Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 713 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk MOTOQUAD

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 3003
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (1781)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (1222)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

Čo trápi slovenských motorkárov, alebo diskriminovaní motocyklisti…

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 10.04.2003 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 13295 [Novinky - Oznam]

Diaľnice, nie je ich u nás veľa, ale predsa. Motorkári sa im väčšinou vyhýbajú. Jazdia totiž pre radosť a na diaľnici je to nuda. Ale niekedy pri nepriazni počasia, pri turistike, alebo jednoducho, keď majú naponáhlo použijú aj diaľnicu.

V prípade, že by ich odmerali policajti pri rýchlosti 130 km/h museli by zaplatiť pokutu 7000 Sk a rok by si nezajazdili. Taká je slovenská legislatíva. Akosi sa pri úprave zákona č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách zabudlo na toto nezmyselné obmedzenie motorkárov pochádzajúce pravdepodobne ešte z ďalekej minulosti.

Aj preto vznikla minulý rok z radov motorkárov iniciatíva a snaha niečo s tým spraviť. Ing. Rastislav Záleta zostavil petíciu týkajúcu sa zvýšenia maximálneho dovoleného rýchlostného limitu pre motocykle na diaľnicach zo súčastných 90 na 130 km/h. Vzápätí sa táto aktivita začala propagovať aj na internetovom motorkárskom servri, prostredníctvom ktorého sa pokúsili informovať o nej slovenské médiá a verejnosť. Petičné hárky sa však dostali na pulty slovenských moto-shopov a podpisy sa zbierali aj na motorkárskych akciách. Medzičasom boli kontaktovaní aj niektorí slovenskí poslanci. Odpovedať sa unúval iba pán Jirko Malchárek a to celkom rýchlo. Námet petície síce uznal za opodstatnený, ale zároveň nás informoval, že novelizácia zákona o premávke na pozemných komunikáciách sa mu zatiaľ nevidí reálna.

Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru v Bratislave tiež neuznal zákon ako diskriminačný. V čase prijímania uvedenej právnej úpravy bol údajne zohľadnený stavebný a dopravno-technický stav diaľnic a zámerom právnej úpravy je aj ochrana života a zdravia vodičov motocyklov a ich spolujazdcov.

V tejto súvislosti prichádzame k záveru ako hazarduje väčšina európskych štátov so životmi motorkárov… A ešte taký malý detail. Po prekročení hraníc a vstupe na naše územie, by sme márne hľadali informáciu o tom, že motorkári smú u nás jazdiť maximálne 90 km/h. Prípadní zahraniční mototuristi budú pri strete s políciou určite nemilo prekvapení…

TOMÁŠ HAJDUCH, www.motoride.sk

Článok vyšiel dňa 14.3.2003 v Špeciálnej prílohe Autosalón Bratislava denníka SME.

Pridané: 10.04.2003 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač
HD-Softail-02-2021

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Jeff
Sprievodca vo vlaku príde do kupé a pýta lístky. Jeden cestujúci hovorí:
- Ja nemám lístok.
A sprievodca:
- Ako to, že nemáte lístok? Čo tu vlastne robíte? Ako ste sa sem dostali?
- No dovoľte!? Vy ste na stanici vykrikovali NASTUPOVAŤ!

Ďalšie vtipy »