Anketa:
Najnovšie Články
- Novinky
- Testy a predstavenia
- Mototuristika
- Šport
- História
- Vaše stroje
- Technika
- Bleskovky
- Najnovšie Články
- Ostatné Články
Zobrazujem články 6286 až 6300 z cekového počtu: 8790.
22.10.2009 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 19802 [Testy a predstavenia - Test]
Veľký alpský porovnávací test - 4. časť - Záver a zhodnotenie
A máme tu rebríčky, čísla a verdikty.
22.10.2009 - patriklevicky Čitatelia: 3963 [Mototuristika - Západné Slovensko - Moto-akcia]
Jesenný PIONIER CROSS - 25.10.2009
Tak a je to jasné!!! Pre nezjazdnosť trate vplyvom silného dažďa sme
tradičný jesenný PIONIER CROSS, ktorý sa bude konať na vynovenej trati
v areáli miestnej strelnice vo Vieske nad Žitavou, presunuli na nový termín.
Čaká na vás rozšírená a zrýchlená trať, pečené klobásky, varené víno,
plne vybavený bufet a samozrejme tombola so zaujímavými cenami.
21.10.2009 - Cacao Čitatelia: 5315 [Bleskovky - Predstavujeme]
Honda VFR1200F oficiálne video
Niet veľmi čo písať, všetko nájdeš v predchádzajúcom článku Nová Honda VFR1200F odhalená. Teraz si hlavne vychutnaj novú VFR1200F v pohybe a zvuk jej V4 motora.
20.10.2009 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 9541 [Šport - Motocross]
Sony Ericsson Freestyle Motocross opäť na Slovensku
Freestyle motocross si na Slovensku získava čoraz viac fanúšikov o čom svedčí fakt, že už po tretí raz sa v košickej Steel aréne bude konať známa akcia Sony Ericsson Freestyle Motocross.
20.10.2009 - Cacao Čitatelia: 9963 [Bleskovky - Novinky]
Konečne poriadny jednostopý Ural - model ST
Že by sme sa konečne dočkali konkurencieschopného stroja aj z ruských rúk? Na scénu by sa mal začiatkom budúceho roka dostať nový model s označením ST. Prinášame zopár základných info.
19.10.2009 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 11916 [Bleskovky - Predstavujeme]
Video: Trailer Mongolsko 2009
Počas tohto leta ste mohli na motoride.sk sledovať výpravu MONGOLSKO 2009 naživo. Chalani už pripravili prvý video zostrih.
19.10.2009 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 7230 [Novinky - Pozvánka]
Zmena termínu: DUCATI SLOVAKIA a ERES–RACING na SLOVAKIARING-u!
Vzhľadom na nepriaznivé počasie, ktoré na Slovensku momentálne panuje, sa plánovaná akcia DUCATI SLOVAKIA v spolupráci s ERES–RACING na SLOVAKIARING-u presúva na nový termín.
19.10.2009 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 5522 [Šport - Šesťdňová]
Šesťdňová 2009 skončila - Slovakia junior trophy team na 9. mieste
Dnešným záverečným šiestym dňom sa v portugalskom meste Figuera da Foz skončil 84. ročník Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE 2009. Po náročných piatich súťažných dňoch jazdci absolvovali v šiesty deň tradičný motokros, ktorý sa jazdil na vynikajúcej motokrosovej trati, kde prebiehajú i MS v motokrose.
19.10.2009 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 16221 [Testy a predstavenia - Predstavujeme]
Ochutnávka KTM off-road modelov 2010
Čo nové napiekla pre svojich fanúšikov rakúska značka KTM vo sfére offroad modelov pre rok 2010, sme sa boli presvedčiť priamo na trati v Čechách. Privítal nás motokrosový areál Březová nad Svitavou.
19.10.2009 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 6696 [História]
Rally Dakar ročník 1990 - Top Peugeot
Tento krát bol odjazd z La Défense. Počet pretekárov klesol na 465. Naspäť v Líbyi súťažiaci znovuobjavili majestátnosť púšte, ale aj jej skryté pasce a úskalia.
18.10.2009 - motoracingsk Čitatelia: 4307 [Šport - MotoGP]
GP Austrálie - Phillip Island - 16. kolo
Julian Simon sa po víťazstve v GP Austrálie stal majstrom sveta triedy 125 ccm, skrátené preteky štvťlitrov vyhral Marco Simoncelli. Preteky MotoGP vyhral Casey Stoner pred Valentinom Rossim a Danim Pedrosom, Jorge Lorenzo po páde preteky nedokončil.
17.10.2009 - MajoKE Čitatelia: 11752 [Mototuristika - Európa - Cestopis]
Koniec detstva
Koncentrácia idiotov v mojom okolí znova neuveriteľne vzrástla a ja som potreboval oslobodiť svoju hlavu od pracovných sračiek.
17.10.2009 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 6723 [Šport - Šesťdňová]
Šesťdňová 2009 - 5. deň - Slovakia junior trophy team na 10.mieste
Dnes sa v dejisku 84.ročníka medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže odjazdil 5. súťažný deň. Slovenský juniroský trophy team je v priebežnom poradí na 10.mieste.
16.10.2009 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 20102 [Testy a predstavenia - Test]
Test jazdenky: Aprilia Tuareg 125 Wind – Minidakar každý deň.
To bude diskusia vo fóre, 2t má rád málokto a ešte k tomu o nej píše jej majiteľ. Sám som zvedavý na ohlasy ohľadom objektivity tohto článku. Ale poďme pekne k podstate a to k malej-veľkej Aprilii Tuareg 125 Wind.
16.10.2009 - Beal Čitatelia: 4526 [Šport - Šesťdňová]
Šesťdňová s Magic Slovakia Teamom - deň tretí a štvrtý
Máme za sebou štvrtý deň preteku. Po smolnom začiatku začíname šplhať znovu smerom nahor.
Predchádzajúce | 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 | Nasledujúce
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!

















