Anketa:
Seriál článkov:
- Novinky
- Testy a predstavenia
- Mototuristika
- Šport
- História
- Vaše stroje
- Technika
- Bleskovky
- Najnovšie Články
- Ostatné Články
Zobrazujem články 1786 až 1800 z cekového počtu: 5361.
04.08.2015 - Branislav Brečka - brano123 Čitatelia: 8971 [História]

Zraz Jawa 250-350 Perák 2015 v Brezne
Zraz historických motocyklov Jawa Perák konaný v Brezne 6. 6. 2015.
03.08.2015 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 20736 Strany: 3 [Testy a predstavenia - Test]

KTM 1050 Adventure 2015 - Oranžový mix chutí
Tak túto „oranžínu“ by som si slovkom entry, či základný model nedovolil nazvať. Aj keď viem, že oproti jej sestrám na nej visí o čosi menej fičúrok, je to stále bike, ktorému viac menej nič nechýba. Teda povedal by som, že má toho v základe stále zbytočne veľa.
03.08.2015 - Fonzy Čitatelia: 10772 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Ako som to spravil ja, alebo splnený sen
Sen sa stal realitou a z diváka je filmový hrdina, ktorý žije svoj sen.
02.08.2015 - ulltraa Čitatelia: 8840 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Naša prvá Alpovačka, jún 2015
Je streda, deň voľna pred dlhoočakávanou dovolenkou. Našou cieľovou destináciou je Rakúsko, najmä oblasť Korutánska. Už sa nevieme dočkať, kedy vyrazíme.
31.07.2015 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 10885 [Bleskovky - Novinky]

Kawasaki NINJA H2 2015 už na predajni Motoshop Žubor Banská Bystrica
Motoshop Žubor Vám prináša jedinečnú možnosť vidieť priamo na predajni motocykel NINJA H2, Navštívte nás a uvidíte tento technický skvost na vlastné oči.
30.07.2015 - satos Čitatelia: 10594 [Mototuristika - Európa - Výlet]

Rumunsko 2015 – cesta do Raja
Rumunsko si zaslúži prívlastok „Ráj“. Necesty, moderne off road, tam vedú...
30.07.2015 - MajoKE Čitatelia: 32029 Strany: 8 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Každý chlap by tam mal ísť, každý otec so synom tam musí ísť
A v bruchu lietajúcej veľryby si bol? A 90 ročný Aston Martin si počul? A v kokpite TU 144 si sedel? A dotkol si sa predmetu, ktorý bol v kozme?
30.07.2015 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 4097 [Bleskovky - Novinky]

Príde do sezóny 2016 BMW so skútrom o objeme motora 300ccm?
Zdá sa že BMW svoju radu skútrov rozšíri o menšiu strojovňu, ktorej motor by mal patriť do kategórie tristoviek.
29.07.2015 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 4250 [Bleskovky - Novinky]

Bude takto vyzerať nová Suzuki GSX-R ?
Japonský magazín Young Machine ukázal ako by asi mohol vyzerať nový superšport od Suzuki, teda ich stálica v ponuke GSX-R1000 a aj malá GSX-R250.
29.07.2015 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 3615 [Bleskovky - Novinky]

Špionážna fotografia: Nový Triuph Tiger Explorer
Je pravdepodobné, že do sezóny 2017 Triumph priletí aj s inovovaným adventure modelom Tiger Explorer. Síce sa zdá, že motor a rám ostávajú rovnaké, kopec iných vecí však bude nových.
29.07.2015 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 10826 [Bleskovky - Novinky]

Chcete vyhrať prilbu Airoh Aviator 2.2 ISDE 2015?
Airoh je hlavným partnerom FIM pre Medzinárodnú šesťdňovú motocyklovú súťaž ISDE 2015 v Košiciach (7.-12.9.2015).
27.07.2015 - Pepe147 Čitatelia: 15741 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Môj splnený sen o Nórsku - Nordkapp
Dlho vysnívanú cestu na sever som začal plánovať potom, čo manželka nastúpila do novej práce a teda nemala nárok na dovolenku. Preto spoločná rodinná dovolenka k moru sa na tento rok odložila. Po zasadnutí rodinnej rady sme sa s manželkou Ivou rozhodli, že teda ja tento rok idem sólo Nórsko, Nordkapp a tak ďalej...
24.07.2015 - Milan Mikulík - mikulec Čitatelia: 6953 [Šport - Motocross]

Dunlop Geomax MX52 – Pneumatiky na stredný až tvrdý povrch
Nástupca staršieho modelu MX51 prišiel s pár úpravami a ja som si dovolil vyskúšať, ako to funguje na Huske. Predná smerová pneu a zadná s poposúvaným stredným radom štupľov, by mohli ponúknuť niečo iné, tak som bol zvedavý, čo a ako moc to bude badateľné.
23.07.2015 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 6681 [Bleskovky - Novinky]

Novinky 2016: Yamaha XSR700 - Faster Sons
Yamaha MT-07 sa radila pod slogan Dark Side of Japan avšak táto, viac menej tiež Yamaha MT-07, už mieri kamsi inam. Je tu tak trochu retro Yamaha XSR700 - Faster Sons.
23.07.2015 - datadive Čitatelia: 27916 Strany: 2 [Testy a predstavenia - Test]

Kawasaki Vulcan S 2015 - naháčovitý cruiser pre každého
Vyskúšali sme entry-level cruiser, ktorý jazdí ako naháč, ktorý sa dokáže prispôsobiť širokému spektru jazdcov. Nezruinuje rozpočet a svojim dizajnom osloví aj mladšiu generáciu.
Predchádzajúce | 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 | Nasledujúce

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!