Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2668 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29972
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17700)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12272)
Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (8)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jorge Lorenzo víťazom GP Japonska triedy MotoGP v Motegi

 Zdieľať

Pridané: 26.04.2009 Autor: motogpsk
Čitatelia: 3430 [Šport - MotoGP]

Víťazom japonskej GP v Motegi sa v triede MotoGP stal Jorge Lorenzo na Yamahe pred tímovým kolegom Valentinom Rossim. Úspech japonských značiek na domácom okruhu spečatil tretím miestom Dani Pedrosa na Honde.

Podobne ako v Katare aj v Motegi pozmenili plány organizátorov počasie a kým v Katare museli zrušiť hlavné preteky celého víkendu, v Motegi sa kvôli prívalom dažďa našťastie neodjazdila \"len\" sobotňajšia kvalifikácia. Poradie na štarte sa určilo podľa časov dosiahnutých v dvoch piatkových voľných tréningov. V tých bol najrýchlejší Valentino Rossi, za ktorým skončil Casey Stoner a Jorge Lorenzo.

Neobvyklý termín konania (japonská GP sa po minulé roky jazdila v závere sezóny) a s tým súvisiaca nízka teplota, iba dva voľné tréningy (FP3 sa od tejto sezóny nejazdí) a dokonca zrušená kvalifikácia - to všetko urobilo z japonskej GP tak trochu lotériu na konci ktorej sa nakoniec najviac tešili domáce značky.

Ďalšia neobvyklá vec sa stala na štarte. Valentino Rossi skvele odštartoval z pole position a naopak Casey Stoner u ktorého sme zvyknutí na raketové štarty a bleskové úniky, sa tentokrát rozbiehal pomaly a z druhej pozície na štarte klesol v prvom kole až na šieste miesto.

Rossi sa okamžite po štarte pokúsil o únik a celkom sa mu vydaril. Po prvom kole viedol pred Danim Pedrosom o 0,75 sekundy, za ním sa držali Jorge Lorenzo, Chris Vermeulen, Andrea Dovizioso, Casey Stoner, atď.. Austrálčan strácal už po prvom kole na Rossiho už 2,5 sekundy a ani nasledujúce kolá nesľubovali výraznú zmenu. Viac-menej sa potvrdili Stonerove slová o tom, že Motegi je pre aktuálny model Desmosedici veľkou neznámou. Stoner mal dokonca problémy ubrániť sa Marcovi Melandrimu na Kawasaki, ktorého snaha bola odmenená v druhom kole odsunutím exmajstra sveta za seba na 7. miesto. Hneď v úvode sa s pretekmi nedobrovoľne rozlúčili Nicky Hayden (Ducati) a Yuki Takahashi (Honda), ktorí havarovali po vzájomnej kolízii.

Cesta Jorgeho Lorenza za víťazstvom sa začala celkom nenápadne už v 3. kole keď sa dostal pred Daniho Pedrosu a mohol začať stíhať svojho skúsenejšieho tímového kolegu. Už v nasledujúcom kole sa mu podarilo priblížiť sa k Rossimu na niečo vyše sekundy a v nastúpenom trende pokračoval aj ďalej. V ôsmom kole už Lorenzo jazdil tesne za Rossim a črtal sa súboj dvoch továrnych strojov Yamaha, ktoré s pol sekundovým odstupom sledoval Dani Pedrosa na Honde.

 Súboj Rossi vs Lorenzo
Súboj Rossi vs Lorenzo

Kto by si myslel že Lorenzo bude Rossiho šetriť, mýlil by sa. Španiel sa do oveľa skúsenejšieho kolegu bez rešpektu pustil už v deviatom kole keď ho skúšal niekoľko krát vybrzdiť. Aj keď sa mu to na prvý krát nepodarilo, bolo jasné že Jorge je jednoducho rýchlejší a je otázkou času kedy mu to vyjde. Po prvom neúspešnom pokuse sa mu podarilo vybrzdiť Rossiho tak že ten sa v nasledujúcej zákrute už nestihol vrátiť pred Lorenza po kratšom oblúku. Rossi sa ale stále držal za Lorenzom a kontroloval náskok pred dvojicou jazdcov tímu Repsol Honda Danim Pedrosom a Andrea Doviziosom, ktorí sledovali súboj dvoch Yamáh z pol sekundového odstupu.

Jorge Lorenzo jazdil na čele bezchybne a Rossi sa ho dokázal držať len asi do 14. kola keď náhle o niečo spomalil. V tom nasledujúcom už strácal na Španiela takmer 1,5 sekundy a naopak sa k nemu z tretieho miesta blížil Dani Pedrosa, ktorý strácal na Rossiho už len polovicu sekundy. V 18. kole sa Pedrosa dostal k Rossimu na dostrel a zaútočil! Dani sa dokázal pred Rossiho dostať na brzdy, vo výjazde bol ale Rossi rýchlejší. Po niekoľkých pokusoch to Dani zrejme vzdal a nechal Rossiho na druhom mieste.

V závere sa Rossi snažil priblížiť k Lorenzovi a využiť jeho prípadnú chybu, \"Chupa Chups\" dnes ale odjazdil skvelé preteky a s prehľadom zvíťazil s viac ako sekundovým náskokom pred Rossim. Yamaha teda na domácej pôde zaknihovala \"double\" a Lorenzo sa dostal do čela priebežného poradia šampionátu. Tretí skončil Dani Pedrosa, pre ktorého je to vzhľadom na jeho stále nedoliečené koleno veľký úspech.

Trochu špagiet do suši primiešal Casey Stoner a pokazil tak radosť Japoncom, keď sa v záverečnom finiši prebojoval na štvrté miesto pred piateho Doviziosa a so svojou Ducati sa dostal medzi dve Repsol Hondy. Fantastický výsledok zaznamenal Marco Melandri, ktorý po sa po známych peripetiách jeho zamestnávateľa (továreň Kawasaki nečakane odstúpila z MotoGP) dostal s minuloročným motocyklom na šieste miesto.

 Stoner ide v závere pred Doviziosa
Stoner ide v závere pred Doviziosa

Siedmy skončil Capirossi ktorý po havárii v Losail získal prvé body sezóny a spokojný môže byť aj nováčik v MotoGP na ôsmom mieste Mika Kallio, ktorý je po Katare aj v Japonsku druhý najlepší jazdec na Ducati (po Stonerovi). Deviaty prišiel do cieľa James Toseland a desiatku uzatvoril Chris Vermeulen.

Nasledujúca GP Španielska v Jereze sa ide už nasledujúci víkend 3. mája.

Foto: Yamaha Racing, Ducati Corse

Text: MotoGP.sk

Pridané: 26.04.2009 Autor: motogpsk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (8)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »