Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 799 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 9511
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 58% (5531)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 42% (3980)
Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Predaje nových motocyklov na Slovensku za rok 2009

 Zdieľať

Pridané: 12.02.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 11189 [Novinky - Oznam]

Koľko nových motoriek sa na Slovensku predalo za minulý rok? Kedy sa najviac predáva? Aký je pomer jednotlivých kategórií? A ktorý model bol najpredávanejší? Na tieto otázky nám odpovie nasledujúci článok.

Seriál článkov - Štatistiky predaja motocyklov:

Celkovo sa za rok 2009 predalo na Slovensku 4407 kusov nových motocyklov. Toto číslo zahŕňa všetky kubatúry motoriek, okrem motokrosových modelov a štvorkoliek (tieto sa nemusia, resp. nemôžu registrovať na dopravnom inšpektoráte). Nasledujúce štatistiky vychádzajú z reálne zaregistrovaných nových motocyklov, ktoré boli predané na Slovensku (teda nefigurujú tu motorky dovezené zo zahraničia, bez ohľadu na to, či sú nové alebo jazdené).

Pri porovnaní kubatúr zistíme, že najrozšírenejšími modelmi sú tie s objemom motora do 50 kubických cm. To je logické a jasné, keďže vodičské oprávnenie na vedenie takého vozidla má automaticky každý, kto má vodičák na auto.

 Podiely kubatúr na celkovom predaji, okrem ATV a cross
Podiely kubatúr na celkovom predaji, okrem ATV a cross

Pre ľahšiu orientáciu budeme v pracovať už iba s modelmi nad 50 ccm, inak by sme videli príliš skreslené čísla – v triede do 50 ccm totiž dominujú najmä skútre, a to v takých číslach, ktoré by niekoľkonásobne prevýšili ostatné kategórie „normálnych“ motoriek s objemom nad 50 kubíkov.

Motocyklov s objemom nad 50 ccm sa predalo 2325 kusov a to v nasledovných kategóriách:

 Podiely kategórií v kubatúrach nad 50 ccm, okrem ATV a cross
Podiely kategórií v kubatúrach nad 50 ccm, okrem ATV a cross

Pre úplnosť treba spomenúť, že v kategórii Moto 51 – 125 ccm sú zahrnuté všetky kategórie okrem skútrov, samozrejme iba s objemom motora od 51 do 125 kubických cm. Podobne v kategórii Skútre 51 – 125 sú zahrnuté skútre s týmto objemom motora, pričom skútre nad 125 ccm spadajú do kategórie Veľké skútre. Táto filtrácia je vhodná preto, aby sme mali kategórie veľkých a normálnych motoriek očistené od skútrov a malých objemov.

A ako sa darilo jednotlivým značkám? Vedie Honda s počtom 582 predaných motocyklov (a vedie aj v absolútnom poradí, teda vrátane päťdesiatok), nasledovaná značkou Suzuki s počtom 425 ks a Yamahou s 378 ks. V poradí značiek do 50 ccm vedie Keeway.

 Poradie značiek nad 50 ccm
Poradie značiek nad 50 ccm

 Poradie značiek do 50 ccm
Poradie značiek do 50 ccm

Bestsellerom na slovenskom trhu sa stal motocykel Honda CBF125, ktorého sa u nás predalo 95 kusov. Na slovenské cesty pribudlo aj 65 nových V-Stromov a 56 nových CBF600. V tomto porovnaní sa neberie ohľad na to, či je model vo verzii N alebo S (nahá alebo polokapota), ani či má alebo nemá ABS:

 Poradie modelov nad 50 ccm
Poradie modelov nad 50 ccm

V prehľade registrácií po okresoch vyhráva samozrejme Bratislava s obrovským náskokom pred Košicami. Aj väčšina zvyšných okresov prvej desiatky sa nachádza na západnom Slovensku.

Z nasledujúceho grafu jasne vidieť, ako sa vyvíja motorkárska sezóna. Je takmer zákonité, že najviac motoriek sa na Slovensku predá v apríli:

Ešte dodáme, že za rok 2008 sa na Slovensku predalo celkovo 5641 kusov nových motoriek, čo s ohľadom na minuloročný výsledok znamená, že trh klesol medziročne o 21,8 %.

Údaje boli spracované zo štatistík Združenia automobilového priemyslu.

Pridané: 12.02.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Seriál článkov - Štatistiky predaja motocyklov:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač
Kvalitné oleje Yamalube za skvelé ceny!
Aprilia

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Dottore
Kontrolovaný řidič k policajtovi: „Měli byste si to lépe zorganizovat. Jeden policajt mi včera sebere řidičák a dnes druhý mi chce dát pokutu za to, že ho nemám.“

Ďalšie vtipy »