Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 975 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Živé sledovanie Dakar 2019::

» Dakar 2019 - 10. etapa

08:48 - Posledná etapa Dakaru 2019 nebola vôbec len do počtu. O prvé miesto bojoval Toby Price a Pablo Quintanilla keď medzi nimi bolo len 62 sekúnd. Pablo bol ten ktorý musel útočiť avšak privodil si fakt nepekný pád keď preskočil dunu a dopadol na rovinu. Toby Price štartoval za ním no s poraneným zápästím a keď ho stretol vedel že získa titul a aj tam sa pri ňom zastavil. Pablo...

» Sleduj našich aj na Africa Eco Race 2019
Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 219
Áno, to sú terény kam patrí: 69% (151)
Nie, južná amerika je super: 31% (68)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač

Predaje nových motocyklov na Slovensku v roku 2011

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 16.01.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 9092 [Novinky - Oznam]

Pripravili sme pre vás malú analýzu slovenského trhu motocyklov za rok 2011, vrátane porovnania s poslednými rokmi.

Celkovo sa za rok 2011 predalo na Slovensku 3554 kusov nových motocyklov, z čoho 1624 kusov bolo do 50 cm3 a 1930 nad päťdesiat kubíkov, čo je celkovo viac ako 8-percentný pokles oproti minulému roku (a takmer 4-percentný pokles v kategóriách nad 50 kubíkov). Z týchto čísel sú pre lepšiu výpovednú hodnotu odfiltrované štvorkolky a motokrosové modely. Nasledujúce štatistiky vychádzajú z reálne zaregistrovaných nových motocyklov, ktoré boli predané na Slovensku (teda nefigurujú tu motorky dovezené zo zahraničia, bez ohľadu na to, či sú nové alebo jazdené).

Z nasledujúceho obrázku je zrejmý stály pokles celkového motocyklového trhu na Slovensku. Rok 2007 bol ešte predkrízový, ale už v priebehu nasledujúceho roka bolo jasné, že sa nedá očakávať extra rast, a ďalšie tri roky zmenšili náš trh s novými motocyklami na úroveň rokov 2003 - 2005. Červené stĺpce sú motocykle s kubatúrou nad 50 cm3, sivé stĺpce do 50.

 Vývoj slovenského trhu po rokoch
Vývoj slovenského trhu po rokoch

Pre ľahšiu orientáciu budeme v pracovať iba s modelmi nad 50 cm3, teda s „normálnymi veľkými“ motorkami. Priebeh predaja po mesiacoch nebol v roku 2011 nijako zvláštny, akurát prelom júla a augusta bol poznačený daždivým počasím a tým pádom poklesom predaja. Počasie na Slovensku do veľkej miery ovplyvňuje predaj.

 Predaj v roku 2011 po mesiacoch
Predaj v roku 2011 po mesiacoch

Pri takýchto poklesoch trhu je pre zistenie výkonnosti jednotlivých značiek dôležité sledovať ich trhové podiely. Na nasledujúcom obrázku vidíme, že tradične silná Honda postupuje v priebehu rokov lineárne nahor, a to dokonca cez 30 %, najmä vďaka modelom CBF125 a PCX. Najväčší pokles má Suzuki, ktorá sa za posledné tri roky v trhovom podieli prepadla o viac ako 5 % a predbehla ju dovtedy tradičná trojka Yamaha. Nárast je jasný aj u Kawasaki, BMW a KTM skôr stagnujú.

 Trhové podiely značiek za posledné roky
Trhové podiely značiek za posledné roky

Honda je tým pádom najúspešnejšou značkou na slovenskom trhu, s 588 predanými kusmi jej patrí prvá priečka. Yamaha (246 ks) po prvý raz predbehla Suzuki (192 ks) a prvú päťku uzatvára posledná japonská značka Kawasaki a Adams.

 Predaje značiek za rok 2011
Predaje značiek za rok 2011

Podobne ako v minulých rokoch, v prehľade modelov vedie Honda CBF125, tesne sledovaná BMW R1200GS, ktoré je zároveň skokanom roka. Nasledujú tradičné klasiky Hornet, Shadow a Transalp, za ktorými je Supertenere od Yamahy. Suzuki v rebríčku boduje lacnou SV650 a V-Stromom, jediným želiezkom v ohni od Kawasaki v prvej desiatke je naháč Z750.

V skútroch bezkonkurenčne vedie spomínaná Honda PCX, ktorá zároveň zlomila slovenský rekord v počte registrácii za jeden rok - ešte nikdy sa na Slovensku nepredalo z jedného modelu toľko kusov ako PCX.

 Najúspešnejšie modely za rok 2011
Najúspešnejšie modely za rok 2011

Údaje boli spracované zo štatistík Združenia automobilového priemyslu.

Pridané: 16.01.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Adamoto KTM

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Toman
- čo sa hovori žene z dvomi monokľami?
- nič,..... lebo už jej bolo dva krát povedané....

Ďalšie vtipy »