Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 987 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 8569
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (5028)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3541)
Hodnotenie: (22 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač

Kráľ na každý deň - Suzuki DL 650 V-Strom 2012

 Zdieľať

Pridané: 13.12.2011 Autor: Cacao
Čitatelia: 39396 [Testy a predstavenia - Test]

Jeden z najpredávanejších modelov súčasnosti sa dočkal svojho nástupcu. V dizajnovo nezmenenej podobe sme sa s V-Stromom stretávali od roku 2003, kedy bol prvýkrát prezentovaný verejnosti. Papierové predpoklady hovoria o tom, že súčasný model by mal byť vo všetkých smeroch lepší. Či môžeme povedať "zomrel kráľ, nech žije kráľ", uvidíme na konci testu.

Starý V-Strom bol priam stelesnením lacného a dobrého. Preladený motor z SV650 bol a stále je skvelým základom, športovo turistické ošatenie a svieži dizajn ho posunuli k rôznym zákazníkom a svojho litrového fotríka odsunul príchodom emisných noriem na vedľajšiu koľaj. Suzuki však podľa mňa odhadla situáciu na trhu a nepúšťala sa do vopred prehranej bitky s veľkými turistami od BMW a KTM. Stromček zvolil zlatú strednú cestu a našiel množstvo priaznivcov v strede - ceny, výbavy, výkonu...

Príchodom tvarovo zaujímavejších a aj praktických motoriek ako Versys, Transalp a napr. aj BMW G650GS sa však situácia zmenila a Suzuki pri svojich konkurentoch začala postupne vyzerať trošku pribratá a staromódna.

Znova do boja

Už prvý pohľad na nový model naznačuje, že sa tu v žiadnom prípade nebude konať nič prevratné. To však neznamená zlé. Koncepcia motorky je stále rovnaká a výrobca sa zameral hlavne na odstránenie nedostatkov, ktoré iritovali majiteľov doterajšej verzie. Predajcovia doplnkového príslušenstva zas tak nadšení asi nebudú. Ukazovateľ zaradenej rýchlosti, teplota okolia a iné drobnosti sú našťastie v základnej výbave. Suzuki však ako doplnkovú turistickú výbavičku ponúka kufre značiek Hepco&Becker alebo SW-Motech.

Nový V-Strom mi na pohľad prišiel len ako akási feceliftová úprava staršieho súrodenca. Ostré hrany dizajnéri ošmýkali samurajským mečom a lakované diely boli nahradené lacnými výliskami, ktoré asi mali pripomínať karbón. Pekné (ale drahé) lakované dielce či hliníkové odliatky sa už akosi nenosia. Aspoň nádrž zostala poctivá plechová. Trh žmýka výrobcov a tlačí ceny čo najnižšie. Toto je daň.

Uvítanie na palube je však príjemné. Tu je dôraz na kvalitu našťastie vyšší. Čierne riadidlá sú nahradené a oveľa lepšie vyzerajú a taktiež prístrojovka je na úrovni vyššej triedy. Palubný počítač informuje jazdca o zaradenom rýchlostnom stupni, vonkajšej teplote, spotrebe paliva a ostatných bežných záležitostiach. K bezpečnému prezeraniu týchto informácií nájdete na ľavej rukoväti páčku ovládanú ukazovákom, ktorou si prepínate údaje palubného počítača. Jednoduché a praktické.

Jazdecká pozícia je podobná predchodcovi, avšak vytvára dojem väčšieho priestoru a jazdec nie je taký "utopený" v motorke, ale taktiež nesedí "na" nej. Tento dojem je podporený aj menším štítom. Pochvalu si zaslúži jeho tvar a taktiež tvar kapotáží, ktoré pri mojej výške 182 cm odviedli spoľahlivú prácu. Počas jazdy na mňa takmer nefúkalo. Vyšší turisti si pár eur za deflektor budú musieť priplatiť.

Výrobcovi sa podarilo ušetriť úctyhodných 9 kilogramov oproti predchodcovi. Škoda, že Suzuki neobetovala 300 gramov ušetrených na hmotnosti a nespravila aspoň jeden odkladací priestor v kapotáži pri nádrži na drobnosti. Vzhľad je síce subjektívna vec, ale v súťaži krásy by model 2012 určite vyhral nad predchádzajúcim. Cenu za dizajn roku tento bike ale pravdepodobne nevyhrá.

Ako som spomenul, ergonómia sedenia je veľmi podobná predchodcovi, ale nové sedlo by som dal do kategórie "luxury". Je umiestnené o 15mm vyššie ako u predchádzajúceho modelu a aj po dlhšom jazdení som nemal potrebu neustále presadať. Za riadidlami sa treba mierne natiahnuť, ale na komforte to neuberá.

Motor

Motor z SVčka je minulosťou. V 2012-tkovom modeli bije vidlicový dvojvalec z Gladiusa, ktorý mi prišiel živší, točivejší a v jazdcovi poskytuje viac zábavy. Je to dôsledok niekoľkých zmien, ktoré konštruktéri spravili s cieľom lepšieho priebehu výkonu a jeho využiteľnosti. Úpravami prešli kľuka, piesty, spaľovacia komora a vstrekovanie. Z turistického hľadiska je dôležité, že pri bežných rýchlostiach 90, 110 a 130 km/h otáčkomer neprekročí na najvyššom kvalte 6000 otáčok a pri predbiehaní máte stále výkonovú rezervu po "strop". K červeným číslam sa berie nový model oveľa rezkejšie ako predchodca. Vibrácie véčkového motora sú už minimálne.

K presným číslam výkonu a krútiaceho momentu sa výrobca nevyjadruje, ale dovolil by som si to porovnať s SVčkom, ktoré má o 10 vraných viac ako starý V-Strom, resp. s Gladiusom, ktorý má 73 koní.

Suzuki tvrdí, že nový model by mal pýtať o 10% menej paliva, čomu zodpovedá aj zmenšená nádrž z 22 na 20 litrov. Palubný počítač ukazoval priemernú spotrebu 5,2 litra, pri svižnejšom jazdeckom štýle v rôznych podmienkach. Pohodové tempo by malo spotrebu bez väčších problémov dostať pod 5 litrov na stovku. Odchýlku pri prepočítavaní spotreby som počas jazdenia nezistil, čo každého majiteľa poteší viac ako "optimistický" ukazovateľ.

Strom v pohybe

DL650 je typ motorky, ktorej ovládateľnosť by podľa mňa mala byť ukážková. Majiteľmi týchto strojov sú aj menej skúsení jazdci, alebo pohodičkári, ktorí to nepotrebujú hrotiť v každej zákrute a teréne. Túto úlohu zvláda Japonec s prehľadom už nejaký ten čas. Rám je veľmi podobný staršiemu modelu, ale kývačka a predná teleskopická vidlica by mali byť podľa výrobcu tuhšie.

V-Strom sa na našich cestách správal podľa mojich očakávaní. Je to bike, ktorý má svoje hranice a skúsení borci ich nájdu veľmi rýchlo. Neznamená to však, že svižná jazda je pojem neznámy. Motorka poslúcha pri legálnych rýchlostiach na slovo a ide presne tam, kam chcete. Neutrálne a vzorové správanie sa začne meniť s vyššími rýchlosťami, prípadne horším povrchom.

Plusom pre začínajúcich jazdcov je lepšia stabilita motorky. Vďaka širokým a vyššie položeným riadidlám je ovládanie bezproblémové, čomu pomáha aj užšia predná pneumatika ako u čistých cesťákov. Strom zatáča slušne a predvídateľne, nepadá do zákruty, ale taktiež ho nemusíte presviedčať, aby zatočil. Z hľadiska nastavenia podvozku určite poteší jednoduchšie nastavenie predpätia pružiacej jednotky kolečkom pod sedadlom ako aj nastavenie útlmu. Teleskopická vidlica si ešte stále musí vystačiť len s možnosťou nastavenia predpätia.

Brzdy

V rovnakom duchu neutrálnosti sú konštruované aj brzdy. Oproti predchodcovi mi prišli výkonnejšie a ABS zasiahlo včas a na mokrom povrchu som si krochkal blahom. Bike sa výrazne "nepotápal" ani pri tvrdšom brzdení, čo často býva problém pri rozpočtovkách s vyšším zdvihom. Keď však bude treba meniť brzdové hadičky, tak investícia do pancierových bude správna voľba.

Konkurencia

V kategórii motoriek za rozumný peniaz nájdeme všeličo. Priamym konkurentom je napr. Honda Transalp, ktorá si už tiež pýta modernizáciu a je to len 5-kvalt. Motardovejší a cestnejší je Versys od Kawy, ktorému však terén nevonia. Svoj kus trhového koláča sa snaží odhryznúť aj BMW F650GS, ktoré má byť dostupnejším modelom nemeckej továrne.

Názor druhého redaktora::

Tomáš Hajduch (Tomáš Hajduch - Awia):

V-strom je motorka, ktorá dlho kraľovala vo svojom segmente a vyhrala nejeden porovnávací test. Pre toho, kto neuvažuje nad jazdením v teréne, je to naozaj príjemný spoločník. Nechcem povedať že terén nezvládne, ale do blata sú aj vhodnejšie stroje.

Mne nový dizajn naozaj sadol, na starom Strome som mal pocit, že sedím na veľkej a ťažkej mašine, hlavne kvôli plastom a prístrojovke. Nový Strom mi príde oveľa motorkovejší a hravejší. Svoje k tomu pridáva aj motor a čo je podstané, nový Strom konečne lepšie brzdí. Aj keď pohľad naznačuje, že má rovnaké strmene a kotúče ako predchodca, brzdí naozaj lepšie.

