Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3481 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 27250
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16335)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10915)
Hodnotenie: (89 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (121)  [Verzia pre tlač] Tlač

Bezpečnosť na cestách: sezóna už klope na dvere

 Zdieľať

Pridané: 27.02.2021 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 76461 [Technika - Dobré Rady]

Keď som sa bol včera previezť, tak som na cestách po dlhom čase znovu stretol aj iných motorkárov. Teplota sa už vydriapala na 10 stupňov, a tak ďalšia motosezóna je pred nami.

Seriál článkov - Bezpečnosť na cestách:

Článok bol prvý krát zverejnený 04.03.2007.

Pozri tiež:

Video: 5 tipov ako prežiť začiatok moto sezóny - motoride.sk

14.04.2015 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 20829 [Technika - Dobré Rady]

-

Bezpečnosť na cestách: Praktické rady pre vodičov áut aj motocyklov na začiatku sezóny

S otepľovaním sa postupne na naše cesty vracajú aj motorkári. Spravme z našich ciest bezpečnejšie miesto. Tu vám prinášame krátky sumár praktických rád ako pre motorkárov tak aj pre vodičov áut. Zdieľajme cesty spoločne a bezpečne!

 

08.03.2012 - cico322 Čitatelia: 16203 [Technika - Dobré Rady]

-

A už je to tu. Sezóna začína, dávajte si pozor!

A je to tu. Prichádza jar a to znamená, že z garáží vystreľujú motorky a s nimi aj my motorkári. No s jarou prichádzajú aj iné veci napr. ľudia behajú okolo domov, umývajú autá, sú v záhradke atď. No sme na Motoride takže sa budem venovať tím vyletujúcim motorkám.

 

19.02.2008 - Diger Čitatelia: 19792 [Mototuristika - Európa - Dobré Rady]

-

Veľa štastných kilometrov

Tak a je to tu. Slniečko sa nám už pomaly tlačí na oblohu a rozpaľuje asfalt. Áno. Sezóna pre nás, nás motorkárov je na dohľad.

 

24.02.2005 - Vadim Čitatelia: 36153 [Technika - Dobré Rady]

-

Poradíme, pomôžeme: 10. časť: Prvé jarné kilometre

Zima sa pomaly, ale ozaj veľmi pomaly končí a to pre väčšinu motorkárov znamená zvýšenú nervozitu, spôsobenú jazdeckým absťákom a svitajúcou nádejou, že vysadnutie do sedla sa nezadržateľne blíži. Nič však nie je také jednoduché, ako sa zdá na prvý pohľad. Málokto z nás si môže dovoliť jednoducho stlačiť štartér, zaradiť jednotku a „dupnúť na to“, ako v polovici sezóny...

 

11.02.2002 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 157904 [Technika - Dobré Rady]

-

Čo by sme mali pre našu motorku spraviť pred prvou jarnou jazdou

Začiatok sezóny sa nekompromisne blíži. Ak ste sa už rozhodli vytiahnuť Váš stroj na prvú jarnú vychádzku, tak Vám ponúkame zopár dobrých rád, ktoré Vás môžu uchrániť od prekvapenia, keď zistíte, že Váš miláčik, ktorý na jeseň fungoval ako švajčiarske hodinky, odmietne naštartovať...

 

Začiatok motosezóny

Vstupujem už do svojej siedmej sezóny (platilo v roku 2007 :-) ) a je jedna vec, ktorá je tak typická pre začiatok každej sezóny. Jej obrazom je aj rubrika Nehody na našom serveri, ktorá sa s príchodom prvých teplých dní začína plniť rýchlym tempom. Táto skutočnosť mi nie je ľahostajná. Prečo je tomu tak?

Starí a skúsení bikeri ti bez problémov odpovedia: „Veď na jar sa tí mladí a blbí roztrieskajú a bude pokoj.“ Neviem, či je to pravda, no prvá jarná jazda je naozaj spojená s väčším rizikom.

Čo na nás číha na cestách

Jarné cesty sú veľkým lákadlom po dlhotrvajúcom absťáku. Prvým predpokladom prežitia prvej jazdy je technická príprava motocykla, ktorú mnohí zanedbajú a na prvú jazdu vyberú motocykel v rovnakom stave ako ho na jeseň odložili. Viac sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku Čo by sme mali pre našu motorku spraviť pred prvou jarnou jazdou alebo Poradíme, pomôžeme: 10. časť: Prvé jarné kilometre. Ja by som však dôrazne upozornil na dohustenie pneumatík. Po zime budú pneumatiky s veľkou pravdepodobnosťou podhustené a jazda na nich môže byť naozaj nebezpečná.

Keď už na cesty vyrazíš, asi najdôležitejšie bude sa kontrolovať. Motorka sa nešoféruje, na motorke sa jazdí. Možno poznáš ten pocit, keď sadneš na jar na motorku a zdá sa ti akoby to nebola tá tvoja. Po dlhej prestávke je nutné si na motorku zvyknúť a znovu si zopakovať návyky, ktoré sa počas zimného vysedávania v plechovke vytratili.

Ako prvú jazdu odporúčam trasu mimo mesta. Treba mať na pamäti, že teplota asfaltu je naozaj nízka, cesty sú po zime rozbité a plné štrku, a tak ani trasa, ktorú verne poznáš, nie je taká ako keď si ju na jeseň opustil. Dopraj si pohodovú kľudnejšiu jazdu. Nenechaj sa zbytočne vyprovokovať a vychutnaj si svoje prvé zvezenie po zimnom absťáku naplno. Veď máš pred sebou celú sezónu.

Ďalším nebezpečenstvom sú ostatní vodiči, ktorý si od našej prítomnosti na cestách úplne odvykli. Aj keď sa to možno nezdá, je to fakt a na jar treba tomu svoju jazdu hlavne v meste prispôsobiť. Aj keď by si mal vždy jazdiť maximálne obozretne zvýšenie pozornosti a rozmýšľanie aj za iných účastníkov premávky ťa môže uchrániť pred nehodou, ktorej vinník iba skonštatuje: „keď ja som tú motorku vôbec nevidel.“

Naviac po novele cestného zákona by mali všetci vodiči svietiť počas celého roka. O tomto sa dajú viesť dlhosiahle diskusie s množstvom argumentov pre a proti. Všetky ekonomické argumenty považujem za bezpredmetné pokiaľ ide o bezpečnosť na cestách. Čo je ale dôležité, pre nás motorkárov je fakt, že doteraz sme boli v premávke jediní, čo svietili aj počas dňa. Bolo to kvôli tomu, aby si nás ostatní účastníci viac všímali. Táto výhoda nám však touto novelou končí. Ja však môžem odporučiť jazdu cez deň s diaľkovými svetlami. Osobne tak už jazdím asi dva roky. Počas dňa diaľkové svetlo svieti výraznejšie a rozhodne žiadneho vodiča neoslepuje.

 Až takéto zlé to hádam s cestami po zime nebude
Až takéto zlé to hádam s cestami po zime nebude

Ako prežiť svoju prvú sezónu

Máš svoju prvú motorku? Alebo sa vraciaš do jednej stopy po mnohých rokoch bez jazdenia? Alebo len prestupuješ z malého motocykla do väčšej kubatúry? Pre vás všetkých mám niekoľko rád ako si na začiatku svojej prvej sezóny počínať.

Motooblečenie. Nebudem sa dlho rozpisovať. Investoval si nemalé prostriedky do motorky a preto by si mal investovať aj do seba. Tvoja bezpečnosť by mala byť na prvom mieste. Základom je dobrá prilba, oblečenie ale tiež obuv.

Jazdi hlavou. Otáčať pravačkou sa naučí aj cvičená opica. Na motorke nie je problém pridať a vyhnať koníky na pašu. Krajina zrazu rýchlo ubieha a hladina adrenalínu stúpa. Motorka je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Vedieť brzdiť, klopiť a správne zareagovať v krízovej situácii bude pre teba tým, čo rozhodne. Motorka nie je auto a jej zvládnutie je náročnejšie. Dopraj si čas, aby si sa so svojou motorkou zoznámil, jazdi čo najviac mimo mesta a nevynechaj návštevu prázdneho parkoviska a vyskúšaj si ako brzdiť. Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.

Jazda v skupine. Toto je niečo, čo vo svete áut neexistuje. Pre základné pravidlá si pozri článok: Bezpečnosť na cestách: Skupinová jazda. Ak sa už vydáš na výjazd v skupine skúsenejších jazdcov, nezabúdaj na vlastnú hlavu. Nesnaž sa držať skupiny za každú cenu. Nezáleží na tom, či máš výkonnejší, novší alebo lepší stroj ako jazdec pred tebou. To, čo on má, sú skúsenosti a umenie jazdy. To, že on zákrutu bez problémov zvládne neznamená, že ty neskončíš vo zvodidlách.

Nikdy nemáš prednosť. Znie to nelogicky, ale je to jedno z pravidiel, ktoré môže zachrániť to najcennejšie. Jazdi tak, ako keby to bola pravda. Keď sa blížiš ku križovatke po hlavnej ceste, neber to ako nemenný fakt. Rozmýšľaj za iných a predvídaj. Zníž rýchlosť a rozmýšľaj nad tým, čo by si spravil, keby ten alebo onen vodič vošiel do križovatky. Mal by si dosť času zareagovať? Vedel by si čo spraviť? Kam uhnúť, pridať, brzdiť?

Sebaistota. Po prvých stovkách kilometrov sa s motorkou dobre zoznámiš, začneš sa cítiť istejšie, jazdiť rýchlejšie a budeš sa cítiť v pohode. To je dobre, tak to má byť, ale pozor! Práve toto je obdobie, ktoré je najhoršie. Keď máš pocit, že už máš všetko pod kontrolou príde situácia, ktorá ťa zaskočí. Toto obdobie je najnebezpečnejšie a nepodceň ho. Môžem hovoriť aj z vlastnej skúsenosti, keď som svoju prvú nehodu absolvoval práve v tomto období.

Nepredvádzaj sa. Dúfam, že nepatríš medzi tých, čo si motorku kúpili aby spravili na niekoho dojem. Sú oveľa lepšie a menej nebezpečné spôsoby, ako niekoho ohúriť. Ak máš chuť jazdiť celý život, pretože ťa to baví, tak si to nepokaz hneď na začiatku.

Jazda so spolujazdcom. Nikam sa neponáhľaj. Viezť spolujazdca je zodpovednosť, to maj stále na pamäti. Motorku musíš mať poriadne "v ruke", kým sa rozhodneš posadiť niekoho za seba. Mysli na to, že jazdné vlastnosti motorky sa pravdepodobne zmenia. Zrýchlenie, brzdenie aj manévrovanie. Ak je spolujazdec neskúsený alebo sedí na motorke prvýkrát, vysvetli mu kde sa má držať, ale hlavne ako sa má správať. Nevrtieť sa, nenakláňať a čo je najdôležitejšie, aby sa pri vjazde do zákruty nesnažil naklopiť na opačnú stranu. Toto môže byť veľmi nebezpečné.

 So spolujazdcom s úsmevom na tvári
So spolujazdcom s úsmevom na tvári

Vždy si na vine. Je to môj názor, nemusia s ním všetci súhlasiť. Ak spadneš sám, lebo si prepískol zákrutu, ale jednoducho nezvládol riadenie, nie je čo riešiť. Ak je však do nehody zapojený aj ďalší účastník nehody, policajt rozhodne, kto je vinníkom. To ti však už život alebo zdravie nevráti. Ak ťa aj postretne prvá nehoda, prvý pád, nikdy nepripisuj chybu niekomu inému. Nemôže za to ani motorka, pneumatiky, diera, olej alebo štrk na ceste. Vždy sa zamysli, čo si mohol spraviť a ako sa dalo nehode predísť.

Ak sa chceš dozvedieť viac, pozri si seriál Poradíme, pomôžeme, začni prvým dielom: Poradíme, pomôžeme: 1. časť: Výber tej pravej. Ak sa chceš o bezpečnosti na cestách dozvedieť viac pozri si článok: Bezpečnosť na cestách: Ako predchádzať nehode.

 Palec hore <img src=\"images/th_up.gif\" width=\"16\" height=\"16\" alt=\"Dobré\" />
Palec hore Dobré

Prajem všetkým šťastnú prvú jazdu ako aj celú sezónu.

Viac o bezpečnosti: bezpecnost.motoride.sk

Pridané: 27.02.2021 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Seriál článkov - Bezpečnosť na cestách:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (89 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (121)  [Verzia pre tlač] Tlač
Motozem

Galéria ku článku:

Galéria

06-MG-Stevio-side

Harley-Davidson

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Toman
- Vidíš ty dvě ženy? Ta brunetka je moje žena, a ta blondýnka moje milenka!
- Zajímavé, ty mám taky, jen naopak!

Ďalšie vtipy »