Anketa:
ISDE 2012: Šesťdňová Sachsenring, štvrtý súťažný deň
ZdieľaťPridané: 28.09.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3028 [Šport - Šesťdňová]
Počas štvrtého súťažného dňa na 87.ročníku ISDE v Nemecku čakala na jazdcov náročná 330 km trať, ktorá preverila jazdecké umenie každého z nich. Na vedúcich miestach v hlavnej súťaži trophy teamov, junior trophy teamov a i žien sú i naďalej tímy Francúzska.
Seriál článkov - ISDE - Šesťdňová 2012:
Predchádzajúci | Seriál článkov: ISDE - Šesťdňová 2012 | Nasledujúci
Slovenský juniorský trophy team sa v závere tretieho dňa ( na večernom jury) po treťom dni posunul na 13.miesto v súťaži JTT, ktoré si udržal i po štvrtom dni.
![]() |
Smola postretla náš zatiaľ najlepší klubový Bobell Slovakia team, ktorého jazdec Miroslav Ševela po zrážke s traktorom na spojovacom úseku trate v súťaži nepokračuje a tak tím klesol z vynikajúceho 10. miesta na 33.miesto. Na šťastie zranenie Mira nie je vážne, po ošetrení bol už večer v slovenskom tábore v depe.
Unimarco Slovakia Racing team je po štyroch dňoch na 12. mieste. Štefan Svitko je v hodnotení jazdcov klubovej súťaže na 2.mieste.
BMP Slovakia team nastupoval do piateho dňa z 24.miesta a ECPU Slovakia team je v priebežnom poradí zo 79 štartujúcich tímov na 34.mieste.
Výsledky ISDE 2012 sú zverejnené ( on-line) na stránke: www.fim-isde-live.info
Zdroj: SMF
Foto: Lenka Novosádová
Pridané: 28.09.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Seriál článkov - ISDE - Šesťdňová 2012:
Predchádzajúci | Seriál článkov: ISDE - Šesťdňová 2012 | Nasledujúci
Súvisiace články:
- ISDE 2012: Šesťdňová Sachsenring, prvý súťažný deň - Redakcia
- ISDE 2012: Šesťdňová Sachsenring, druhý súťažný deň - Redakcia
- ISDE 2012: Šesťdňová Sachsenring, tretí súťažný deň - Redakcia
- ISDE 2012: Šesťdňová Sachsenring, piaty súťažný deň - Redakcia
- ISDE 2012 Sachsenring, Nemecko - zmena v juniorskom trophy tíme tesne pred odchodom - Redakcia
- ISDE 2012: Šesťdňová dnes začína, kto nás bude reprezentovať? - Redakcia
- Druhý deň na šesťdňovej 2009 pre Slovákov smolný! - Awia
- Predposledný súťažný deň I.S.D.E. 2006 – trápenie jazdcov s počasím a náročnou traťou! - Awia
- Šesťdňová 2009 - 3. súťažný deň - Juniorka postúpila - Awia
- Šesťdňová 2009 - 5. deň - Slovakia junior trophy team na 10.mieste - Awia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!