ISSN 1336-6491 | Online: 1471 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15792)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10332)

Biaggi daroval Českú GP Rossimu - a čo titul?

Pridané: 28.08.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 6722 [Šport - GP 500]

'Šialený Max' Biaggi musel byť poriadne naštvaný po havárii z čelnej pozície v Nedelnaších pretekoch v Brne v 13-tom kole z 22.
Rossi sa tak bezproblémov dostal do vedenia a došiel až po šachovnicovú zástavku, aby získal 29-bodový náskok v šampionáte.

Biaggi zajazdil v Piatok poobede perfektné kvalifikačné kolo a bol jednoznačným favoritom na víťaztvo. Bol by v Brne vyhral už tretí krát po sebe.

Na štarte najlepšie vyrazil Kenny Roberts zo šiesteho miesta a ujal sa vedenia, Za neho se zaradil Max Biaggi, tretí bol Norick Abe a až štvrtý Valentino Rossi. Netrvalo dlho a na čelo sa dostal Biaggi, Il Dottore Rossi vzadu bojoval, aby nenechal svojho hlavného rivala uniknúť. Ked sa dostal pred Robertsa na druhú pozíciu delilo ich od seba 1.2 sekundy.

Rossi robil všetko čo sa dalo, aby zastavil Biaggiho útek. Biaggi bol pekelne rýchly, ale Rossi sa mu približoval, stotinu po stotine. Po závode Rossi vysvetloval: "Biaggi odštartoval velmi dobre, snažil sa utiecť... jeho stroj bol rýchlajší... našťasie spadol !"

Stalo sa to v 13 kole, kde sa Max Biaggi dopustil osudovej chyby, šmyklo sa mu predné koleso a lahko havaroval. Tým uvolnil cestu k víťaztvu Valentinovi Rossimu a sebe výrazne skomplikoval život. Na svoj stroj sa mu podarilo ešte naskočiť, ale vrátil sa až na 11 miesto z velkou stratou.

S týmto závod stratil na dramatickosti, a oči divákov sa sústredili na súboj Alexa Crivilleho a Lorisa Capirossiho, ktorý sa pomaly ale isto doťahovali na druhého Norricka Abeho. V 21. kole prišiel Abe o svoje umiestnenie a predbehli ho Criville aj Capirossi.

V poslednom kole sa ešte Cappirossi pokúsil predbehnúť Crivilleho, ale ten si udržal chladnú hlavu a ideálnu stopu a došiel si pre druhé miesto v závode.

Rossiho víťaztvo bolo už šieste túto sezónu, ale dôležitejšie je že si znovu vybudoval náskok v šampionáte na 29 bodov (195 oproti Biaggiho 166). Hviezda tímu Nastro Azzurro Honda, slávnostne vyhlásila, "Teraz je môj náskok ako má byť. Ak nespadnem v Mugelle, udržím si vedenie."