ISSN 1336-6491 | Online: 4561 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15912)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (15)  [Verzia pre tlač] Tlač

GP Austrálie - Phillip Island - 16. kolo

Pridané: 18.10.2009 Autor: motoracingsk
Čitatelia: 3999 [Šport - MotoGP]

Julian Simon sa po víťazstve v GP Austrálie stal majstrom sveta triedy 125 ccm, skrátené preteky štvťlitrov vyhral Marco Simoncelli. Preteky MotoGP vyhral Casey Stoner pred Valentinom Rossim a Danim Pedrosom, Jorge Lorenzo po páde preteky nedokončil.

MotoGP preteky

O osude pretekov triedy MotoGP sa do veľkej miery rozhodlo už v prvých metroch po štarte. Jorge Lorenzo po ostrom brzdnom manévri zachytil Nickyho Haydena a na rozdiel od Američana, ktorý výjazd do "kačírku" ustál a vrátil sa na trať, Španiel skončil v kotrmelcoch na zemi. Na čele sa okamžite vytvorila štvorica Casey Stoner, Valentino Rossi, Dani Pedrosa a Alex de Angelis a vzápätí prví dvaja menovaní (už tradične) nedali šancu svojim prenasledovateľom a smerovali s +- sekundovým odstupom k cieľovej šachovnici. Stoner si vedenie bezpečne udržal a druhý Rossi zrejme aj trochu takticky radšej volil 20 bodov - na čele šampionátu má už 38 bodov na dnes nebodujúceho Lorenza a o titule je zdá sa definitívne rozhodnuté. Tretie miesto Daniho Pedrosu zároveň znamenalo vyše 20 sekúnd stratu na dvojicu Stoner - Rossi, osamotení prišli do cieľa takisto štvrtý Alex de Angelis, piaty Colin Edwards a šiesty Andrea Dovizioso. Siedmu pozíciu na cieľovej lajne vybojoval Marco Melandri, v závese za ním skončil Randy de Puniet. Top ten doplnil deviaty Mika Kallio a desiaty Toni Elias.

250 ccm preteky

Dramatický záver pretekov štvrťlitrov a víťazstvo Marca Simoncelliho - tak by sa dali v skratke charakterizovať dnešné druhé preteky na okruhu Phillip Island. K zemi sa porúčali Mattia Pasini, Alvaro Bautista (nakoniec skončil desiaty) a v 19. kole aj Roberto Locatelli - jeho pád znamenal predčasný finiš po 18. kole. Marco Simoncelli mal v tom momente bezpečný 2,4 sekundový náskok pred dvojicou Hector Barbera a Raffaele de Rosa, šťastné štvrté miesto si pripísal Jules Cluzel. Aj on to v poslednom kole poslal k zemi, započítal sa mu ale výsledok z kola predošlého. Tri desatiny za piatym Mike di Megliom skončil Karel Abraham a pripísal si na svoje konto najlepší tohtoročný výsledok. Druhý český pretekár v 250 ccm Lukáš Pešek skončil dvanásty. Až siedme miesto získal vedúci muž šampionátu Hiroshi Aoyama a pred podujatiami v Sepangu a Valencii má na pred obhajcom titulu Simoncellim už len 12 bodov k dobru.