Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2239 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28531
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16992)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (11539)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (30)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jazdili sme nové BMW boxery: R 1250 GS a RT 2019 so systémom ShiftCam

 Zdieľať

Pridané: 26.10.2018 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 13757 [Testy a predstavenia - Test]

BMW vstupuje do novej sezóny výraznou modernizáciou svojho boxer motora. Okrem nárastu zdvihového objemu dostal motor aj nový systém variabilného časovania ventilov. Boli sme si ho osobne vyskúšať v okolí Salzburgu.

Text: Tomáš Hajduch - Awia (výška a hmotnosť: 182 cm, 76 kg), Peter Fischer
Foto a video: BMW.media a Tomáš Hajduch - Awia

BMW R 1250 GS 2019
BMW R 1250 GS 2019

Variabilné časovanie ventilov – ShiftCam

Ide o nový technológiu, ktorou sa v BMW snažia dať motoru dve tváre, a to silný spodok, ale aj točivé a športové vrchné pásmo otáčok. Technológiu nazvali ShiftCam, a je to úplne inovatívne riešenie vo svete motocyklov. Variabilné časovanie pracuje iba na nasávacej vačke.

Ako to funguje? Vačkový hriadeľ pozostáva z dvoch profilov vačiek vedľa seba, zmena časovania sa vykonáva posunom vačkového hriadeľa dopredu a dozadu. Vačka je aretovaná pomocou tlačnej pružiny a zárezu v hriadeli, aby zostala na mieste nepohybovala sa voľne. Čo je ale fakt zaujímavé, je spôsob akým prebieha prepínanie medzi vačkami. Tento systém nie je ovládaný čisto mechanicky alebo napríklad hydraulicky tlakom oleja – že by zmena prebiehala pri istých konkrétny otáčkach a podobne, ShiftCam je plne elektronický systém a riadiaca jednotka vie vačky podľa potreby prepnúť.

Samotné prepínanie vačky riadi elektronický člen, ktorý vysúva dva riadiace kolíky. Tento kolík zapadne do kulisy na konci vačkového hriadeľa, ktorá zabezpečí presun vačky, a to vždy v čase, keď vačka nie je v zábere, teda keď neotvára ventily.

Čo to prináša? Mnoho vecí, a dáva to konštruktérom nové množnosti. Motor má totiž úplne iné požiadavky čo sa týka časovania ventilov (a ich zdvihu) na voľnobehu, v spodných otáčkach a pri plnom výkone vo vysokých otáčkach. ShiftCam prináša jednu vačku pre voľnobeh a spodné otáčky, pre hladký chod a ustálenú rýchlosť. Táto vačka dokonca časuje nasávacie ventily tak, že sa neotvárajú naraz, ale jeden sa otvára o moment neskôr, čo zabezpečuje lepšie premiešanie zmesi v spaľovacom priestore. Ďalej táto vačka dáva motoru hladší chod, teda môže mať aj nižšie voľnobežné otáčky. Ďalšou výhodou je, že je optimalizovaná na zníženie spotreby a tiež emisií. Zaujímavosťou je, že celý test na emisie zvláda nový boxer motor na tejto vačke a aj vďaka tomu je motor už dnes ako prvý motocyklový motor pripravený tak, aby splnil normu EURO5.

No a potom tu máme druhú vačku, tá má ostrejší profil – teda otvára ventily rýchlejšie a do plného zdvihu. Toto je vhodné pre športovú jazdu, keď dochádza k okamžitému plneniu motora zmesou. Táto vačka zabezpečuje motoru požadovanú dravosť, keď je požiadavka na výkon. No a samozrejeme, dáva motoru druhú tvár – točivosť vo vysokých otáčkach.

Takýto technický popis znie možno trochu komplikovane, ale všetko oveľa lepšie pochopíte, ak si pozriete nasledujúce video, v ktorom som využil aj dobrú animáciu od BMW, ktorá ukazuje ako systém funguje.

Video: BMW R1250 GS 2019 - dobrodruh s novým srdcom - motoride.sk

Video: BMW R1250 Boxer s variabilným časovaním ventilov 2019

BMW R 1250 RT 2019 so systémom ShiftCam
BMW R 1250 RT 2019 so systémom ShiftCam

Video: BMW R1250 RT 2019 - luxus tourer s boxerom ShiftCam

Názor druhého redaktora:

Peter Fischer:

Juchúúú, hneď po Awiovom výlete sa nové GS 1250 dostalo do pazúrov aj mne, a to normálne od slovenského importéra v Bratislave. Čerstvo zabehnuté, čistučké a plne natankované :) Poďho rovno do rakúskych zákrut!

Úplne prvé, čo mi udrelo do očí, bol extra nízky voľnobeh: po zohriatí motor točí okolo tisícky. Ako vysvetlil Awia v texte a vo videu, táto "tupšia" vačka je práve tá, ktorá je nová, odlišná od tej v minulých motoroch, a práve ona má na svedomí takýto "auťáckejší" charakter motora na voľnobehu a v nízkych otáčkach. Ostrejšia vačka sa ku slovu dostáva neskôr, keď je dopyt po otáčkach a rýchlosti.

Paradoxne, predošlú verziu 1200 LC motora som skúšal iba na RT alebo GS Adventure, ktoré už len pre svoj väčší odpor vzduchu potrebujú výkonnejšie motory - a ak si spomeniete, RT som túto "slabosť" rovno vytkol, a o GS Adventure som napísal, že aj keď otočíš plynom nadoraz, žiadne hnedé trenky sa nekonajú. Shiftcamová 1250 by túto záležitosť už mala mať ošetrenú, a tak som sa na ňu ako majiteľ 150-koňovej Multistrady tešil (aj keď mi je jasné, že GS je úplne iná trieda, a najmä pokrýva iné spektrum využiteľnosti). Prvá väčšia gazovačka prichádza na obchvate mesta, hop, hneď tam mám 160. Ide to, idééé!

Až po jazde som sa dočítal, že táto ostrejšia vačka, ktorá má na starosti vyššie otáčky, je práveže podobná vačke na predchádzajúcom motore. Myslel som si, že BMW využije túto príležitosť a dám tam rovno niečo ostrejšie, ale ako sa tak pozerám na tacháč, nebude to až také potrebné. Ku kompletnému obrazu by som potreboval vyskúšať tento motor v plne naloženom RT alebo plne natankovanom Advíku s troma hlinikáčmi. A v kopcoch.

V meste sa 1250 pohybuje v neuveriteľne nízkych otáčkach. Niekedy sa mi zdá, že 2 200 je už veľa. V meste je to agregát akoby z auta. Máme tu aj príplatkový quickshift, ale ako všetci vieme, boxer motory sa s ním veľmi nekamarátia. Na nízkych kvaltoch je pohodlnejšie prespojkovať, pretože quickshift celou motorkou dosť cukne. Dobre funguje až na vyšších kvaltoch, trebárs od štvorky vyššie, a vo vyšších rýchlostiach.

Prekvapilo ma, že v klasických limitných rýchlostiach (50, 90 a 130) točí nový shiftcam na šestke rovnako veľa ako predošlý motor: 1 900, 3 100 a 4 550. Áno, aj tých 50 km/h, resp. 1 900 točiek, je na tejto motorke v pohode, po opustení mesta (alebo radaru) sa z toho bez problémov vymotá na štandardných 150 bez podraďovania. A čo teda "tam hore"? Tam hore sa 1250 správa ako normálna motorka, ktorej také otáčky nevadia. Určite mi viacerí dajú za pravdu, že diaľničné presuny predošlým generáciam boxerov nesedeli. Tu sa mi ako človeku, ktorý bežne lieta po diaľniciach 180 zdá, že už je to vyriešené. Krásna prístrojovka (s náskokom asi najlepšia spomedzi všetkých TFT prístrojoviek) mi väčšinu času na GS ukazovala 160 km/h. A bez odvrávania.

Čiže áno, dva profily vačiek novému GS jednoznačne prospeli. A staré dobré veci si uchovalo, ako napríklad až neuveriteľne dobre pracujúce brzdy, a to hovorím aj o zadnej. Veľmi dobré sú aj prejazdy rozbitými cestami, na ktorých sa GS správa suverénne príkladne. Pôsobí, akoby bolo z jedného kusu, akoby na motorke neboli žiadne spoje, v ktorých môžu byť nejaké vôle. GS má veľmi ťažkú úlohu - ako bestseller musí spĺňať obrovské množstvo požiadaviek, niekedy až protichodných, a zároveň sa nemôže priblížiť "rakete" S 1000 XR. Je to veľmi typické GS - ako všetky generácie predtým spĺňa mnoho úloh trebárs na 90 %, ale žiadnu na 110 %. A počtom úloh splnených na 90 % poráža takmer všetkých konkurentov, ktorí to nedávajú až tak rovnomerne ako GS. Ale pozor, je tam jeden rozdiel! V diaľničných rýchlostiach je konečne v pohode.

Vaše otázky na konštruktérov BMW R 1250 GS alebo R 1250 RT 2019 a odpovede

1. Lepší priebeh krúťaku znamená v BMW že medzi 5 a 6 tisíc je prepad ako hovado a od 6500 ma nakopne?

Nenazval by som to prepad ako hovado, pretože sa bavíme o rozpätí 5 - 6 Nm. Na grafe to je vidieť, ale ako si sa pýtal, nie je to dôsledok prechodu na druhú vačku. Aj sám pri jazdení som zistil, že prechod medzi vačkami je taký plynulý, že to jazdec nedokáže postrehnúť. Nie je cítiť žiadne prepady a nekoná sa ani žiadne nakopnutie.

Pokračovanie otázky: Mne príde tá krivka na staršej 1200-ke oveľa hladšia, vyladenejšia a vyváženejsia. Otázka je tiež k čomu mi je 140 Nm? Budem ťahat za sebou pol tonový náves?

Krivky sú podobné, len nové sú vyššie. A načo 143 Nm? Všetci vieme, že to, z čoho máme v sedle moto pocit sily, je krútiaci moment. Vysoký výkon je len moment znásobený otáčkami. Vyšší krútiak dáva mašine lepšiu dynamiku, aj keď motor nie je vytočený k maximálnym otáčkam.

2. Porovnanie mechanickych pazvukov medzi 1200LC a 1250LC.

Nemal som ich pre sebe na priame porovnanie. Isté mechanické zvyky som počul. Na otázku mi konštruktér motora povedal, že pracovali na tom, aby bol nový motor tichší, je použitá iná rozvodová reťaz a vlastne aj menej ostrá vačka v nízkych otáčkach.

3. Porovnanie dynamiky medzi 1200LC a 1250LC?

Nedá sa povedať, že by 1200 LC bola slabá alebo málo ochotná vyraziť vpred. 1250 má lepší záťah odspodu a hladší chod, práve táto vačka je v podstate nová. Ostrá vačka, ktorá sa v novom motore pripojí, je vraj podobná tej z predchádzajúceho modelu. Vo vysokých otáčkach motor ťaží z väčšieho zdvihového objemu.

3.1 Ak sadnem na 1200 a následne presadnem na 1250, budem nadšený zásadnou zmenou k lepšiemu?

Či budeš nadšený povedať neviem, ale ten rozdiel rozhodne spoznáš. To som si istý. Neviem si ale predstaviť, že by niekto povedal, že 1200 LC mu bola "slabá" :-) 1250 je lepšia. Otázka teda je, nie že či to potrebujem, ale či to chcem :-)

4. Zlepšili kvalitu strojového vypletania špicových kolies?

Áno, tento problém by sa už nemal opakovať, a nielen na novej GS 1250.

5. Prejav motora pri voľnobežných otáčkach?

Nový motor má vďaka "malej" vačke nižší voľnobeh a hladší chod dole. Rozbehy boli hladké. Motor sa ale hodne rýchlo roztáča a derie do otáčok - podobne ako 1200.

6. Sedlo na GS sa nejako zmenšilo, je to jednosedadlo?

Športové jednosedadlo, ktoré je na niektorých fotkách, hlavne na verzii HP, je za príplatok, v štandarde zostáva pohodlné dvojsedlo.

7. Čo drží v pozícii vačkový hriadeľ?

Na vačke sú dva zápichy (drážky) na dve pohohy hriadeľa. Oproti ním je člen s tlačnou pružinou, a ten aretuje vačku v danej polohe. Motor vie fungovať aj keď systém prepínanie vačiek zlyhá.

8. Čo sa zmenilo v rámci logiky toho strašného TFT a či budú v možnostiach výberu aj klasické budíky?

TFT prístrojovka je teraz už v štandardnej výbave, klasickým budíkom odzvonilo. Logika prístrojovky - ovládanie sa nemenilo.

9. Neodstránili konzolu na navigáciu?

Nie, konzola na navigáciu zostáva bez zmien.

10. Ako je na tom prevodovka? Došlo k nejakej zásadnej zmene alebo zostali len pri tlmení nárazu pri zaraďovaní jednotky?

Náraz pri zaraďovaní jednotky zostal.

12. Budu dávať tieto motory aj na adventúru? Ak áno, je nejaký termín?

Odpoveď som dostal takú diplomatickú, ale asi vieme ako to bude: keďže je doterajšia modelová paleta s boxer motorom rozsiahlejšia, je logický krok rozšíriť použitie nového motora v budúcnosti o nástupcov súčasných modelov. Termíny však zatiaľ nie sú verejné.

13. Koľko kilometrov testovali tento novy variabilný systém?

Túto informáciu človek nemal.

14. Kedy do rally verzie dajú konečne normálnu prednú vidlicu?

Odpoveď bola stručná: takouto informáciou nedisponujeme.

Výrazná zmena v BMW boxeroch - nové R 1250 GS a RT 2019 so systémom ShiftCam

Výrazná zmena v BMW boxeroch - nové R 1250 GS a RT 2019 so systémom ShiftCam

Výrazná zmena v BMW boxeroch - nové R 1250 GS a RT 2019 so systémom ShiftCam
Výrazná zmena v BMW boxeroch - nové R 1250 GS a RT 2019 so systémom ShiftCam
Výrazná zmena v BMW boxeroch - nové R 1250 GS a RT 2019 so systémom ShiftCam
Vykonové krivky BMW R 1250 GS a R 1250 RT 2019

Čo by ťa mohlo zaujímať:

BMW R 1250 GS 2019

Servisný interval 10 000 km
Spotreba približne 5,2 l/100 km
Objem nádrže, z toho rezerva 20 l (3,5 l rez.)
Dojazd (po kontrolku rezervy) 320 km
Otáčky motora pri 50, 90, 130 km/h 1 900 ot. / 3 100 ot. / 4 550 ot.
Počet dealerstiev BMW na Slovensku 4 (BA, BB, ZA, KE)
Cena motorky od 16 200 eur

Text: Tomáš Hajduch - Awia (výška a hmotnosť: 182 cm, 76 kg), Peter Fischer
Foto a video: Tomáš Hajduch - Awia

Na akciu nás pozvala a motocykel na test poskytla spoločnosť BMW Motorrad Slovenská republika. Redaktori jazdili v oblečení Klim a Rev'it, prilbách Touratech a AGV, a čižmách Touratech a TCX.

Foto:
 BMW R 1250 GS 2019 BMW R 1250 RT 2019
Všeobecné informácie:
Výrobca:BMWBMW
Model:R 1250 GSR 1250 RT
Rok:20192019
Novinka:NOVINKA 2019NOVINKA 2019
Kategória:Cestovné enduroŠportovo cestovná
Motor:
Typ motora:dvojvalcový boxer (4T)dvojvalcový boxer (4T)
Objem:1254 ccm1254 ccm
Max. výkon:136.0 k (100.0 kW) / 7750 ot.136.0 k (100.0 kW) / 7750 ot.
Max. krútiaci moment:143 Nm / 6250 ot.143 Nm / 6250 ot.
Vŕtanie x Zdvih:102.5 x 76 mm102.5 x 76 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC variabil. časovanie ShiftCam (4V)DOHC (4V)
Chladenie:vzduchom a kvapalinouvzduchom a kvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:kardankardan
Zdvih vpredu:190 mm120 mm
Zdvih vzadu:200 mm136 mm
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová, radiál 4 piestdvoj kotúčová, radiál 4 piest
Priemer bŕzd vpredu:305 mm320 mm
Pneu vpredu:120/70-ZR19120/70-ZR17
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:276 mm276 mm
Pneu vzadu:170/60-ZR17180/55-ZR17
Hmotnosť / Rozmery:
Hmotnosť s náplňami:249 kg279 kg
Výška sedla:850 mm805 mm
Rázvor:1525 mm1485 mm
Dĺžka:2207 mm2222 mm
Šírka:952.5 mm985 mm
Objem nádrže:20 l25 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:200 km/h200 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:3.6 s3.7 s
Spotreba paliva:4.75 l/100km4.75 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 315 kmcca 394 km
Doplnková výbava:
ABS:áno, v sériiáno, v sérii
Náklonové ABS:za príplatokáno, v sérii
Vypínateľné ABS:áno, v sériiáno, v sérii
Trakčná kontrola:áno, v sériiáno, v sérii
Palivové mapy:áno, v sériiáno, v sérii
Palubný počítač:áno, v sériiáno, v sérii
Tempomat:za príplatokza príplatok
LED svetlomet:áno, v sériinie
LED denné svetlá:za príplatokza príplatok
El. Podvozok:za príplatokza príplatok
Anti-hop spojka:áno, v sériiáno, v sérii
Tlmič riadenia:áno, v sériiáno, v sérii
Quick-shift:za príplatokza príplatok
Asistent rozbehu do kopca:áno, v sériiáno, v sérii
Farebná TFT prístrojovka:áno, v sériiáno, v sérii
Iná výbava:za príplatok vypletané kolesá
Poznámka:
Poznámka:Variabilné časovanie ventilov ShiftCamVariabilné časovanie ventilov ShiftCam

Pridané: 26.10.2018 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (30)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: