ISSN 1336-6491 | Online: 1529 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Kapotované civilné supermotardy z prelomu 20. a 21. storočia 2/2

 Zdieľať

Pridané: 21.02.2006 Autor: gilbert
Čitatelia: 18382 [História]

S dizajnom DL 1000 V - STROM bol predstavený mladší brat DL 650 a opäť bol podvodnícky predstavený ako cestné enduro podobne ako Varadero. Neprejde dlhá doba a dočkáme sa zrejme modernizácie modelu Freewind XF 650, ktorý inklinuje k tejto kategórii. Možno, že aj Angličania obohatia priaznivcov kapotovaným supermotardom novým Triumphom Tiger.

 SUZUKI DL 650
SUZUKI DL 650

Najväčším hitom mi však pripadá MULTISTRADA 1000 DS od firmy DUCATI. Nový majiteľ loga DUCATI objavil zrejme bohatú motokrosovú minulosť značky, keď na špici vtedajšieho obdobia na terénnych tratiach kraľovali štvortaktné jednovalce a medzi elitu patril desmodromický stojatý jednovalec DUCATI s obsahom okolo 500 cm3. Obnovil túto tradíciu a v symbióze s dnešným trendom sympaticky zdrsnil optický vzhľad modelu 750 SS. Výsledok "Multistrada" vyráža dych všetkým motocyklovým odborníkom a nevedia do ktorej kategórie ju zaradiť, ale my vieme že je to klasický "OKAPOTOVANÝ SUPERMOTARD". Sú to ale ignoranti, čo?

 DUCATI MULTISTRADA 1100 DS
DUCATI MULTISTRADA 1100 DS

Keďže najlepšie novinky sa hľadajú v minulosti , nevyhli sa tomuto faktu ani technici značky BMW. V honbe za exkluzivitou a snahou prísť s niečím šokujúcim oprášili náčrty vtedajšieho supermotarda F 650 ST z konca minulého storočia vyrábaného vtedy u Aprilie v Taliansku pod značkou BMW. Výroba inovovaného modelu sa vtedy presťahovala do Berlína a po premiestnení nádrže pod sedadlo vznikol nový koncept, na ktorom sa dalo budovať. Model F 650 CS Scarver svojím vzhľadom dáva tušiť, že sa bude chovať ako pretekový supermotard a kapotovaním atrapy nádrže prezradzuje príbuznosť k kapotovaným supermotardom. Priehlbina v nádrži umožňuje variabilnosť tohoto priestoru a celé moto láka k nasadnutiu a driftovaniu v zákrutách na trati, alebo kľučkovaniu pomedzi slimačím tempom sa vlečúce autá v kolóne.

 BMW F 650 CS SCARVER
BMW F 650 CS SCARVER

<

Pridané: 21.02.2006 Autor: gilbert Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »