Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3198 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28535
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16995)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (11540)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Video: Test GORE-TEX® oblečenia Held Carese a Torno

 Zdieľať

Pridané: 17.05.2011 Autor: Cacao
Čitatelia: 16019 [Testy a predstavenia - Oblečenie]

Held quattrotempi je rada vysokokvalitného oblečenia tohto nemeckého renomovaného výrobcu. Mali sme možnosť počas sezóny vyskúšať dvojicu modelov oblečenia s membránou GORE-TEX®.

V tomto článku sa budeme venovať modelom Held Carese a Torno, ktoré počas sezóny jazdil a testoval Dominik Cacao Juriš. V druhom článku si priblížime GORE-TEX® Pro-Shell modely Held Tortona a Frontino. Oba modely vám však podrobne predstavíme v spoločnom videu.

Možnosti využitia GORE-TEX® membrány v textilnom oblečení:

V zásade sú 4 možnosti ako využiť nepremokavú membránu pri šití turistického oblečenia pre motorkárov. Tak ako všetko aj toto prešlo svojím vývojom a dodnes má každá z nich svoje výhody aj nevýhody. Treba povedať že GORE-TEX® je asi najkvalitnejšia membrána na trhu a aj keď poskytuje 100% nepremokavosť a asi najlepšie "dýcha" vždy je to trochu prekážka v horúcom počasí.

Problémom môže byť aj pranie membrány, ktoré môže devastovať jej funkčné schopnosti. Každopádne na pranie je potrebné využiť na to určené špeciálne pracie prostriedky.

Oblečenie s všitou membránou (GORE-TEX® alebo iné)

Membrána GORE-TEX® je všitná medzi vrchný materiál a vnútornú podšívku. Bunda je tak z troch vrstiev bez možnosti membránu vybrať.

membrána stále na sebe nemusíš sa do dažďa obliekať, nezabudneš ju doma
Membrána je bezpečne chránená pred špinou a poškodením
membrána stále na sebe - takže sa potíš keď je fakt teplo a membránu nevyberieš
keď zmokne celá vonkajšia bunda nasiakne vodou - ťažké, dlho schne
keď sa perie tak sa perie aj membrána

Oblečenie s vyberateľnou membránou - tzv inlet - označované aj GORE-TEX® Performance Shell

Membrána sa vkladá podľa potreby do vnútra oblečenia ako vložka pomocou zipsov.

dobré vzdušné oblečenie bez membrány, možnosť mnohých vetrákov
dá sa prať oblečenie bez membrány
inlet zaberá málo miesta
keď zmokne celá vonkajšia bunda nasiakne vodou - ťažké, dlho schne
keď prší musíš všetko vyzliecť, nazipsovať membránu, obliecť
Ak necháš dažďovú vrstvu doma zmokneš

Oblečenie s laminovanou membránou - GORE-TEX® Pro Shell

Membrána GORE-TEX® je nalaminovaná špeciálnou technológiou na vrchný materiál. Proces je náročný na výrobu, všetky švy musia byť prelepené.

membrána stále na sebe nemusíš sa do dažďa obliekať, nezabudneš ju doma
Veľmi tenké a ľahké oblečenie - jedna vrstva - vonkajšia vrstva je spojená zlaminovaná s membránou.
Keď prší bunda nenasiakne vodu, lebo membrána ju dnu nepustí, je len zvrchu mokrá ale nenasiakne
Membrána je bezpečne chránená pred špinou a poškodením
membrána stále na sebe - takže sa trochu potíš keď je fakt teplo - laminovaná membrána na vrchom materiáli ale dýcha oveľa lepšie ako inlet alebo všitá
menšie množstvo vetrákov - vetrák by znamenal prerušenie membrány a tým by sa zrušila nepremokavosť
keď sa perie tak sa perie aj membrána

Oblečenie bez membrány + vrstva do dažďa GORE-TEX® ProShell (Companero)

Dve funkčné oblečenia, spodné veľmi vzdušné, ale premokavé s chráničmi. Navrch GoreTex ProShell vrstva do dažďa bez chráničov.

dobré vzdušné oblečenie bez membrány
dá sa prať oblečenie bez membrány
Keď prší obliekaš jednoducho dažďovú vrstvu bez chráničov navrch
Dažďová vrstva je laminovaná - Pro Shell - takže nenasiakne vodou
Ak sa dažďová vrstva zašpiní perie sa aj membrána
dažďová vrstva zaberá obvykle viac miesta
Ak necháš dažďovú vrstvu doma zmokneš

Oblečenie bez membrány + vrstva do dažďa z nepremokavého nevzdušneho materiálu - klasika dažďovka

Klasické usporiadanie, ktoré asi poznáme všetci. Akákoľvek bunda aká vám vyhovuje na ktorú v prípade dažďa oblečiete - dažďovku - teda nepremokavú "gumennú" vrstvu, ktorá absolútne nedýcha a nevypustí žiadnu vlhkosť od vášho tela smerom von.

Asi najlacnejšie riešenie V daždi síce nepremokneš no zaparíš sa

Video:

Pripravili sme video, kde predstavujeme obe druhy oblečenia, ktoré sme mali na test, vysvetlíme rozdiely, výhody aj nevýhody.

Video: Test GORE-TEX® oblečenia Held quattrotempi - Carese, Torno, Tortona a Frontino

Viac o značke Held a modelovej rade Quattrotempi:

25.06.2010 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 24371 Strany: 2 [Novinky - PR článok]

-

Quattrotempi a GORE-TEX® kolekcia od nemeckého výrobcu HELD

Po krátkom úvode o firme HELD a predstavení základných modelov, dovoľte, aby sme vám predstavili systém quattrotempi a GORE-TEX® kolekciu od nemeckého výrobcu.

 

17.06.2010 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 17227 Strany: 2 [Novinky - PR článok]

-

Nemecká značka HELD na Slovensku

Napriek tomu, že nemecký výrobca motoodevov HELD sa na Slovensku udomácnil už pred viacerými rokmi, výrobky tejto značky ešte neboli slovenským motorkárom predstavené.

 

Held Carese a Torno - testoval Dominik Cacao Juriš

Aj vy občas počúvate od svojej milej (nie motorky) tú otrepanú ženskú frázu: „Ja si nemám čo obliecť!“ Pri tom má v skrini milá slečinka, panička neskutočné množstvo oblečenia a nevie, čo s tým.

Časom sa mi nazbieralo motorkárskeho oblečenia viac ako dosť, ale keď som sa mal vydať na nejakú dlhšiu trasu, zrazu mi nič nebolo dobré. Niečo predraté po páde, iné po roku opotrebované ako keby to nosil niekto celý život a našiel by som aj „handry“, ktoré rezali na krku, prefukovalo ich alebo mi robili inú neplechu. A vraj turistické oblečenie...

Úvod som začal, ako keby helďácké testované oblečko malo odstrániť všetky spomenuté nedostatky. Bohužiaľ úplne dokonalá turistická GoreTex výbava nemeckého Heldu – bunda Carese a nohavice Torno nie je, ale k mojim požiadavkám sa priblížili lepšie ako hocičo iné predtým.

 Held Carese a Torno
Held Carese a Torno

Každý zo spôsobov aplikovania membrány GoreTex má svoje opodstatnenie pre inú skupinu užívateľov. Ja sa budem venovať možnosti performance shell (vložená nepremokavá vložka pod vrchnú vrstvu), s ktorou som odjazdil celú sezónu v najrôznejšom počasí. Bunda Carese aj nohavice Torno sa „skladajú z dvojice búnd a nohavíc“. Vnútorné vrstvy predstavujú Gore-Tex membránu obalenú z oboch strán textíliou príjemnou na nosenie a sú odolné voči premoknutiu a prefúknutiu s potrebnou priedušnosťou. Held označuje tento spôsob ako GoreTex performance shell LTD-Liner. Vonkajšie vrstvy oblečenia nesú logo CORDURA a sú vyrobené zo 100% polyamidu, ktorý má označenie DU PONT® Cordura 500. Na ramenách je použitý pevnejší materiál SuperFabric®, ktorý by mal vydržať aj ľahšie pády.

"Aký má preboha zmysel dávať nepremokavú vrstvu z vnútornej strany?!" Touto otázkou som sa zaoberal len po prvú jazdu. Tým, že je oblečenie priam "rozstrieľané" vetracími otvormi a prieduchmi, je možné nosiť vnútornú vložku v oblečení takmer stále. Vo všeobecnosti sú dve možnosti použitia: buď si goráč vzipsujete do oblečenia ešte pred jazdou, alebo až keď sa začne zhoršovať počasie. Prvá možnosť je fajn, ak vás slnko nejde ugrilovať, v opačnom prípade idú membrány do vrecka.

 membrána GORE-TEX® ako inlet
membrána GORE-TEX® ako inlet

Bunda Carese

Poďme sa trošku lepšie pozrieť na zúbok najprv hornému dielu turistického oblečenia. Carese je klasická turistická bunda s predĺženým strihom chrbta, ktorú môžete kúpiť v dvoch farebných kombináciách: bledo sivú alebo praktickejšie tmavé vyhotovenie. Vzhľadom na fakt, že ako fotograf som v oblečení robil okrem jazdenia aj všeličo iné, nikdy nevydržala moja bledšia verzia dlho čistá. Na druhej strane v horúcich letných dňoch mi padla vhod aj za cenu ufúľaného dojmu.

Pre túto kolekciu je typická možnosť dobrého prispôsobenia oblečenia telu jazdca. Na bunde nájdeme viacero klasických ale aj suchých zipsov a gumičiek, pomocou ktorých si ju môžete stiahnuť na potrebných miestach. Na prsiach sú pod efektnými červenými pruhmi umiestnené dva veľké odklápacie vetráky. Ak vám nestačí chladenie cez náprsné otvory, elegantné riešenie poskytuje prekrytie hlavného zipsu, ktoré sa dá odklopiť do oboch strán a aby sa nezavrelo počas jazdy. Aby sa vetráky nezaklapli, sú v nich všité malé magnetky, ktoré držia všetko na správnom mieste. Toto riešenie oceníte najmä za jazdy, kedy sa nemusíte otravovať zacvakávaním cvokov v rukaviciach. Výhodou je aj ich trvácnosť.

 Held Carese
Held Carese

Stále niekomu nestačí chladenie? Ďalšie zazipsované prieduchy sa nachádzajú na prednej a zadnej strane rukávov. Pri otvorení všetkých možností som začal rozmýšľať, či výrobca riešil aj vnútornú aerodynamiku bundy. :) A to na chrbte nájdeme ďalšie tri zazipsované vetráky. Predpokladám, že začínate tušiť, pre koho bude táto výbavička vhodná.

Vnútorná strana vrchnej vrstvy je taktiež vyrobená zo vzdušných materiálov tzv. COOL-MAX® Mesh (mesh – ang. pletivo), čo som ocenil, keď mi stekal pot po čele, ale pri vyzliekaní sa veci nezadŕhali. Tu by som mal dodať, že patrím k ľuďom, ktorí sa potia aj pri kratučkej fyzickej aktivite, teploty nad 25°C považujem za tropické a pot je každodenný kamarát. Aj preto som vetranie bundy využíval takmer na každom kilometri.

Ku komfortu nosenia prispievajú detaily ako neoprénová predná časť golieru, mäkké chrániče (to bude kapitola sama o sebe), zips na pripnutie k nohaviciam okolo celého pásu alebo vnútorná chrbtová časť z fajnového vzdušného izolujúceho materiálu 3D Air-Mesh.

Vrecká bundy mi neraz spôsobili stresovú situáciu, hlavne keď som hľadal niečo rýchlo a v strese: „Kde som dal tie kľúče? Mám peňaženku? Kde je mobil?“. Je ich dosť, kým sa vám podarí ich všetky prehľadať... Na prednej strane ich nájdeme päť – dve pod náprsnými vetrákmi na drobnosti, jedno nepremokavé pri hlavnom zipse a dve nepremokavé na dolnej strane. Na chrbtovej strane máte k dispozícii ešte jedno vrecko v celej šírke bundy (na Gore-Tex membránu) a jedno menšie na drobnosti. Na vnútornej strane je neoprénové puzdro na mobil, zipsovacie vrecko na doklady a dve na suchý zips. Už si len zapamätať, čo ste kde dali.

Komfortná ochrana

Ochrana jazdca je riešená štvoricou mäkkých chráničov od SAS-TEC na ramenách (majú predĺžený tvar a chránia aj kľúčnu kosť) a lakťoch, ktoré by mali pri náraze stvrdnúť. Zostáva mi len veriť, že to tak funguje aj v skutočnosti, pretože som pád v tomto oblečení neabsolvoval. Chránič chrbta je vyrobený z materiálu TEMPERFOAM®, čo je mäkká perforovaná pena s hrúbkou cca 2 cm. V bunde som ho nosil celú sezónu, ale na sebe som mal aj klasickú „korytnačku“. Chrbtová časť bundy je z vnútornej strany predpripravená na kvalitnejší chrbtový chránič, ktorý je možné „vsunúť do bundy“ a cez zipsy na vnútornej strane trčia iba sťahovacie prvky v oblasti pásu. Šikovné.

Praktické detaily

Praktickosť vyberania a vkladania membrány ma príjemne prekvapila. V tejto cenovej kategórii to však musí byť samozrejmosť. Held má však dopracované všetky detaily. V rukávoch je uchytenie riešené pomocou gumy a gombíku, ktoré sú farebne rozlíšené, čo uľahčuje vkladanie. Oceníte to najmä keď začína pršať a membrány treba vložiť čo najrýchlejšie. Trupová časť je pripevnená k vonkajšej vrstve jedným zipsom a trojicou cvokov, pričom membrána má taktiež samostatný hlavný zips.

Nohavice Torno

Materiálové zloženie je v prípade nohavíc totožné s bundou, čo sa týka aj vnútornej aj vonkajšej bundy a taktiež chráničov. Na vnútornej strane nôh a na zadku, ktorý je asi najnamáhanejšou časťou turistu - motorkára, Held použil upravenú jahňaciu kožu s názvom PITTARDS®, ktorá sa nešmýka a „dýcha“. Po celodennom sedení na biku som ani v horúčave nemal zodratý a zaparený zadok. Jednoznačne palec hore. Pochvaľovať si to budú najmä milovníci off-roadu.

Taktiež na gatiach nájdeme praktické „fičúrky“. Poteší predpríprava na traky z doplnkovej ponuky, reflexné prvky a príjemné materiály ako v bunde. Veľmi sa mi však páči riešenie vetrania na bokoch nôh. Pomocou trojice vetrákov si jazdec nastaví prúdenie vzduchu ako práve potrebuje, pričom najväčší vetrák sa dá využiť ako vrecko. Chladenie si môžete „spustiť“ aj zospodu, pod sťahovacím zipsom sa nachádza priedušná membrána.

 Koža PITTARDS® na nohaviciach
Koža PITTARDS® na nohaviciach

Nohavice si môžete prispôsobiť na telo pomocou suchých zipsov na páse a pri členkoch. Rozsah bol dostatočný pri obutí či už cestných, turistických alebo off-roadových čižiem tak, aby ich prekrylo z vonkajšej strany a prípadná voda stekala po povrchu a netiekla potokom do čižiem.

Pohodlie nohavíc jednak na motorke, ale aj mimo nej, je famózne vďaka strečovým častiam v rozkroku a na zadnej časti kolien. Pochvaľovať si budete aj nariasené časti nad kolenami (na bunde nad lakťami), ktoré doprajú veľkú voľnosť pohybu. Ešte by som sa pozastavil pri vnútornej vložke, ktorá je do nohavíc upnutá zipsami a zaručene sa teda nehýbe a neznervózňuje.

Skúsenosti

Dlhodobo som mal GoreTex vložený v oblečení na výletoch po susedných Čechách, kedy počas niekoľkých dní vykuklo slnko len raz. Vrchné vrstvy namokli a v stane nemali šancu vyschnúť, ale vrecká a moje telo zostali po celý čas v suchu. Ak už aj zmoknete na dlhšej ceste, tak najjednoduchšie sušenie oblečenia je za jazdy, keď si otvoríte všetky vetráky.

Ako spomíname vo videu, vyberateľné riešenie GoreTex membrány je vhodné najmä pre jazdcov v teréne alebo horúce počasie. Toto turistické vybavenie mi robilo spoločnosť počas celej sezóny. Absolvoval som v ňom okrem kratších výjazdov aj jazdenie v Alpách, kde sa relatívne rýchlo mení počasie a teploty. So zipsami som „cvičil“ hore-dole nespočetne veľa krát a stále bez problémov.

V prípade dažďa je treba zastaviť a obliecť „goráč“. Na jednej strane veľmi nepraktické, ale na druhej veľmi praktické. Záleží na uhle pohľadu. Mne tento systém vyhovuje. V chladnejšom počasí by som prijal ešte tretiu vrstvu v podobe termovložky, akú ponúka napr. model Rovato, ale väčšiu flexibilitu si dokážete zabezpečiť spodnými vrstvami rôzneho kvalitného turistického oblečenia. Opäť záleží od situácie.

Bundu som obľúbil aj na každodenné nosenie a krátke presuny. Aj keď nie je zipsom spojená napr. s rifami, dá sa stiahnuť tak, aby ju nepodfukovalo, čo je nevýhoda kratších búnd. Pri dochádzaní do práce oceníte výhody vloženej GoreTex membrány a vzdušnej vrchnej vrstvy. Chladnejšie ráno vás neprefúka a popoludní si prieduchmi spravíte potrebný komfort.

Záver

Ako znie teda záverrečný ortieľ? Ak je otázka, či by som si tento komplet kúpil ešte raz a za tieto prachy (bunda Carese – 499,- €, nohavice Torno – 399,- €), tak odpoveď je jednoznačná: áno. Na prvý pohľad je to solídna sumička, ale ak jazdíte veľa a v každom počasí, tak sa táto investícia jednoznačne oplatí.

Ak sa ti tento komplet páči, ale máš obavy, že ti nesadne, tak sa poriadne popýtaj u predajcov, pretože aj bunda aj nohavice sa vyrábajú až po veľkosť 5XL a nohavice nájdeš s dlhším aj kratším strihom.

pohodlie, kvalita spracovania, praktické detaily nutnosť vyzliecť sa pri vkladaní membrány

Text: Tomáš Hajduch - Awia, Cacao
Foto: Tomáš Hajduch - Awia, Cacao


Pridané: 17.05.2011 Autor: Cacao Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: