ISSN 1336-6491 | Online: 1549 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Máme deviateho najlepšieho plochodrážnika sveta

 Zdieľať

Pridané: 06.10.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3739 [Šport - Plochá dráha]

Slovenská plochá dráha má svojho velikána. O najlepšie výsledky v jej takmer 80-ročnej histórii sa už niekoľko rokov stará Martin Vaculík. Cez víkend to potvrdil s konečným deviatym miestom na svete.

V Toruni sa v piatok a sobotu rozhodovalo nielen o majstrovi sveta, či medailách, ale aj konečnom poradí v seriáli Grand Prix. V predposlednom roku vlastnenia práv na Grand Prix sa snažil majiteľ, britská firma BSI, o zatraktívnenie bojov v seriáli aj tým, že zmenili bodovanie, ale najmä stanovili pravidlo, že v Grand Prix pre ďalší ročník sa udrží len šestica najlepších. Ale povedzme si úprimne, kto by nahradil ostatných? Poväčšine BSI prideľuje divoké karty pretekárom, ktorí ostali rok predtým tesne pod čiarou. Nováčikovia sa väčšinou dostávajú do seriálu cez GP Challenge.

Martin Vaculík Torun 2020
Martin Vaculík Torun 2020

Slovenský reprezentant mal pred poslednou dvojicou Grand Prix v Toruni všetko vo svojich rukách. Na šieste miesto strácal iba šesť bodov, pričom ešte po piatkovej GP sa priblížil k tomuto cieľu, keď sa prebojoval do semifinále. V sobotu však jeho nádeje zhasli. Päť bodov v základnej časti pretekov mu nezaručilo účasť v semifinále, ale ani udržanie dovtedajšej pozície. To využili ruské torpéda Emil Sajfutdinov a Artjom Laguta, ktorí preskočili nášho reprezentanta a odsunuli ho zo siedmej na deviatu priečku v celkovom poradí.

Martin Vaculík Torun 2020
Martin Vaculík Torun 2020

Aj keď po poslednej GP môžu slovenskí fanúšikovia cítiť sklamanie, treba si uvedomiť, že deviate miesto je druhým najlepším umiestnením Martina Vaculíka v seriáli Grand Prix, keď lepší bol iba vlani so svojim piatym miestom.

Martin VaculíkTorun 2020
Martin VaculíkTorun 2020

Obrovský úspech slávili opäť Poliaci, keď Bartosz Zmarzlik dokázal svoj vlaňajší triumf zopakovať a prekonal tak už maximá svojich krajanov Jerzyho Szczakiela (1973) a Tomasza Golloba (2010). Druhé miesto nakoniec po dodatkovej jazde ukoristil Tai Woffinden, ktorý za posledných osem rokov vybojoval tri tituly majstra sveta, dve striebra a jeden bronz. Tretie miesto a bronz získal Švéd Fredrik Lindgren, ktorý si zopakoval umiestnenie z roku 2017.

Konečné poradie:

1. Bartosz Zmarzlik, Poľsko 133
2. Tai Woffinden, Veľká Británia 117+3
3. Fredrik Lindgren, Švédsko 117+2
4. Maciej Janowski, Poľsko 107
5. Leon Madsen, Dánsko 89
6. Jason Doyle, Austrália 87
7. Artjom Laguta, Rusko 84
8. Emil Sajfutdinov, Rusko 81
9. Martin Vaculík, Slovensko 78
10. Max Fricke, Austrália 64
...
Kompletné výsledky ako aj konečné poradie nájdete na: www.speedwaygp.com

SGP 2020 víťazi
SGP 2020 víťazi

Martin Vaculík aj v Speedway Grand Prix 2021!

Sobotňajší večer v poľskej Toruni nedopadol podľa predstáv nášho pretekára svetového mena - Martina Vaculíka. Päť bodov bolo sklamaním a ďaleko zaostávalo za jeho ašpiráciami na šieste miesto v celkovom poradí seriálu Majstrovstiev sveta na plochej dráhe a teda na priamy postup do budúcoročného seriálu. V nedeľu večer však prišla skvelá správa.

Poslednou nádejou na štart nášho pretekíra v seriáli Speedway Grand Prix 2021 po sobotňajšom večeri bolo získanie stálej divokej karty od organizátora cyklu BSI. V nedeľu večer bolo zverejnené ich pridelenie...a Martinove meno tam nechýba!!! Spolu s ním divoké karty získali Rusi Emil Sajfutdinov, Artjom Laguta, Austrálčan Max Fricke a Dán Anders Thomsen. Potešila aj nominácia posledne menovaného, ktorý pomáhal v extraligových bojoch žarnovického tímu.

Speedway Grand Prix 2021
Speedway Grand Prix 2021

Zdroj: www.speedwayclub.sk / Martin Búri
Foto: www.speedwaygp.com ; FB Vaculik Racing Team

Pridané: 06.10.2020 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »