Anketa:
Ako sme sa s pérakmi vydali do sveta 1/2
ZdieľaťPridané: 27.12.2013 Autor: slim2711
Čitatelia: 9888 [Mototuristika - Európa - Výlet]
Celý tento výlet nás napadol, keď sme vytiahli naše starenky na motozraz Zemplínska Šírava, kde zožali veľký obdiv. Keďže šli napodiv bezproblémovo, pochopili sme, že nepatria do starého železa a rozhodli sme sa ich vziať na dlhší výlet ;)
Už od nepamäti bolo mojím snom ísť na dovolenku k moru na motorke. Vždy som s obdivom a závisťou čítal cestopisy s podobnými nápadmi. Dovtedy ma však nenapadlo, že sa na takýto výlet vyberiem so svojou starou Jawou 250 pérak.
Posledných pár rokov máme s kamošmi tradíciu zúčastňovať sa v lete motozrazu Zemplínska Šírava. V roku 2011 to nebolo inak. Rozdiel bol len v tom, keď Kuky došiel s nápadom, aby sme tentoraz nechali našich ryžožrútov doma a vytiahli naše staré jawky. Spočiatku ma tento nápad veľmi nenadchol, keďže som svojho péraka pár rokov z pod plachty ani nevidel. Keď som však zhodil plachtu, založil baterku, párkrát precukal karbec, kopol a on naskočil, tak mi zažiarili oči a všetko bolo jasné :D Motozraz sme absolvovali bez akýchkoľvek technických problémov a pozitívne nás naladil záujem, ktorý naši starí peráci vyvolali. To nás presvedčilo, že je dobrý nápad ich vytiahnuť aj na dlhší výlet.
![]() |
Keďže prišla dlhá zima, mali sme dostatok času na prípravu mašín a plánovanie trasy. Trebalo vymyslieť ako na mašiny upevníme všetku batožinu, keďže každý si bral stan, spacak, karimatku, a v neposlednom rade nejaké náhradné diely :D Vytýčiť trasu bolo mojou povinnosťou a zároveň potešením. Keďže sme chceli isť k moru, tak som ako hlavný cieľ určil Istriu, konkrétne národný park Brijuni. V prvotnom pláne som spravil medzizastávku na Balatone. Naivne som si myslel, že za 2 dni urazíme 1100 km. :D Po spiatočnej ceste sme chceli zájsť do Slovinska pozrieť si Bohinjske jazero a následne pokoriť "toľko ospevovaný" Grossglockner.
Zima sa skončila, mašiny boli pripravené, Kuky na ceste domov, takže už len vyraziť. K spanilej dvojke sa rozhodol ešte pridať pán Doktor, hoci na kývačke, ale povedali sme si, že nikto nie je dokonalý a čím nás bude viac, tým lepšie :D
![]() |
Na cestu vyrážame 5 júla 2012, v čase najväčších horúčav na Slovensku, čo zo začiatku nepociťujeme, lebo vyrážame z rána, a naša cesta vedie od Spišskej Novej Vsi lesmi smerom na Rožňavu. Následne pokračujeme na západ smerom na Rimavskú Sobotu, Lučenec a Veľký Krtíš, ale snažíme sa vynechávať hlavné ťahy. Teploty stúpajú, čo nám až tak nevadí, ale máme obavy o mašiny, tak robíme radšej menšie pauzy. Nabalené rezne prídu vhod :) Je nám však jasné, že doraziť v prvý deň na Balaton je nereálne.
![]() |
Kilometre ubiehajú pomaly, a nám je jasné, že je potrebné nájsť miesto na prenocovanie. Vhodným miestom sa nám zdá Štúrovo. Podvečer prichádzame do kempu, rozbaľujeme stany, a ešte si užívame polhodinku v bazéne. Neskutočné horúčavy a fakt, že v rámci kempu máme zaplatený nasledujúci deň v aquaparku nás priviedol k nápadu, že si nasledujúci deň užijeme vody, a poobede vyrazíme na Balaton. Osobne ma Štúrovo veľmi nenadchlo ale Ostrihom na druhej strane Dunaja je skutočne očarujúci.
![]() |
Po výdatnom obede balíme stany a sadáme na motorky. Prechádzame do Maďarska a na týždeň sa lúčime so Slovenskom. Cesta na Balaton je až na pár pekných úsekov veľmi monotónna. Samé rovné cesty a polia. Večer prichádzame po tme na Balaton, rozbaľujeme stany a ideme okúsiť bahnitý Balaton. Po večernom kúpaní si ešte dáme pár poldeci do nosa, aby sa nám lepšie spalo u maďarských susedov.
![]() |
Ráno je krásne a teplé. Vychutnávame si čerstvú zeleninu a domácu slaninu. Doobedie trávime čľapkaním sa v Balatone a na obed vyrážame s cieľom uraziť čo najviac kilometrov. Prechádzame celú južnú stranu Balatonu a razíme juhozápadne smerom na Slovinsko. Prekračujeme maďarsko-slovinskú hranicu pri meste Lendava. Po natankovaní tátošov a naplnení žalúdkov pokračujeme ďalej juhozápadne Slovinskom. Hodiny ubiehajú, slnko zapadá a my si na rýchlo neviem nájsť vhodné miesto na nocľah. Ľutujeme, že sme nerozložili stany niekde v slovinských horách. Ale keďže nie je čas na špekulovanie, stany rozkladáme na benzínke.
![]() |
Ráno vyrážame o šiestej, aby sme konečne dorazili do cieľa našej cesty. Slovinsko je nádherné plné nádherných cestičiek v horách, kvalita ciest úžasná a vodiči ohľaduplný. Spoločne sa zhodneme, že je to zatiaľ najkrajší úsek dovolenky. Na mape hľadáme cestu ako ďalej a rozhodujeme sa pokračovať vrchom Rog. Na mape vidíme, že to bude dosť veľké prevýšenie, ale veď nie je cesta, ktorú by naše mašiny nezvládli, tak prečo nie :D S Kukym si užívame preteky do vrchu, zatiaľ čo Doktor troška zameškáva. Predsa len má brzdu v podobe Pava 40. Za každou zákrutou očakávame, že sa stúpanie skončí, čo však neprichádza. Keď sa však stráca asfalt a ďalej pokračuje len makadamová cesta, začíname mať obavy :D Po strastiplnej ceste plnej prachu sa konečne dostávame na vrchol.
![]() |
Pokračujeme v ceste na juh a konečne sa dostávame k slovinsko - chorvátskym hraniciam, kde to vyzerá ako keby sa zastavil čas. Znudeným colníkom sa nám nechce ani dať pečiatky do pasov, a tak nás púšťajú ďalej. Keďže nám už dlhšie škvŕka v bruchách, rozžiaria sa nám oči, keď vidíme prvú reštauráciu hneď za hraničným priechodom. Nik z nás však neočakával, že vstupujeme do prvej cenovej kategórie :D Pred obedom nám čašník podáva naparené biele utierky. Keby tušil, že sme prišli na jawách, tak by to určite nespravil :D Ťažko definovať farbu, na ktorú sa biele utierky zmenili, ale predpokladám, že im už ani Perwoll nepomôže.
![]() |
Pridané: 27.12.2013 Autor: slim2711 Zdieľať
Súvisiace články:
- Chorvátsko - Moja prvá cesta - Beal
- BMW R 1250 GS, Môj prvý mototrip – Maďarsko – Chorvátsko - Slovinsko – Rakúsko August 2020 - 111Vlado
- Slovinsko - chorvátska spoznávačka - Vidicon
- Motošpáz 2013, JAWA a YAMAHA na ceste do Francúzska - mildo123
- Výlet do Slovinska a Chorvátska - Bovec, Pula, Medulin - salamander11
- Vo dvojici na Zetku alebo "4 krajiny za 5 dní" 2016 - ZedsNotDead
- Súťaž Dunlop TrailSmart 2015 - Naša prvá plánovaná motodovolenka na gumách Dunlop TrailSmart - HoGo80
- So Zuzankou na cestách – alebo ako som šiel kočku do Álp pozrieť - 94mato
- Pohodová štvordňovka Taliansko – Slovinsko – Maďarsko (more, hory a jazerá) - Emppo
- Veľkonočná otočka - Hmla, sneh, dážď a zdochliny - inferno