ISSN 1336-6491 | Online: 1944 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29925
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17676)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12249)
Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pionier znovu žije!

 Zdieľať

Pridané: 29.01.2007 Autor: gilbert
Čitatelia: 30338 [Novinky - Oznam]

Milovnící retro pozor! História nepozná definitívny koniec.

Náš trh bude čoskoro obohatený o nový retromodel Pioniera. Legendárna motorka sa vracia. Slováci si budú môcť v obchodoch opäť kúpiť Jawu 555 Pionier. Česká spoločnosť Motoscoot stavila na obľubu retro štýlu a malú motorku vzkriesila. Tá sa však už nevyrába v Česku, ale v Číne. A namiesto pôvodného českému motora ju poháňa Honda Monkey. Na Slovensko bude model New Pionýr dovážať púchovská firma Etop. Do predaja by sa mala dostať koncom leta, potvrdil Michal Vidan z firmy Etop.

Motorka bude stáť zhruba toľko, čo začiatkom 60. rokov, keď sa začali Pioniere vyrábať. Vtedy stála 2 200 korún a zamestnanec s priemernou mzdou na ňu musel pracovať asi jeden a pol mesiaca. Približne rovnako dlho bude treba pracovať aj na jej retro verziu. Tá bude stáť do 30-tisíc korún v čase, keď je priemerná mzda okolo 18-tisíc mesačne.

Českému Motoscootu sa podarilo získať európsku homologáciu. Nič tak už nebráni tomu, aby sa motorka začala predávať. Od nápadu postaviť New Pionýr až k jeho zhotoveniu, otestovaniu a príprave vlastnej výroby pritom ubehlo iba pol roka. Motoscoot pre projekt získal aj týneckú Jawu. Od nej si firma prenajala preslávenú ochrannú známku. A prečo začali vyrábať motorku v Číne? "Nik na svete nedokáže zhotovovať motocykle tak lacno," citovali české HN majiteľa Motoscootu Pavla Brídu. Motorka sa bude u nás predávať v pôvodnej červenej farbe a v ďalších piatich nových. Motocykel vyrába čínska firma TMEC. Spolu s Motoscootom a Jawou je tretím členom aliancie JMT.

Motoscoot nechá tento rok zhotoviť dve série modelu New Pionýr. Prvá, limitovaná symbolickým počtom 555 kusov, bude vernou kópiou historickej predlohy, a to vrátane vtedy používanej červenej farby so zlatými kočiarovými linkami, mosadzným štítkom a certifikátom pôvodu. Druhá séria v piatich farebných vyhotoveniach bude určená bežným zákazníkom. Za viac ako 25 rokov sa v Československu vyrobilo vyše stotisíc malých motoriek značky Jawa. Celkovo však firma od svojho založenia v roku 1929, podľa vlastných zdrojov, vyrobila viac ako dva milióny motocyklov všetkých typov.

Zdroj: TASR

Pridané: 29.01.2007 Autor: gilbert Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (23 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »