Anketa:
V sobotu štartuje seriál Grand Prix plochá dráha aj s Martinom Vaculíkom
ZdieľaťPridané: 28.04.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6068 [Novinky - Pozvánka]
Seriál prestížnych Veľkých cien na plochej dráhe, ktorý každoročne určuje poradie najlepších plochodrážnikov sveta, štartuje už v túto sobotu v slovinskom Kršku. Na štart sa postaví aj slovenský reprezentant Martin Vaculík.
Pretekár zo Speedway Clubu Žarnovica to nebude mať ľahké. Veď len samotná účasť v tomto seriáli je obrovským úspechom. Martin je jediným Slovákom, ktorému sa to doteraz podarilo. V Grand Prix štartoval už v roku 2012, kedy sa postaral z pozície náhradníka o senzačný výsledok a vyhral hneď svoju prvú GP v Gorzówe. O rok nato dostal od organizátora celoročnú divokú kartu. Pre rok 2017 si musel účasť vybojovať v kvalifikáciách, na konci ktorých obsadil druhé – postupové miesto do GP 2017.
Medzi horúcich favoritov na titul pre tento rok patria určite ostrieľaní borci ako úradujúci šampión Greg Hancock z USA, ktorý aj vo svojich 46 rokoch nepatrí do starého železa a taktiež Dán Nicki Pedersen, ktorý stále dokazuje, že sa na najdôležitejšie preteky jednotlivcov vie viac sústrediť než na ligové stretnutia. Z mladšej generácie určite do boja o titul prehovoria Angličan Tai Woffinden, ktorý má už dva tituly z predošlých rokov, či Austrálčan Chris Holder, ktorému chýba párny titul k tomu z roku 2012. Z najmladšej generácie môže prekvapiť vo skvelej forme jazdiaci Poliak Patryk Dudek, či vlani bronzový Bartosz Zmarzlik.
Prekvapiť však môže hocikto a preto možno tento ročník Grand Prix označiť ako jeden z najlepšie a najvyrovnanejšie obsadených za posledné roky.
Všetko sa začne v sobotu o 19.00 hod.
Kalendár ďalších pretekov Grand Prix plochá dráha:
- 29.04. – GP Krško – Slovinsko
- 13.05. – GP Warszawa – Poľsko
- 27.05. – GP Daugavpils – Lotyšsko
- 10.06. – GP Praha – Česká republika
- 24.06. – GP Horsens – Dánsko
- 22.07. – GP Cardiff – Veľká Británia
- 12.08. – GP Malilla – Švédsko
- 26.08. – GP Gorzów – Poľsko
- 09.09. – GP Teterow – Nemecko
- 23.09. – GP Stockholm – Švédsko
- 07.10. – GP Toruń – Poľsko
- 28.10. – GP Melbourne – Austrália
Pridané: 28.04.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Svetová plochodrážna elita zavíta 8. 6. 2019 do Žarnovice - Redakcia
- Martin Vaculík vstúpil do Grand prix víťazne! - Redakcia
- ME speedway v Žarnovici - dramatické preteky vyhral Jurica Pavlic - Redakcia
- Ťažké chvíle jedinej plochej dráhy na Slovensku - Redakcia
- Posledný aprílový víkend 2014: country cross, motokros a plochá dráha - Redakcia
- 52. ročník Zlatej Prilby už pozná svojho víťaza – Martina Vaculíka - Redakcia
- 53. Zlatá prilba SNP 2016 a tretia putovná prilba už pozná svojho víťaza - Redakcia
- Je to tam! MARTIN VACULÍK MÁ BRONZ Z MS SPEEDWAY GP! - Redakcia
- Pozvánka: Medzinárodné majstrovstvá Európy a Svetový pohár vo Flattracku: Žarnovica - Papliak
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!