Anketa:
Talianska Imola vyniesla Richardovi Šikyňovi na MXGP ďalších 7 bodov.
ZdieľaťPridané: 21.08.2019 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1796 [Šport - Motocross]
Po týždňovej prestávke sa tento víkend (17.-18.8.2019) konali už 15. preteky seriálu majstrovstiev sveta „2019 FIM MXGP Motocross World Championship“.
Organizátori pre tento víkend vybudovali v talianskej Imole rýchlu a náročnú trať priamo na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia), jediný Slovák v štartovom poli jazdiaci vo farbách českého tímu JD GUNNEX KTM RACING TEAM si v sobotňajších kvalifikačných pretekoch na svojej KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V nedeľu, hneď v úvode prvej jazdy musel po kolízii s iným jazdcom a následnom poškodení motocykla svoje účinkovanie predčasne ukončiť. V druhej jazde sa aj napriek technickým problémom dokázal prebojovať až na 14. miesto a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So ziskom 105 bodov mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
Richard Šikyňa (#102) „Na trati som sa cítil hneď od prvých tréningov dobre. V sobotu v kvalifikačných pretekoch som skončil na 17. mieste. V nedeľu som mal do prvej jazdy dobrý štart, bol som tam 7.. Bohužiaľ po dvoch zákrutách mi niekto zozadu skočil do motorky a poničil mi ju tak, že som musel hneď z jazdy odstúpiť. Do druhej jazdy som sa tešil, štart mi však vôbec nevyšiel. Mali sme menšie problémy so spojkou a tak mi pri štarte prešmykla. Potom som to z posledných priečok dotiahol na 14. miesto. Na začiatku som sa trochu trápil, ale počas jazdy som chytil dobrý rytmus a na trati som sa cítil fajn. Ďakujem svojmu tímu a mechanikovi, už sa neviem dočkať budúceho víkendu na MXGP vo Švédsku.“
Peter Kolek, manažér MX Slovakia
„Rišo mal tento víkend obrovskú smolu. Po vydarenom štarte v prvých nedeľných pretekoch, keď bol v TOP 10 do neho hneď v úvode prvého kola narazil zozadu iný jazdec. Natoľko mu poškodil motorku, že musel odstúpiť. V druhej jazde Riša trochu potrápila spojka a tak sa musel komplikovane prebíjať dopredu. Nakoniec to po výbornej jazde dotiahol až na 14. miesto, za čo si pripísal ďalších 7 bodov. Dnes mal určite na to, aby sa dostal do TOP 20 priebežného hodnotenia, ale naopak sa po nezavinenej „nule“ z prvej jazdy posunul na 22. priečku. Motokros je raz taký. Riša čakajú ešte 3 preteky MXGP, tak sa ešte môže všeličo zmeniť. Držte mu palce!“
Pridané: 21.08.2019 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Richard Šikyňa – jediný Slovák v seriáli MXGP 2019 - Redakcia
- Richard Šikyňa boduje aj na MXGP vo Švédskej Uddevalle. - Redakcia
- Richardovi Šikyňovi ušlo pódium v Pacove len o vlások - Redakcia
- Richard Šikyňa po pretekoch MXGP 2020 vo Faenze priebežne v TOP 20tke - Redakcia
- Prvé preteky MXGP 2020 v Anglicku aj za účasti Richarda Šikyňu - Redakcia
- Výborná premiéra Richarda Šikyňu z tímu MX Slovakia na majstrovstvách sveta MXGP - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Galéria ku článku:
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!