Pre Suzuki asi bolo náročné vylepšiť naozaj dobrý model. Veľa toho zostalo teda po starom a popracovali hlavne na drobných nedostatkoch, ktoré trápili majiteľov. Nový Strom vyzerá lepšie, moderne, dostal vylepšený motor so skvelou spotrebou a navyše lepšie brzdy... Myslím, že nikto, kto ho vezme do svojich služieb, neoľutuje.

osviežený „ľahší“ dizajn, moderná prístrojovka, konečne lepšie brzdy stále cestne zameraný bez „adventure“ súrodenca

Záver

O V-Strome sa dá hovoriť všelijako. Pre niekoho je to legenda, pre iného motorka, na ktorú by nikdy nesadol. Svoju cieľovú skupinu tento bike jednoznačne má. Svedčia o tom predaje po celom svete a množstvo spokojných zákazníkov. Ak si aj tento model s osvieženým dizajnom a drobnými vylepšeniami udrží spoľahlivosť na úrovni predchodcu, verím, že ho bude sedlať množstvo najrôznejších jazdcov a pre každého z nich môže byť "kráľom".

Plusy, mínusy

motor, komfort, prístrojovka, drobné vylepšenia použité lacné nelakované plasty, výfuk ako z kamiónu

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Názov motorky a ročník:

Servisný interval 6000 km
Spotreba 4,5-5,2 l/100km
Objem nádrže 20 l
Cena motorky 8 190 EUR

Ceny vybraných doplnkov:

Nosič kufra topcase 78,18 EUR
Kufor topcase 172,65 EUR
Nosič bočných kufrov + kufre 344,91 EUR
Vyhrievané rukoväte 313,01 EUR
Turistické plexi 110,22 EUR
Tankvak 87,81 EUR
Padacie rámy 151,60 EUR
Ochrana motora 173,61 EUR

Ceny vybraných ND:

Páčka brzdy 38,30 EUR
Stupačka 52,90 EUR
Spätné zrkadlo 35,90 EUR
Smerovka 31,66 EUR
Svetlomet 242 EUR

Text: Cacao, Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Cacao, Tomáš Hajduch - Awia

Motocykel na test poskytla spoločnosť Suzuki Slovensko. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení Held, Held prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Suzuki V-Strom 650 2012 Honda XL 700V Transalp 2011 Kawasaki Versys 2011 BMW F 650 GS 2011
Všeobecné informácie:
Výrobca:SuzukiHondaKawasakiBMW
Model:V-Strom 650XL 700V TransalpVersysF 650 GS
Rok:2012201120112011
Novinka:NOVINKA 2012
Kategória:Cestovné enduroEnduroCestovnáCestovné enduro
Motor:
Typ motora:vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)dvojvalec (4T)radový dvojvalec (4T)
Objem:645 ccm680.2 ccm649 ccm798 ccm
Max. výkon:69.4 k (51.0 kW) / 8800 ot.60.0 k (44.1 kW) / 7750 ot.63.9 k (47.0 kW) / 8000 ot.70.7 k (52.0 kW) / 7000 ot.
Max. krútiaci moment:60 Nm / 6400 ot.60 Nm / 5500 ot.61 Nm / 6800 ot.75 Nm / 4500 ot.
Kompresný pomer:11.5:110 : 110.6:112:1
Vŕtanie x Zdvih:81.0 x 62.6 mm81 x 66mm83 x 6082 x 75.6 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)SOHC (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinoukvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 5-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazreťazreťazreťaz
Zdvih vpredu:177 mm150 mm180 mm
Zdvih vzadu:173 mm145 mm170 mm
Brzdy vpredu:dvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vpredu:310 mm256 mm300 mm300 mm
Pneu vpredu:110/80-R1919M/C x MT2.15120/70ZR17M/C (58W)110/80-R19 59 H
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:260 mm240 mm220 mm265 mm
Pneu vzadu:150/70-R1717M/C x MT3.5160/60ZR17M/C (69W)140/80-R17 69 H
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:171 kg
Hmotnosť s náplňami:214 kg214 kg206 kg199 kg
Výška sedla:835 mm841 mm845 mm820 mm
Rázvor:1515 mm1415 mm1575 mm
Dĺžka:2250 mm2125 mm2280 mm
Šírka:905 mm840 mm890 mm
Výška:1305 mm1315 mm
Svetlá výška:177 mm180 mm
Objem nádrže:20 l17.5 l19 l16 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:189 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:4.3 s
Spotreba paliva:4.2 l/100km4.4 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 339 kmcca 272 km
Doplnková výbava:
ABS:áno, v sériiza príplatok
Poznámka:
Poznámka:Cena 10/2012: 8 290,- EURCena 07/2011: 7 190,00 EUR (+600EUR ABS)Cena 07/2011: 7 495,- EUR (+600EUR ABS)Cena 07/2011: 8 250,00 EUR

Pridané: 13.12.2011 Autor: Cacao Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (22 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria