ISSN 1336-6491 | Online: 1741 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29900
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17661)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12239)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Svitok bodoval v Chorvátsku

 Zdieľať

Pridané: 23.08.2007 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 3747 [Šport - Cestné Motocykle]

Slovenský motocyklový pretekár Tomáš Svitok štartujúci za tím Gold Fren Team Erinac absolvoval počas uplynulého víkendu ďalší diel medzinárodného šampionátu UEM Alpe Adria Championship, ktorý sa konal v chorvátskej Rijeke.

Tentokrát sa preteky v Chorvátsku nezapočítavali do hodnotenia slovenských majstrovstiev, a tak šlo Tomášovi len o body do spomínaného alpsko-jadranského šampionátu.

Tomáš Svitok:

Už vo štvrtok som absolvoval dva tréningy, v piatok nás čakali ďalšie dva voľné plus kvalifikácia. Až do sobotňajšej druhej kvalifikácie sme sa zameriavali na nastavenie podvozku, pretože motocykel stále šmýkalo. Sústredili sme sa na geometriu a to nám veľmi pomohlo. Nakoniec sme viac zaťažili zadné koleso a problém s kĺzaním bol preč. Motocykel potom síce šiel ťažšie do zákrut, ale celkovo to bolo lepšie. V zahrievacom tréningu som teda dokázal o pol sekundy zrýchliť a to aj napriek tomu, že som v ňom na rozdiel od kvalifikácie štartoval na starých pneumatikách.

Do pretekov sme obuli samozrejme nové pneumatiky. Štartoval som z 22. pozície, podarilo sa mi dobre odštartovať, ale zaplietol som sa so súperom štartujúcim rovnako ako ja na Kawasaki, za ktorým som sa tri kolá zdržal. Keď som sa cez neho dostal, dotiahol som sa na početnú skupinu, kde sa riadne bojovalo. Po boji som skončil nakoniec na 16. mieste, pričom od pätnásteho ma delilo len 0,015 sekundy. Keďže však štyria súperi predo mnou nebodujú do Alpe Adrie, získal som do hodnotenia tohto šampionátu štyri body za 12. miesto.

Teší ma skutočnosť, že som v pretekoch dokázal so správne nastaveným motocyklom oproti kvalifikácii zrýchliť o 3,2 sekundy, takže môj najrýchlejší čas mal hodnotu 1:35,6. Znamená to, že s motocyklom Kawasaki sme konečne spokojní. V pretekoch štartovalo osem týchto motocyklov a ja som bol z nich v cieli prvý. Ak by som taký čas ako v pretekoch dosiahol aj v kvalifikácii, bol by som na šiestom mieste a v Supersportoch štvrtý.

Výsledok z Rijeky a predovšetkým vedomie, že sa nám konečne podarilo odstrániť problém s nastavením motocykla, mi dáva dôvod k optimizmu pred zostávajúcimi pretekmi tejto sezóny.

Najbližšie sa predstavím už počas nasledujúceho víkendu v pretekoch Race for Fun na trenčianskom letisku, kam srdečne pozývam všetkých svojich fanúšikov a partnerov nášho tímu.

Pridané: 23.08.2007 Autor: Richard Karnok Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »