Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1999 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 27277
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16346)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10931)
Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Šlapacie záchody, minarety a pyramídy - v Bosne! 1/5

 Zdieľať

Pridané: 30.07.2014 Autor: klidek
Čitatelia: 16442 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Na tento rok sme s batôžtekom naplánovali cestu vo dvojici na jednej motorke Balkánom. A tie pyramídy v názve, nekecám, fakt sme ich navštívili.

Cestu sme pripravovali počas zimných mesiacov, naplánovali sme kopec pekných miest. Ale bajker mieni a Pán mení. Vďaka nepriazni počasia sme museli destinácie upraviť, ale to k cestovaniu patrí.

14.6.2014, sobota, 393 km, Maďarsko

Ráno ako vyšité na cestovanie motorkou, zľahka pod mráčikom, teplota príjemných 19°C. Balím veci na motorku a zbadal som na ľavej strane pod sedlom plastový kryt nejak čudne odstáva- zlomený kolík na uchytenie. Sekundové lepidlo a za 4 minútky je všetko ako má byť. Sadáme na motorku a vyrážame.

V Balassa Gyarmat zastavím pred Tescom, že zamením forinty. Samozrejme som zaparkoval na šikmých pruhoch, aby som nezaberal plechovkárom miesto. Ako vychádzam z Tesca, vidím, ako rendoršíci kárajú miestneho borca na SS, že zaparkoval rovno pred vchodom. No a keď uvideli mňa, zahraničného, kde parkujem, v pokluse vyberajú z auta brigadírky, zbrane, zápisník ak by mali čas tak aj guľomet hádam. Vykonal som zrýchlený kolmý štart, takže som im nedal zarobiť. Nabudúce zaberiem plechovkárom parkovacie miesto.

Dnešný cieľ je návšteva pamätníka bitky pri Mohácsi a následný presun do kúpeľného mestečka Harkány. Keďže Maďarsko je placaté, bez nejakých zaujímavých ciest na tejto trase, ideme diaľnicou. Vchádzam od Vácsu na M0- obchvat Budapešti. Pochopiteľne som trafil opačný smer na Ostrihom. Po pár kilometroch kruháč, tentokrát už idem správnym smerom. Ďalej po M6 smerom na juh. Po cca 200 km začali mať výfuky hlasitý prejav (a to ich mám hodne hlasné aj tak). Zastal som na benzínke, natankoval a kým vychladli zvody a výfuky, posilnili sme sa pečenou kolbász. Naštartoval som GINU a ten zvuk bol spôsobený zlomeným držiačikom na skrutku ochranného plechu na zvode. „Prizváral“ som to za pár minút drôtom. Batôžtek mi povedal, že som ako Mekgajver, že si so všetkým poradím. Tváril som sa, že „normálka, né?“ a s hrdo nadutým hrudníkom pokračujeme ďalej.

Pamätník bitky pri Mohácsi je pietne miesto, ešte aj vtáčiky ako keby to rešpektovali a vládne tam neskutočný pokoj. Maďari si vážia svoju históriu a celý areál je veľmi pekne a umelecky stvárnený.

 Vstup do areálu pamätníka
Vstup do areálu pamätníka

 Vnútorná časť areálu so sochami
Vnútorná časť areálu so sochami

Po prehliadke a povinnom pitnom režime pokračujeme do Harkány, už sa teším na bazény s termálnou vodou. Po ubytovaní plavky, uterák a šup kúpať sa. Pri bazéne je obrazovka 6 x 3 m, pozeráme zápas Grécko- Kolumbia, no super! Navyše sme prišli po 18.00, tak nám teta dala zľavené vstupné 600HUF na osobu (2€).

Vo vode vytrávilo, tak si dávame vyprážaného sumca. Takú parádu som už dávno nejedol, ryby vedia pripraviť suprovsky! K tomu ružové víno- sme predsa vo vinárskej oblasti. Výhodou tejto destinácie je, že ju radi navštevujú češi, takže ponukové listy aj komunikácia v češtine nie je problém. Túto noc sme spali ako zarezaní.

 Na čom pôjdeme ďalej?
Na čom pôjdeme ďalej?

15.6.2014, nedeľa, 394 km, Chorvátsko, Bosna i Hrcegovina

Z Harkány prechádzame do Chorvátska, po Osijek okresky, rovina, od Osijeku diaľnica. Chcel som do Bosny prejsť prechodom na Šamac. Keď som platil ujovi na cestarine, pýta sa ma, že kam idem. Do Sarajeva! A on na to, že tadiaľto neprejdem, že cesta bola komplet zničená pri povodniach.

Poradil vrátiť sa na Slavonski Brod- západ a tadiaľ že prejdem. Keď som lúskal server ministerstva zahraničných vecí, žiadne info o zničených cestách som nenašiel, bolo by dobré, keby ujovia a tety na ministerstve takéto užitočné informácie uvádzali...

Počúvol som radu, vraciame sa 35 km. Prechod do Bosny prebehol tak, že som na jednotke preprdkal colnicou a ujovia mi kývali, aby som ani nezastal. Ja som mal nachystanú zelenú kartu, pasy, techničák a oni nič!

Marky mením v najbližších potravinách a pokračujeme pomerne rozbitými okreskami na Doboj. V okolí Doboja sme na vlastné oči a kolesá zažili, čo tu povodne napáchali. Podľa bordelu na svahoch tipujem, že rieka Bosna mala hladinu o 10-12 metrov vyššie ako normálne. Jeden úsek sme išli po provizórnej šotoline, všade ťažká technika, snažili sa úsek sprejazdniť. Musel to byť masaker. Ďalší priekak sú tisíce mínových polí od občianskej vojny, ktoré im posuny zeminy a voda premiestnili neznámo kam. Ak by ma vychytila hnačka, do lesa by som nešiel ani za svet...

 Po čom pôjdeme ďalej?
Po čom pôjdeme ďalej?

Od tohto úseku sa začalo pravé motorkárske pojazdeníčko, samá zákruta, cesty pomerne kvalitné, okolo pekná príroda. Benzínky každých 10 km a benzín lacný- cca 1,1€.

Máme namierené do Visoko, cca 30 km pred Sarajevom. Tu boli v roku 2005 objavené pyramídy. Celkom ich je 5, my sme vyšlapali na tú najväčšiu -pyramídu slnka. Keď sa v Googli mrknete na satelitné fotky, tak je jasné, že nekecám.

 Ako na tú pyramídu vylezieme?
Ako na tú pyramídu vylezieme?

>

Pridané: 30.07.2014 Autor: klidek Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač
Motozem

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria