Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 804 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 10316
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 58% (5949)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 42% (4367)
Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (39)  [Verzia pre tlač] Tlač

Africa Eco Race 2018

 Zdieľať

Pridané: 03.01.2018 Autor: Peter Haršáni - Haro
Čitatelia: 4491 [Šport - Rally]

Po zrušení afrického Dakaru 2008 pre teroristické hrozby, ktoré sa ukázali iba zámienkou na presun cirkusu do Južnej Ameriky, vyrástla v Afrike rally svetových parametrov a kvalít. Pravý Dakar sa dodnes jazdí na Sahare a jeho športové kvality sú niekde inde, ako u amerického klonu.

Seriál článkov - Africa Eco Race 2018:

| Seriál článkov: Africa Eco Race 2018 |

René Metge je starým dakarským vlkom, rally dokonca aj vyhral. V roku 2008 zorganizoval, dnes už legendárnu, TransOrientale rally z ruského Petrohradu do čínskeho Pekingu. Vyhral ju výborne pripravený Jaro Katriňák a ukončil tak svoju veľkolepú kariéru. Ten istý Metge už o rok pripravil nový africký formát pretekov, vychádzajúci z pôvodných koreňov Dakaru.

Africa Eco Race 2018

Opäť ide o dvojtýždňové preteky s rovnakou formou organizácie, pretekania, navigácie a s podobnými predpismi. Napriek tomu sú v niektorých ohľadoch rozdiely priepastne. V prvom rade nie je organizátor vystavený tlaku továrenských tímov a sponzorov, preto sa nijaké prechmaty nedejú. Okrem toho je René Metge známy ako zásadový človek a nič také by nepripustil. So stálym pomocníkov Schlesserom tvoria výborný tandem. A za druhé, rally je o pretekaní a nie o presunoch. Zatiaľ čo v Južnej Amerika tvoria presuny viacej ako polovicu porcie kilometrov a zvyšok merané časovky (vlani dokonca 70% pre zrušenie niektorých etáp), Eco Race má pomer opačný a drvivú časť kilometrov sú časovky. A k tomu všetkému prevažuje piesok.

5 etáp na území Maroka je na začiatku o kameňoch, šotoline a o prachu, no ako trasa smeruje k Západnej Sahare, tak piesku iba pribúda. 6 etáp v Mauretánii je už iba o piesku a jej zákerné dunové polia preveria jazdecké a navigačné umenie všetkých jazdcov. Posledná etapa v Senegale je o plážových pieskoch a o príbrežných dunách.

Martin Benko a Ján Zaťko - Eco Race 2017
Martin Benko a Ján Zaťko - Eco Race 2017

Posledné ročníky absolvovala aj nerozlučná dvojica Slovákov Benko – Zaťko, pričom si v ročníku 2017 pripísali fenomenálny výsledok, ktorý naše futbalovo-hokejové médiá plne odignorovali. Maťo Benko získal pódiové 3. miesto a nestarnúci Jano Zaťko 4. miesto.

Martin Benko
Martin Benko

Aj v ročníku 2018 sa duo objaví na Eco Race, s klasický sprievodom (mechanik Jožko Koleník, vodič Peťo Rečičár, dievča pre všetko Zuzka Nováčková). Maťo Benko absolvoval väčšinu kondičnej a jazdeckej prípravy so Števom Svitkom (ktorého aj sponzoruje). Jano Zaťko, napriek 60-ke na krku, odpretekal niekoľko európskych rally a k tomu ME enduro v Gelnici. Spolu s tímom tvoria overenú a zohratú partiu, preto je nádej na úspech opäť veľká. Samozrejme, pri takejto extrémnej rally treba aj obrovský kus šťastia k tomu, aby sa jazdec dostal celý do cieľa, nieto ešte výrazne bodoval.

Ján Zaťko - Africa Eco Race 2017
Ján Zaťko - Africa Eco Race 2017

Africa Eco Race 2018, podnik s vysokým športovým kreditom, štartuje 31. decembra 2017 v Monaku a skončí 14. januára 2018 v senegalskom Dakare, pri Ružovom jazere. Jednotlivé etapy budete môcť sledovať v denných reportoch na Eurosporte. Po skončení rally nachystám rozhovory s účastníkmi. Držíme našim pretekárom palce!

Text: Peter Haršáni, foto: archív autora

Pridané: 03.01.2018 Autor: Peter Haršáni - Haro Zdieľať

Seriál článkov - Africa Eco Race 2018:

| Seriál článkov: Africa Eco Race 2018 |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (39)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria