Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1307 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 26640
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16046)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10594)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Supermoto paddock pod Pezinskou Babou, 7. - 8. 9. 2002, časť I.

 Zdieľať

Pridané: 23.01.2023 Autor: gilbert
Čitatelia: 2695 [História]

Na Slovensku práve pod Babou sa udiali úvodné preteky slovenského šampionátu 5. 5. 2002 a po tomto podujatí na základe ohlasu zo zahraničia (Rakúska) a slovenských jazdcov jazdiacich spomínaný šampionát sa konal 7. - 8. 9. 2002 míting alebo supermoto víkend. Organizátori, ktorí sa odhodlali k prvému kroku boli dovozcovia motocyklov KTM na Slovensko v podaní známych osobností R. Žubora z B. Bystrice a pána Š. Javorku práve z Pezinka.

Úvodné preteky na Slovensku boli začiatkom leta veľmi upršané, no napriek vtedajšej geopolitickej situácie v motocyklovej brandži som si to užíval s veľmi kladnými dojmami. Supermoto prevalcovalo prakticky celú Európu a Slovensko nebolo výnimkou. O dobrých podmienkach na preteky v Starom kameňolome pod Pezinskou Babou sa dozvedel svet. To sa odzrkadlilo nielen v usporiadaní nášho celoslovenského šampionátu, ale aj k povedomiu bežných motorkárov, že Slovensko aj napriek svojej socialistickej minulosti a neustáleho nepriaznivého vplyvu veľkého brata, ktorý sa dodnes nespamätal zo straty svojich kolónií, má podmienky a chuť napredovať a nezliepať len postsocialistické mašiny.

Veľa motorkárov bolo ústretových a nová disciplína bola veľmi populárna. Predajne motocyklov ponúkali dvojčatá, či trojčatá. Motocross, enduro a supermoto sa začali objavovať u každej značky, ktorá mala čo povedať nielen v strednej Európe. Bolo to všetko pravé, nefalšované a príjemné. Malo to aj svoju tienistú stránku, kedy si novodobí podnikatelia mysleli, že môžu všetko so svojim sloganom. Teraz som tu a po mne potopa, lebo ja si už budem užívať niekde, kde ma do smrti nedostanú, či zákony sú na to aby sa obchádzali a nie na to aby sa dodržiavali.

25 skok cez horizont v pozadí
25 skok cez horizont v pozadí

Originálny text: Supermoto víkend pod Babou

Motoristickej verejnosti v malokarpatskom regióne pojem Pezinské Baba, alebo motocross nie sú neznáme. Pojem preteky supermoto alebo suppermotard sú určitým novým pojmom. Je to šport, pri ktorom sa používajú stručne povedané motocrossové motocykle s kolesami z cestných motocyklov. Na Slovensku práve pod Babou sa udiali úvodné preteky slovenského šampionátu 5. 5. 2002 a po tomto podujatí na základe ohlasu zo zahraničia (Rakúska) a slovenských jazdcov jazdiacich spomínaný šampionát sa konal 7. - 8. 9. 2002 míting alebo supermoto víkend. Organizátori, ktorí sa odhodlali k prvému kroku boli dovozcovia motocyklov KTM na Slovensko v podaní známych osobností R. Žubora z B. Bystrice a pána Š. Javorku práve z Pezinka. Aktivitám pána Javorku teda ako organizátora podliehalo aj spomínané podujatie zo 7. - 8. 9., ktorého spoluorganizátorom bola aj firma Hydrovrt Podmanický.

skok cez horizont Fuchs Erich Yamaha 266
skok cez horizont Fuchs Erich Yamaha 266

Títo páni zápalisto pracovali na priebehu daného podujatia, ktoré bolo pod záštitou VCK Pezinok, v ktorého areáli sa míting konal. Je im ku cti, že aj napriek vyťaženiu v organizovaní sa postavili na štart ako pretekári, ktorí hájili farby Slovenska proti rakúskym jazdcom, ktorí sem prišli v hojnom počte. Návštevníci z radov zanietených fanúšikov (vrátane mojej maličkosti), ako aj nezainteresovaní, ktorí si prišli spríjemniť teplý víkend ako vystrihnutý z ponuky nejakej letnej cestovnej kancelárie si vychutnávali dunenie jednovalcových motocyklových motorov, ktoré až na pár pretekov spomínaného šampionátu, si nikde inde na Slovensku vychutnať nemôžu, pretože jedine pod pezinskou Babou je to "to pravé orechové".

Na svoje si prišli nielen jazdci na veľkých štvortaktných motocykloch nad 400 cm³, ale aj na malých do 250 cm³. Títo boli v oklieštenom počte, ale tieto dvojtakty od 80 cm³ poriadne zamotávali poradie v tréningoch ako aj v ostrých jazdách a superfinále. Milovníci "pohodových pretekov"- skútristi tiež neboli menej atraktívni, práve naopak v niektorých momentoch pritiahli pozornosť svojimi akrobatickými výkonmi, ktorými napomáhali akcelerácii svojich skútrov.

zázemie skútrov počas druhého dňa
zázemie skútrov počas druhého dňa

Medzi osobnosťami sa mimo kvalitných motocrossových a enduro jazdcov mihol aj najčiernejší Slovák Ibi Maiga (škoda, že nepretekal na pretekovom skútri). Nemyslím si, že motocykle musia zaujímať každého Pezinčana, ale fanúšikovia motocyklov z celého Slovenska a Rakúska si určite prišli na svoje a tešia sa na ďalšie podujatia, ktoré sa budú niesť v tomto duchu. K pozornosti ešte raz dávam predajňu KTM Javorka Pezinok, kde si kľučky podávajú nielen jazdci motocyklov KTM , ale aj záujemci o doplnenie si svojho motocyklového výstroja a milovníci dvoch kolies ako takých.

horná terasa V
horná terasa V

Pridané: 23.01.2023 Autor: gilbert Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
Motozem

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria