Anketa:
Richard Šikyňa prežil peklo na MXGP 2017 v Ottobiane
ZdieľaťPridané: 26.06.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5252 [Šport - Motocross]
11. preteky seriálu Majstrovstiev sveta v motokrose MXGP sa uplynulý víkend uskutočnili na pieskovej trati neďaleko talianskeho mestečka Ottobiano. Horúčavy a čerstvo prerobená trať otestovala všetkých účastníkov, ktorí museli doslova načrieť až na úplné dno svojich síl.
Do nominácie medzi absolútnu svetovú elitu v MX2 sa tento rok už po druhýkrát dostal aj mladý slovenský reprezentant Richard Šikyňa (#102) z tímu MX Slovakia, jazdiaci na motocykli KTM 250 SXF. Pred 33.000 divákmi si po sobotnom 28. mieste v kvalifikácii nakoniec v nedeľnom ottobianskom pekle vyjazdil dvakrát 23. miesto.
Richard Šikyňa (#102): „V sobotu sme spolu s mechanikom museli doladiť pérovanie, pretože mi pôvodné nastavenie vôbec nevyhovovalo. Celú sobotu som sa akosi trápil a veľmi mi to nešlo. V kvalifikačných pretekoch som sa snažil dať do toho všetko. Po páde v 1. kole s viacerými jazdcami som sa snažil udržať rýchlejších jazdcov, aby som stiahol stratu. Tempo však bolo na mňa vysoké a tak mi asi v polovici jazdy stvrdli ruky a do konca kvalifikácie som sa už len trápil. V nedeľu som s a na trati cítil lepšie. V 1. jazde som však znovu nasadil vysoké tempo, ktoré som nevydržal a znovu mi stvrdli ruky. Jazdu som sa snažil dojazdiť v čo najlepšie, ale veľmi mi to nešlo. V 2. jazde som mal dobrý štart, ale hneď v prvom kole som sa zaplietol do pádu s viacerými jazdcami. Po 20 minútach mi trochu stvrdli ruky, ale už som mal toho celkovo dosť. Bol som unavený z celovíkendových horúčav a tak som jazdu dojazdil na 23. mieste, rovnako ako prvú. So svojim výkonom na týchto pretekoch nie som spokojný, bolo to pre mňa veľmi náročné. Chcem poďakovať tímu za možnosť štartovať na takýchto pretekoch a taktiež mechanikovi za perfektne pripravenú motorku po celý víkend. Ďakujem!“
Peter Kolek, manažér tímu MX Slovakia: „Richard sa po minulovíkendových pretekoch ADAC v Bielsteine presunul do Lommelu, kde sa pripravoval na preteky v Ottobiane. Aj keď je na piesku na tom oveľa lepšie, ako v minulosti, ešte stále má čo zdokonaľovať. Sám sa o tom presvedčil na týchto pretekoch. Náročná mäkká a riadne rozbitá trať neodpustila nikomu nič a k tomu aj letné talianske horúčavy preverili naozaj všetkých. Aj keď Rišovi nemožno odoprieť snahu, tieto preteky nám jasne ukázali, čo je svet na piesku. Je pred nami v tíme ešte veľa náročnej práce, aby sa Rišo výkonnostne aj na pieskových tratiach dokázal postupne lepšie presadzovať v tak silnej jazdeckej konkurencii, aká na svete je. Umiestniť sa na takýchto pretekoch 2 x na 23. mieste je viac ako slušný výsledok, ale po jazdeckej stránke Rišov výkon nebol tým pravým orechovým. Vieme, kde nás tlačí topánka, tak musíme na tom ešte viac popracovať.“
Pridané: 26.06.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Výborná premiéra Richarda Šikyňu z tímu MX Slovakia na majstrovstvách sveta MXGP - Redakcia
- Historické „zlato“ Richarda Šikyňu z ADAC v Jaueri - Redakcia
- Richard Šikyňa vyhral v Gbeloch všetko čo sa dalo - Redakcia
- Fantastický úspech slovenského tímu na Motokrose národov - Redakcia
- Prvé preteky MXGP 2020 v Anglicku aj za účasti Richarda Šikyňu - Redakcia
- Richard Šikyňa boduje aj na MXGP vo Švédskej Uddevalle. - Redakcia
- Honda predstavuje novú CRF450R 2017 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!