Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 429 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

tatramoto-sidem-03-2019 DS auto Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 1619
Áno, to sú terény kam patrí: 60% (965)
Nie, južná amerika je super: 40% (654)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (96)  [Verzia pre tlač] Tlač

Predaje nových motocyklov na Slovensku v roku 2012

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 22.01.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 7828 [Novinky - Oznam]

Opäť sme o rok starší a teraz navyše aj múdrejší, keďže sme dostali čerstvé trhové dáta. Hneď sme ich aj rozpitvali.

Žiaľ, nárastu trhu sme sa ani tentoraz nedočkali. Poklesy nastali vo všetkých kategóriách, celkovo trh klesol o 265 kusov, čo je viac ako 6,5 %.

Rovnako ako v minulých rokoch, aj teraz budeme pre naše účely hovoriť iba o motocykloch a skútroch nad 50 kubíkov a odfiltrujeme preč aj štvorkolky a motokrosy, aby sme dostali čo najvypovedajúcejšie čísla. Samozrejme, berieme do úvahy iba nové stroje predané a zaregistrované na Slovensku, dovezené motorky nás nezaujímajú. Počet vozidiel spĺňajúcich všetky tieto podmienky sa za minulý rok ustálil na ľahko zapamätateľnej hodnote 1888 kusov, čo je o 2,4 % menej než minulý rok.

Na nasledujúcom grafe je jasne vidieť rozdiely medzi „zlatým“ rokom 2007 a ďalšími, ktoré už boli poznamenané krízou. V priebehu piatich rokov sa náš trh scvrkol o takmer 40 %. Červené stĺpce sú motocykle s kubatúrou nad 50 cm3, sivé stĺpce do 50.

Na ďalšom grafe vidíme, ako sa v priebehu troch rokov posunul vrchol sezóny. Ten je ovplyvnený najmä počasím a príchodmi niektorých najpredávanejších modelov.

V optike trhových podielov najväčších hráčov pekne vidieť, ako sa vysporiadali s krízou a sťaženými podmienkami. Honda si udržala svoju vysoko nastavenú latku, narásť dokázala iba Yamaha a Harley-Davidson. Ostatným značkám podiely padali alebo ostali aspoň na úrovni minulého roka.

Vysoký trhový podiel znamená veľa predaných kusov. V roku 2012 sa poradie prvej trojky nezmenilo, ale stala sa vec nevídaná – medzi tradične silné značky sa po prvý raz prepracoval americký Harley-Davidson, ktorý dokonca vytlačil Kawasaki na piatu priečku. Pre úplnosť treba dodať, že „harlejácke“ dáta vidíme v štatistikách iba druhý rok, pretože predtým sa ich motocykle predávali iba neoficiálne.

Najzaujímavejší je však prehľad úspešnosti konkrétnych modelov, pre lepšiu orientáciu rozdelený na motocykle a skútre. Na Slovensku si prvú priečku v motocykloch delia Honda NC700S, Suzuki DL650 V-Strom a Yamaha FZ8 s 35 predanými kusmi. V tesnom závese ide BMW R1200GS, za ním Honda NC700X a minuloročný bestseller CBF125. Ďalej nasledujú pomerne známe a zavedené modely, jedinou reálnou novinkou je Honda Crosstourer, tú si uplynulý rok kúpilo 15 ľudí.
Zo skútrov sa s vysokým náskokom darilo opäť, takpovediac tradične, Honde PCX125. Hneď za ňou nasleduje jej väčší súrodenec PCX150 so 48 kusmi, ktoré však boli k dispozícii až v druhej polovici roka. Prvú päťku uzatvárajú Adamoto Streetfighter 125, Vespa GTS300 a Honda Vision 110.

Údaje boli spracované zo štatistík Zväzu automobilového priemyslu SR.

Pridané: 22.01.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (96)  [Verzia pre tlač] Tlač

Adamoto KTM

Suzuki Testovacie dni

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Toman
Mami, mami. Jeden ujo mi povedal, že ak mu vyfajčím, že mi kúpi aha aké tenisky!

Ďalšie vtipy »