ISSN 1336-6491 | Online: 1709 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Shell Eco-marathon Europe 2015 - Z Košíc do Trnavy na liter paliva

 Zdieľať

Pridané: 27.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5613 [Technika - Motor]

Študenti Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach by na svojom úspornom vozidle prešli na jeden liter paliva z Košíc až do Trnavy. Bežné vozidlo spotrebuje aspoň 15 litrov paliva. Košičania tento výsledok dokázali v súťaži Shell Eco-marathon Europe, v ktorej prešli na jeden liter paliva až 355 kilometrov. V jubilejnom 30.ročníku súťaže sa pretekov prvýkrát zúčastnili až dva slovenské tímy.

V dňoch 21. až 24. mája 2015 sa takmer 200 tímov z 26 krajín Európy snažili o jediné – prejsť čo najväčšiu vzdialenosť na jeden liter benzínu či jeho energetického ekvivalentu. Počas troch dní pretekov padli tri traťové rekordy.

Shell Eco-marathon Europe 2015 - FME Racing Team zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
Shell Eco-marathon Europe 2015 - FME Racing Team zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave

Za tridsať rokov súťaže najlepšie tímy dokázali znížiť spotrebu približne na jednu štvrtinu paliva. Kým v roku 1985 by víťazné vozidlo prešlo na jeden liter paliva z Rotterdamu do Londýna (680 km), dnešný francúzsky víťazný tím, Microjoule-La Joliverie by mohol prejsť až do Moskvy (2552 km).

Na štart sa po niekoľkoročnej prestávke vrátil aj košický tím, ktorý na benzínový pohon s vozidlom B&S 3 prešiel 355 kilometrov na 1 liter benzínu. „Sme veľmi radi, že po niekoľkoročnej prestávke sme opäť postavili tím a úspešne sa zúčastnili pretekov. Veríme, že v tejto tradícií budeme pokračovať aj v budúcnosti a košický tím bude stálym účastníkom pretekov,“ konštatuje člen košického tímu Ing. Branislav Konečný. Členovia tímu, ktorí sa zúčastnili na pretekoch boli zo Strojníckej fakulty a Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE. Druhému slovenskému zástupcovi, bratislavskému FME Racing Teamu zo Slovenskej technickej univerzity sa pre technické problémy nepodarilo zaznamenať hodnotenú jazdu.

Shell Eco-marathon Europe 2015 - Vozidlo B&S Technickej univerzity v Košiciach
Shell Eco-marathon Europe 2015 - Vozidlo B&S Technickej univerzity v Košiciach

Budúci rok sa preteky presúvajú do ďalšej európskej krajiny. Po Rotterdame bude novým hostiteľským miestom Londýn.

Viac informácií o súťaži a kompletné výsledky nájdete na adrese tu.

Kompletnú databázu fotografií z pretekov nájdete tu.

Shell Eco-marathon Europe 2015 víťazi:


Číslo tímu Prototypy Víťaz Výsledok
6 Benzín TED – AIRBUS HELICOPTERS (Francúzsko) 2308,3 km/l
161 Diesel IUT GMP Valenciennes (Francúzsko) 1323,1 km/l
129 Alternatívne palivo (E100 + GTL) Equip UMH (Španielsko) 1496,4 km/l
101 CNG Microjoule-La Joliverie (Francúzsko) 2551,8 km/l
327 Elektrické akumulátory TUfast Eco Team (Nemecko) 863,1 km/kWh
202 Palivové články (vodíkový pohon) Eco-Runner Team Delft (Holandsko) 1227,5 km/m3


Číslo tímu UrbanConcept Víťaz Výsledok
502 Benzín Lycee Louis Delage (Francúzsko) 517,3 km/l
503 Diesel Schluckspecht (Nemecko) 312,9 km/l
501 Alternatívne palivo (E100 + GTL) DTU Roadrunners (Dánsko) 665,0 km/l
719 Elektrické akumulátory ISEN Toulon (Francúzsko) 308,5 km/kWh
601 Palivové články (vodíkový pohon) La Joliverie Polytech Nantes (Francúzsko) 372,6 km/m3

Shell Eco-marathon Europe 2015 - Vozidlo B&S a tím Technickej univerzity v Košiciach
Shell Eco-marathon Europe 2015 - Vozidlo B&S a tím Technickej univerzity v Košiciach

Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných a budúcich novátorov spolu so širokou verejnosťou zaujímajúcou sa o energetické otázky. Rozvíja diskusiu o udržateľných riešeniach narastajúceho globálneho dopytu po energiách. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16-25 rokov z 30 krajín Európy a Afriky vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu. Shell Eco-marathon Europe sa snaží zapojiť verejnosť do riešenia súčasných výziev spojených s energiami a mobilitou, a zároveň inšpirovať k inovatívnym riešeniam. Súťaž ukazuje snahu spoločnosti Shell pomáhať pri napĺňaní narastajúcich energetických požiadaviek zodpovednou cestou vďaka spolupráci študentov, partnerov a verejnosti.

30. ročník Shell Eco-marathon Europe sa uskutočnil 21. - 24. mája 2015 po štvrtý raz za sebou v holandskom Rotterdame za účasti 197 tímov 26 krajín. Sprievodné aktivity na mieste boli zamerané na inšpiráciu a zapojenie verejnosti k téme budúcnosti energie a nových technológií.

Shell Eco-marathon je globálnou iniciatívou so súťažami v Európe, USA a Ázii. Shell Eco-marathon Americas sa uskutočnil 9.-12. apríla v Detroite v USA a Shell Eco-marathon Asia 26. februára - 1. marca v Manile na Filipínach.

Pridané: 27.05.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »