. Spočiatku ponúkali spotrebiteľské modely, neskoršie aj terénne. Niektoré značky sa uchyľovali aj k predaju v Amerike pod názvom Indian (Velocette, Royal Enfield).

Poukážem napríklad na Triumph. Tento v ére Speed Twinov mal v ponuke aj terénne modely Tigrov, no tieto v Európe mali veľmi ťažkú pozíciu, boli ťažké a tým nemotorné. E. Turner to riešil svojsky a to použitím dvojvalca, ktorý mal vyšší výkon a teda motocykle mali lepšie jazdné vlastnosti. Prezentoval to na modely TR5 Trophy, ktorý bol úspešný aj na Medzinárodnej šesťdňovej suťaži a v klasickom motokrose. Turner sa úplne sústredil na trh v USA, kam v 60. rokoch smerovalo 90% produkcie Triumphu. Na model TR5 v USA nadviazali americké terénne verzie modelu Thunderbird. Veľké úspechy zožínal špeciálny model T120 TT Bonneville Special, ktorý predstavoval obľúbené náradie pri pretekoch na pieskových plážach a púšťach v USA.

Po roku 1973 sa Triumph ocitol v úpadku a zoskupenie BSA/Triumph pohltila skupina Norton/Viliers a bola vytvorená spoločnosť NVT (Norton/Viliers/Triumph). NVT bola nakoniec zlikvidovaná v roku 1977. Z tohto obdobia spomeniem v USA dobre predávaný model Norton P11 s objemom dvojvalca 745 cm3. No Európa oň nemala záujem. V Meridene v roku 1975 bolo vytvorené družstvo, ktoré používalo zvyškové zásoby vyrobených dielcov a kompletovalo motocykle, ktoré aspoň vzhľadovo konkurovali japonským značkám byť kostrbatým, ale pekelne funkčným a nedostihnuteľným.

V tomto období bol predstavený model Triumph Tiger Trail, ktorý bol ale endurom s velikánskym a ťažkým motorom, ale zato s kotúčovou brzdou. Družstvo skončilo v roku 1983. Nový Triumph vstal z mŕtvych v roku 1990, no s klasickým Triumphom nemal nič spoločné. Motorové jednotky Triumphov po zániku výroby vykúpili bratia Rickmanovci a montovali ich do vlastných rámov, čím chceli vzdať hold značke, ktorá bola pre nich vždy ťahúňom britskej konštrukčnej školy. Bohužiaľ, ani Rickman Métisse MK3 Scrambler zo slepej uličky nevyviedol štvortaktnú trialovú školu a teda môžeme len hodnotiť, že trialové podhubie našlo priaznivé podmienky tam, kam odišiel nestor trialu Sammy Miller a to do Španielska.


Pridané: 16.03.2007 Autor: gilbert Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal:
hlopy z vychodu isli do anglicka za robotu. Nasli sebe robotu dakdze vo Welse v mesce Newport. Pan domu jim hutory. Chlopy,ja idzem na tydzen do Spanielska a za tydzen chcem mac vymalovany dom,farbu mace kupenu,najdzece ju za maštaľňu v garažu.chlopy se pocesili ze jich nichto nebudze dirigovac a kec majitel domu posol ta jeden hutory. Chlopy,idzeme nato,ale by trebalo persi daco vypic ne! Kedze nemali penezi,ta predali jedno vedro farbi. Na druhy dzen predali druhy vedro farbi,a tak to islo cali tydzen az na koncu tyzdna se prebrali a jeden znich hutory. Do piči chlopy,neska pridze pan domu a mi nepofarbyli nic a ani farbu nemame! Dalsi se postavy a hutory,sluchajce chlopy,jest tu isce das deco farby a majitel ma u maštalni koňa,ta mu nafarbime pysky a povime ze vypil farbu. No ta tak urobili,prisol pan domu a se pyta. To com dom nepofarbeny? Ta kuň vypil farbu. Pan domu zobral pušku,odjebal koňa. Chlopy se pytaju,ta com sce ho zabili? Na chuj mi takoho koňa,pred vami u mne robili Poľaci a zožral 65 mišky cimentu.

Ďalšie vtipy »