Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1413 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 2582
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (1529)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (1053)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Diskusia Diskusia k článku (34)  [Verzia pre tlač] Tlač

Odpoveď Prezídia Policajného zboru v Bratislave na Motorkársku petíciu

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 15.11.2002 Autor: Hektor
Čitatelia: 20440 [Novinky - Oznam]

Na začiatku sezóny 2002 sme sa na Vás obrátili so žiadosťou o pomoc pri prvej petičnej akcii týkajúcej sa zvýšenia rýchlostného limitu na diaľniciach pre motorkárov na 130 km/hod. Petičná akcia prebiehala po celom Slovensku v 23 motoshopoch a tiež na niektorých motoakciách. V týchto dňoch došla odpoveď z Prezídia Policajného zboru v Bratislave na náš podnet. Odpoveď posúdte sami....

Prezídium Policajného zboru odbor dopravnej polície
v Bratislave

Č. p.: PPZ-664/OOP-2002

V Bratislave 24. 9. 2002

Vec. Petícia občanov, týkajúca sa vyjadrenia nesúhlasu s diskrimináciou vodičov jednostopých motorových vozidiel (motocyklov) obmedzením maximálnej povolenej rýchlosti na diaľnici na 90 km/h - odpoveď

Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru bola zaslaná petícia občanov, týkajúcu sa vyjadrenia nesúhlasu s diskrimináciou vodičov jednostopých motorových vozidiel (motocyklov) obmedzením maximálnej povolenej rýchlosti na diaľnici na 90 km/h a zaujíma k nej nasledovné stanovisko. Zároveň bola vyslovená žiadosť o okamžité zrušenie tejto diskriminácie a zvýšiť rýchlostný limit pre motocykle na diaľnici v súlade s európskou legislatívou na 130 km/h.

Po posúdení obsahu petície odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru nepovažuje súčasnú právnu úpravu v § 15 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon") za takú, že by dochádzalo k nerovnosti medzi vodičmi motocyklov a vodičmi iných motorových vozidiel. Napríklad vodič autobusu smie na diaľnici a na ceste pre motorové vozidlá jazdiť rýchlosťou najviac 110 km/h, čo je nižšia povolená rýchlosť ako pre vodiča motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg. V tejto súvislosti je potrebné poukázať aj na ods. 3 citovaného ustanovenia zákona, podľa ktorého vodič iného motorového vozidla, než je uvedené v odseku 2, ako aj vodič autobusu s prípojným vozidlom, ktorého celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, a vodič motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg s prípojným vozidlom, ktorého celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, smú jazdiť rýchlosťou najviac 80 km/h.

V čase prijímania uvedenej právnej úpravy bol zohľadnený stavebný a dopravno-technický stav diaľnic a ciest pre motorové vozidlá na území Slovenskej republiky, ako aj v tej dobe technický stav motorových vozidiel. V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že zámerom právnej úpravy je aj ochrana života a zdravia vodičov motocyklov a ich spolujazdcov, nakoľko je všeobecne známe, že pri vyšších rýchlostiach vznikajú pri dopravných nehodách aj väčšie následky.

Pokiaľ' sa týka požiadavky zaviesť maximálny povolený rýchlostný limít pre motocykle na diaľnici v súlade s európskou legislatívou na 130 km/h Vás upovedomujeme, že na rychlostné limity na diaľnici a na ceste pre motorové vozidlá nie je v európskych štátoch jednotná úprava. Podľa medzinárodných dohôd v oblasti cestnej premávky môžu štáty na svojich územiach stanoviť' najvyššiu povolenú rýchlosť' na diaľnici a cestách pre všetky vozidlá alebo pre určité kategórie vozidiel.

Ďakujeme Vám za podnet, ktorým sa budeme zaoberať pri najbližšej rekodifikácii zákona o premávke na pozemných komunikáciách.

Riaditeľ

Pridané: 15.11.2002 Autor: Hektor pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (34)  [Verzia pre tlač] Tlač

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: zefo
Syn si kúpil tričko s nápisom ,,Volím Igora Matoviča,,
Nemal ho na sebe ešte ani hodinu a už ho opľuli, nakopali ho do zadku, vynadali do retardov, a nalepili mu do vlasov žuvačku.
Som fakt zvedavý čo sa mu stane keď vyjde aj z domu.

Ďalšie vtipy »