ISSN 1336-6491 | Online: 1161 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29914
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17670)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12244)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jaro Černý má za sebou úspešné španielske testovanie.

 Zdieľať

Pridané: 13.03.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4232 [Šport - Cestné Motocykle]

24-ročný slovenský motocyklový reprezentant Jaroslav Černý z Kľačian, sa stal pre nadchádzajúcu sezónu členom špičkového tímu Medzinárodných majstrovstiev Nemecka cestných motocyklov v triede Supersport, s ktorým v uplynulých dňoch absolvoval štyri dni testovania na španielskych okruhoch v Albacete a na trati Grand Prix, „Circuit Ricardo Tormo“ vo Valencii.

Tím Vector KM Racing získal vlani nemecký majstrovský titul a o čo najvyššie priečky v tomto seriáli bude chcieť bojovať aj so slovenským pretekárom, tentoraz už pod názvom Vector Bily KM Racing.

Španielske testy dopadli pre Jara Černého úspešne, keď okrem splnenia osobných a tímových cieľov, patril medzi najrýchlejších jazdcov IDM, ktorí sa tohto testu taktiež zúčastnili.

Jaroslav Černý: “Predovšetkým musím poďakovať našim partnerom za to, že som sa prvýkrát mohol zúčastniť takého kvalitného tréningu akým celoeurópsky Dunlop test je. Mojím cieľom bolo sa po piatich mesiacoch bez jazdenia na motocykli znovu dostať do rozumného tempa a takisto ma čakala celkom nová Yamaha s množstvom elektroniky. V Albacete všetko prebiehalo podľa plánu a svoj limit som si splnil. Výsledkom bolo, že som odtiaľ odchádzal ako druhý najrýchlejší celkove, keď rýchlejší bol len čistokrvný supersport, z čoho som mal aj celkom radosť. Na rozdiel od mojich konkurentov, ktorí mali za sebou už nejaké tie testy, som ja jazdil tento rok prvýkrát. Vo Valencii to bolo o niečo ťažšie, bol som tam prvý a posledný raz ešte v roku 2004 a to navyše na celkom inom motocykli. Druhý deň som zakončil v top 3, so stratou necelej polsekundy na najrýchlejšieho jazdca z IDM, a tak to považujem za úspešné testovanie. Tím ľudí, ktorých v súčasnosti okolo seba mám, pracoval perfektne a posúvali sme sa s každým výjazdom na trať dopredu. Motocykel má obrovský potenciál, ktorý sa budem snažiť využiť už o pár dní na oficiálnych testoch IDM na Lausitzringu odkiaľ by sme ešte chceli odskočiť na Oschersleben a potom už nás 22. apríla čakajú prvé preteky sezóny opäť na Lausitzringu.”

S Jarom Černým a druhým jazdcom tímu Martinom Durdíkom sa fanúšikovia môžu stretnúť na výstave „Motocykel 2012“ v bratislavskej Inchebe, kde okrem iného, v sobotu o 13. Hod, Černý absolvuje autogramiádu v stánku Slovenskej motocyklovej federácie (hala B2, stánok č. 36). Jarov motocykel si bude možné prehliadnuť v stánku firmy Paolo Airoh Slovakia, počas celého trvania výstavy.

Pridané: 13.03.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »