Anketa:
Skvelý úvod motocyklovej sezóny pre Bily Racing Team
ZdieľaťPridané: 26.04.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5659 [Šport - Cestné Motocykle]
Na maďarskom okruhu F1 Hungaroring, sa 25.4. svojim úvodným podujatím roztočil kolotoč seriálu Alpe Adria Championship.
Na začiatku ale náš tím nemal vôbec dôvod na radosť. Tomáš Mikšovský, ktorý sa zúčastní šampionátu v triede superstock 1000, prišiel na trať neďaleko Budapešti priamo z tréningu na mosteckom okruhu, s bolestivo narazeným ramenom po dvojici pádov. Jaroslav Černý si k triede Supersport 600, pridal v úvode sezóny na rozjazdenie opäť triedu Stocksport 600. Práve v Supersportoch, z ktorých sa z Alpe Adrie postupuje na jediný pretek ME, Černému po dvoch odjazdených okruhoch voľného tréningu odišiel ostrý motor, presne ako v úvode predošlej sezóny. Jarov otec, ktorý bol vo štvrtok ešte doma v Kľačanoch, sadol do auta a priviezol náhradný. Na veľké šťastie, týmto si chlapci smolu pre tento víkend vybrali.
![]() |
V sobotných kvalifikáciách sa už Černému i Mikšovskému darilo. Jazdcom sa v spolupráci s mechanikmi a technikmi p.Halbicha podarilo nájsť optimálne nastavenie strojov, čo sa odrazilo na výsledkoch. Jaro Černý si vybojoval v oboch triedach "Pole Position", Tomáš Mikšovský si vyjazdil 2. miesto na štartovom rošte.
![]() |
![]() |
V nedeľu panovalo nádherné počasie s príjemnými teplotami. Prvý sa postavil na štart Černý v triede Stocksport 600. Dobrá nálada v tíme i zvodné hostesky na štarte sa isto podpísali pod Jarov výkon. Ostrý štart z prvého miesta sa Černému nepodaril podľa jeho predstáv. Motorka sa postavila na zadné a cieľom prvého kola prešiel až na siedmom mieste. Postupne sa kolo po kole, premyslenou jazdou, prepracovával cez ďalšieho a ďalšieho jazdca až sa napokon zaradil na prvú priečku. Bol to napínavý pretek, no Černý si vytvoril dostatočný náskok a v posledných kolách si už dovolil aj niečo pre divákov. V cieli nastala veľká radosť, Jaro si pripísal plný bodový zásah v Alpe Adrii, v slovenských majstrovstvách i najrýchlejšie kolo preteku.
![]() |
Jaro Černý na 1. mieste |
Ako druhý prišiel na rad Tomáš Mikšovský a jeho trieda Superstock 1000. Do preteku štartoval z druhej pozície, no po prvom kole figuroval na piatej priečke. V nasledujúcich kolách zatlačil na súperov pred sebou a dostal sa na tretie miesto. Postupne sa dotiahol na Pelizzona jazdiaceho na druhej priečke, no svoju pozíciu si talian napriek Mikšovského atakom ustrážil. Tomáš si pripísal druhé miesto v Alpe Adrii aj v českých majstrovstvách.
![]() |
![]() |
Tretie dejstvo v podaní Černého prišlo na rad v popoludňajšom programe. Na štarte Jaro opäť obdržal plaketu za najlepší čas v kvalifikácii a poslednému účinkovaniu jazdcov BRT už nič nestálo v ceste. V Supersportoch stálo na štarte 31 vlkov hladných po prvých závodných kilometroch. Ako to už býva v Alpe Adrii zvykom, pretek bol opäť napínavý a vzrušujúci. Prvý zo štartu vystrelil Kaláb, Černého štart už bol lepší, no po prvom prejazde figuroval na piatom mieste. Štvrtý slovinec Pintar ho asi dve kolá držal za svojim chrbtom a vedúce trio začalo odbiehať. Černého tlaku Pintar neodolal a na čele sa taktiež odohrala ďalšia dramatická situácia. V súboji o prvé miesto medzi slovincom Jermanom a čechom Kalábom sa český jazdec v jednej zo zákrut odporúčal k zemi. Černý si ešte poradil s Bittmanom, no na prvého Jermana už nemal. S rozumom si prišiel pre druhé miesto v Alpe Adrii a prvé v Majstrovstvách Slovenska.
Jazdci Bily Racing tímu postupne teda obsadili všetky tri priečky stupňov víťazov a tešia sa už na ďalší pretek šampionátu Alpe Adria Championship o dva týždne v chorvátskej Rijeke.
foto: archiv BRT, matrendek.com
Pridané: 26.04.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Úspešný záver sezóny 2010 Jaroslava Černého a Bily Racing teamu na ME v Španielsku - Redakcia
- Jaroslav Černý a Martin Durdík z Bily Racing Teamu po prvých pretekoch sezóny 2011 - Redakcia
- Video: Jaro Černý ukončil pretekársku sezónu na ME v Albacete - Redakcia
- Desať otázok pre Jara Černého pred sezónou 2012 - Risso46
- Jaroslav Černý a Bily Racing Team na Majstrovstvách sveta v Brne - Redakcia
- 6. kolo Medzinárodných Majstrovstiev Nemecka cestných pretekov motocyklov – IDM na okruhu Schleizer Dreieck - Redakcia
- Slovenský Častka Racing Team úspešne vstúpil do sezóny - sita
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!