Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 882 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 8566
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (5027)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3539)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 – Správa o stave amerických vodníkov na Vltave

 Zdieľať

Pridané: 05.05.2015 Autor: eNeM
Čitatelia: 5659 [Novinky - Reportáž]

Harley-Davidson mal k prestavbám svojich motocyklov vždy blízko. Výnimkou nie je ani najnovší model Street 750, na ktorý sa vrhli priamo jednotlivé miestne zastúpenia HD v rámci súťaže Battle of the Kings, aby tak ukázali, ktorý z nich je kráľ kráľov.

Text: eNeM
Foto: Jan Altner, eNeM

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Party
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Party

Modelová rada Dark Custom, ktorej meno niesla aj tohtoročná pražská Harley-Davidson party sa vyznačuje jednoduchosťou, priamočiarosťou a relatívne sparťanskou výbavou, ktorá na jednej strane umožňuje rovnako nekompromisné pojazdenie, ako na ktoromkoľvek inom modeli HD, na strane druhej ale už viac-menej od začiatku počíta s tým, že majiteľ ju sériovú nenechá a začrie tak či už do katalógu originálnych doplnkov Harley-Davidson, alebo do takmer bezodnej ponuky druhovýrobcov. Do tejto modelovej rady patria dva Sportstre, za 883 je to Iron a za 1200 Forty-Eight, Street a Fat Bob za Big Twin a v neposlednej rade aj najnovší a zároveň najmenší prírastok do rodiny HD, model Street 750.

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015

Street 750, ktorý je podobne revolučný a podobne rozpačito braný ako svojho času V-Rod, bol práve stredobodom pozornosti tohtoročnej Dark Custom Party. O tom, že Harley a kvapalinou chladený motor dokopy idú, už nás medzičasom presvedčil samotný V-Rod, ako aj najnovšia generácia Electra Glide, ktorá je ale skôr vodou dochladzovaná. Baby-rod, ako ho niektorí nazvali, oficiálne samozrejme Street 750, je ďalším vodníkom v portfóliu HD. Primárne je táto obratná a rozmerovo skromnejšia motorka určená do mestského prostredia, ako aj pre začínajúcich motorkárov a v neposlednej rade stále sa rozrastajúcejšiu skupinu motorkáriek. Harley-Davidson totiž za svoj úspech vďačí predovšetkým mladým ľuďom. Či už to bola partia mladíkov, ktorá firmu v roku 1903 založila, alebo mladí muži, ktorí sa na svoj verný Harley spoliehali vo vojne, či mladí rebeli, ktorí začali v 60-tych rokoch minulého storočia svoje Haryky upravovať doma v garáži a rozpútali tak kult customu, ktorý dnes predstavuje nezastaviteľný fenomén a mnohomiliónový globálny trh. Práve preto sa v HD rozhodli vypočuť hlasy mladšej generácie jazdcov a na trh uviedli cenovo dostupný, moderný, vodou chladený model Street 750 s klasickým designom, ktorý priam kričí po individuálnych úpravách.

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Street
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Street

A práve v duchu individualizácie a zákazkových úprav, alebo po americky customizing, sa niesla aj Dark Custom Party, pričom zlatým klincom celého večera bolo odovzdávanie cien za najlepšie upravený Street 750 pod názvom Battle of the Kings za región stredná a východná Európa. 17 dílerstiev, 17 motocyklov, spolu 5 ocenených motocyklov a 1 absolútny víťaz. Dark Custom party sa konala v malebnom prostredí klubu Lávka priamo v centre stovežatej, s neopakovateľným výhľadom na Karlov Most a Vltavu. Aké príznačné, vodníci priamo na Vltave... Odovzdávania sa okrem country managera pre región stredná a východná Európa Martina Heřmanského a marketing managera pre daný región Martin Frica, zúčastnili aj marketing manager pre región EMEA Mike Johnstone a Enrico D'Onofero, ktorý je zodpovedný za strategický rozvoj trhu, pod ktorý spadá aj región stredná a východná Európa.

Pred samotným zahájením súťaže a party nám uvedení páni na krátkej tlačovke predstavili viacero projektov, na ktorých HD momentálne pracuje. Dozvedeli sme sa tak, že víťazom súťaže o prácu snov „Discover More“, do ktorej sa zapojilo celkovo viac než 10 000 záujemcov, spomedzi nich aj niekoľko Slovákov, sa stal Francúz Luis Castilla, ktorý tak dostane možnosť precestovať celú Európu na novej Street Glide a ešte k tomu dostane aj 25 000 EUR ako plat, prípadne že na tohtoročných Prague Harley Days budeme mať konečne aj my Európania možnosť naživo vidieť a ohmatať si prvý elektrický Harley „LiveWire“, či stretnúť sa so svetoznámym staviteľom radikálne čistých stavieb Russelom Mitchellom z Exile Cycles, ktorý bude osobne viesť niekoľko prednášok a workshopov práve na tému stavby a prestavby.

Projekt Live Wire, teda elektrický Harley bol tak trochu prekvapením pre všetkých, pričom je popri V-Rode a Street 750 ďalším krokom, ktorým chce spoločnosť Harley-Davidson ukázať, že jej jediným zákazníkom skutočne nie je iba potetovaný bradatý pupkatý päťdesiatnik v koženej veste, ale aj mladý individualista, sebavedomá žena, či ekologicky a progresívne zmýšľajúci cieľavedomý človek dnešnej doby. Live Wire to však nie je klasický elektroskúter pre poštára, je to skôr ikonický Stratocaster od Fenderu na dvoch kolesách. S Mikeom Johnstonom som sa pobavil na tému postavenia Live Wire proti tradičnému V-Twinu na šprintovú dráhu, pretože si z vlastných skúseností myslím, že výkon a priebeh krútiaceho momentu, ktorý dokáže elektromotorka vytvoriť, dokáže na šprintoch výrazne prekvapiť.

Jednotlivé kúsky, ktoré sa v samotnom Battle of the Kings proti sebe postavili, boli od seba tak odlišné, ako len stavitelia a jazdci môžu byť, a tak sme tu mohli vidieť všetko od striedmych prestavieb na každodenné použitie, cez pre HD tradičný club style, v-rodoidné motorky až po pomerne radikálne cafe racery, scramblery, military-style a vlastne akýkoľvek iný štýl, ktorý si len môžete želať. Táto rôznorodosť len podtrhuje to, ako variabilný je nový Street 750 a osobne si myslím, že o pár rokov budú aj naše cesty brázdiť pekne upravené exempláre.

Celkovým víťazom sa zaslúžene stalo pražské dílerstvo so svojim motocyklom, ktorý kombinuje tradičnú plecharinu, ktorej je na tejto motorke neúrekom s modernými prvkami, ako je iPhone miesto ukazovateľov, ktorý je s motocyklom prepojený appkou. Práve táto prestavba je tak príznačná pre štýl, ktorý Street 750, ako aj celá modelová rada Dark Custom, predstavujú. Motorka tak postúpila medzi 9 prestavieb z jednotlivých regiónov Európy, za ktoré bude možné od 11. do 28. mája hlasovať na stránke www.harley-davidson.cz a z ktorých 5 najlepších postúpi do finále, ktoré sa bude konať na legendárnej show zameranej na customizáciu „Wheels and Waves“, ktorá sa uskutoční v dňoch 11. – 15. jún vo francúzskom meste Biarritz. Držme teda bratom Čechom palce, aby so svojou mašinou zabodovali aj v rámci celej Európy.

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Praha

Na druhej priečke sa umiestnil maďarský Scrambler z dielne budapeštianskeho HD, ktorý bol zároveň ocenený novinárskou cenou. Sám som zaň hlasoval a bol to môj osobný favorit, nakoľko dokonale vystihuje mestskosť, ktorá je pre Street 750 typická.

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Budapest
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Budapest

Na treťom mieste sa umiestnil dnes veľmi populárny štýl Cafe Racer, ktorého zástupcu predstavilo varšavské dílerstvo a ktorý sa určite nestratí ani v bohatej konkurencii tradičných Angličanov, či Japoncov.

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Varšava
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Varšava

Cenu regionálneho zastúpenia HD pre strednú a východnú Európu získal motocykel postavený dílerstvom v Hradci Králové, ktorý bol spomedzi všetkých azda najviac radikálny.

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Hradec Králové
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Hradec Králové

Svoje kúsky samozrejme predstavili aj obe naše dílerstvá a to Bratislava a Prešov a myslím, že ani „naši“ sa nemali za čo hanbiť. U prešovskej prestavby sa mi obzvlášť páčila mriežka – nosič na batožinu miesto zadného sedadla, taká nejaká by sa mi hodila aj na XR, i keď, po najbližšej zime sa bude podobať skôr na varšavskú kávičku...

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Bratislava
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Bratislava

Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Prešov
Harley-Davidson Dark Custom Party 2015 - Prešov

Na záver je treba povedať, že americkí vodníci pražský úsek Vltavy v tento krásny aprílový večer naplno ovládli a nenechali chladným jediného fanúšika pravého amerického železa. Za seba už môžem povedať iba do videnia na Prague Harley Days, kam sa určite na svojom novopostavenom custome „Bob Harley“ určite chystám.

Pridané: 05.05.2015 Autor: eNeM Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku: