ISSN 1336-6491 | Online: 1549 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Druhý deň na šesťdňovej 2009 pre Slovákov smolný!

 Zdieľať

Pridané: 14.10.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 3789 [Šport - Šesťdňová]

V druhý súťažný deň na tohtoročnej ISDE v Portugalsku si slovenskí jazdci odpili z kalicha horkosti - sklamala ich technika.

Seriál článkov - Šesťdňová 2009:

Včera najlepší zo Slovákov Štefan Svitko ( Haviar KTM team Slovakia ) hneď v prvom teste poškodil spojku. Motocykel sa podarilo dopraviť do servisu, kde začala oprava, aby mohol tzv."reštartovať" a postaviť sa na štart zajtrajšieho tretieho súťažného dňa. Technika zradila i Juraja Dozsu jazdca Magic Liptov Slovakia teamu, ktorému odišiel chladič a čakáme na aktuálnu správu z dejiska šesťdňovej, či sa mu podarilo v stanovenom čase odovzdať motocykel do "depa" a nestratiť tým šancu pokračovať taktiež po reštarte v súťaži.

Do tretice smola neobišla ani náš juniorský trophy team. Najlepší z našich juniorov, Robo Kapajčík, po páde najskôr ohol riadítka, tie nevydržali záťaž a musel ich vymeniť. Kapajčíkov dnešný výsledok sa bude škrtať, ale je to na úkor prípravy motocykla do ďalších súťažných dní. Ostatní jazdci juniorky zajazdili celkom dobre i keď ani dnes sa nevyhli pádom, ktoré absolvovali aj takí jazdci ako Knight, Salminen apod.

ISDE 2009 - výsledky po druhom súťažnom dni

Druhý deň 84-tej šesťdňovej súťaže v Portugalsku bol totožný s prvým a na pretekárov čakali dve kolá a sedem meraných testov. Prvú priečku spomedzi trophy tímov si udržali jazdci Francúzska, druhý je tím Fínska a tretí Taliani. S piatimi jazdcami v "trophy teamoch" nastúpilo do tretieho dňa podobne ako USA aj Anglicko, ktoré prišlo o favorita Davida Knighta, ktorý po páde cez riadítka skončil v nemocnici.

V junior trophy teamoch vedie tím Španielska, pred Francúzskom a tímom USA. Našej štvorici Kapajčík, Giertl, Ševela, Hostinský sa podarilo posunúť z 12. miesta na 10. miesto napriek tomu, že i naša juniorka mala včera technické problémy. Robo Kapajčík musel meniť riadítka, a tak sa jeho včerajší výsledok nezapočítaval.

Smolu mali včera aj naši jazdci v súťaži klubových tímov. Hneď v prvom teste vypovedala poslušnosť spojka na Svitkovej KTM-ke z Haviar KTM teamu Slovakia, ktorý bol po prvom dni na 5. mieste v hodnotení klubov. Štefan musel motocykel opraviť a do tretiehio dňa nastúpil s tzv. reštartom, t.j. tím bol penalizovaný 2 hodinami a po druhom dni figuruje na 54. mieste.

Problémy s chladičom mal aj Juraj Dozsa z Magic Liptov Slovakia teamu, ktorému sa nakoniec taktiež podarilo odovzdať motocykel tak, aby mohol dnes po reštarte pokračovať v súťaži. Tím bol taktiež penalizovaný 2 hodinami a po druhom dni je na 52. mieste. Jazdci tímu už prakticky len bojujú o svoje umiestnenie v triede, nakoľko taká veľká strata sa už na dobrý výsledok stiahnuť nedá.

Zklatko Novosád je zatiaľ v triede C3 na piatom mieste a Peter Králik v triede C2 na mieste deviatom. Tretí slovenský Fly racing Slovakia team je po druhom dni na 34. mieste.

Pridané: 14.10.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Seriál článkov - Šesťdňová 2009:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Galéria ku článku:

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »