Anketa:
12. Motodarovačka krvi pre Frederika
ZdieľaťPridané: 31.01.2008 Autor: roentgen
Čitatelia: 15430 [Novinky - Pozvánka]
Zasa ubehlo pár mesiacov a je tu čas opäť sa stretnúť na transfúznych staniciach. Sme radi, že niektorí už sú nedočkaví a termín pozorne strážia – viď diskusiu. Tak Vás všetkých pozývame!
Seriál článkov - Daruj Krv:
Predchádzajúci | Seriál článkov: Daruj Krv | Nasledujúci
Tentokrát sme sa rozhodli darovačku venovať deťom na Detskom onkologickom oddelení Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Konkrétne Frederikovi a Dorotke. Život je však nevyspytateľný, krutý. Kým prišiel náš čas, už je neskoro, aby sme jednému z nich pomohli... Frederik je „motorkárske“ dieťa, Dorotka nebola. Frederik je maličký, Dorotka bola skoro dospelá. Obaja sa liečili na rovnakú chorobu. Frederik stále bojuje, Dorotka svoj boj už prehrala... Darovaním krvi na ich mená sme chceli symbolicky vyjadriť, že chceme pomáhať všetkým. Žiaľ, tentokrát sme to nestihli... Pôjdeme darovať krv pre Frederika a cez neho ostatným deťom na Detskom onkologickom oddelení. Ale aj deťom v iných nemocniciach a vlastne všetkým, ktorí ju budú potrebovať. Tak ako je to vždy, pri každom darovaní. Nevieme, komu sa tá naša krvná konzerva dostane. A myslim, že to ani vedieť nepotrebujeme.
Frederik:
![]() |
Frederik |
Frederik Kovár zo Zohoru má 3 a pol roka a už 1 a pol roka bojuje s leukémiou. Počas svojej liečby už zažil veľa ťažkých chvíľ, ktoré ohrozovali jeho len začatý život. Má krvnú skupinu AB Rh+. Je liečený na Detskej onkologickej klinike, oddelenie malé deti v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Kramáre v Bratislave. Ak budete patriť medzi tých, ktorí sa rozhodnú Frederikovi pomôcť, za čo vám budeme veľmi vďační, uveďte to prosím pred odberom. Nemusíte mať rovnakú krvnú skupinu. (cert66)
Dorotka:
![]() |
Dorotka |
V Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch bola v čase prípravy našej darovačky hospitalizovaná 17 ročná Dorotka Čápová. Ležala v umelom spánku po transplantácii kostnej drene kvôli leukémii. Bojovala s touto chorobou 4 roky... Zomrela 14.1. t.r. Česť jej pamiatke!
Tešíme sa na všetkých starých známych, ale aj na tých, čo ešte darovať neboli a chcú spraviť niečo nezištné pre cudzích ľudí.
![]() |
Frederik |
Kde sa stretneme:
- BA: 13. 2. (streda) o 8.00 na Národná transfúzna služba (NTS) FNsP Bratislava Ružinov, Ružinovská 6 (vľavo od hlavného vchodu), bus: 50, el.: 8, 9, 14 (koordinuje roentgen)
- KE: 13. 2. (streda) o 8.00 HTO FNsP, Trieda SNP 1 (vchod z parkoviska pod nemocnicou). bus: 34, 36, 17, 12, 35, 18, 55, el: 6, 9 (koordinuje Tomáš Hajduch - Awia) viď diskusia
- BB: 11.2. (pondelok) čas sa dohodne v diskusii Hematologicko-transúfzne oddelenie (HTO) Rooseveltovej nemocnice (koordinuje Dracik) viď diskusia
- LC: zatiaľ nedohodnuté HTO, Nám. republiky 15 (koordinuje Orin)
- LM: zatiaľ nedohodnuté HTO, NsP Palúčanská 25 (koordinuje beal)
- LV: 12.2. (utorok) 8.00 (koordinuje shadow750)
- MT: 13.2. (streda) o 8.00 NTS, Kollárova 2 (koordinuje kmotor)
- NR: 12.2 (utorok) NTS vo FN Špitálska 6 (kordinuje italofighter)
- NZ: 13.2. streda NTS, NsP Slovenská 11 (koordinuje fire16)
- PO: 18. 2. (pondelok) o 8.00 HTO, NsP Hollého 14 (koordinuje Andre)
- RK: 12. 2. (utorok) o 6.30, HTO, Ústredná vojenská nemocnica, gen. M. Vesela 21 (koordinuje janso)
- TN: 12. 2. (utorok) o 7.00 NsP Legionárska 28 (koordinuje jajuska), viď diskusia
- TT: 15. 2. (piatok) o 8.00 pred vrátnicou FNsP na ul. A. Žarnova 11 (koordinuje zuzu), viď diskusia
- ZA: 13. 2. (streda) o 7.30 HTO na ul. V. Spanyola 43 (koordinuje dominator)
Na odber treba prísť ľahko naraňajkovaný (sladké pečivo, rožok...) a dostatočne zavodnený (minerálka, ovocná štava, čaj...), zvýšený prívod tekutín začať deň vopred. Nezabudnúť si kartičku poistenca a OP.
(Ak si nikdy nedaroval, pozri si tento článok, kde nájdeš základné informácie o podmienkach darovania a aj dotazník darcu krvi. Každý darca krvi je v Motoride klube označený kvapkou krvi. Zoznam darcov nájdeš tu.) Aj táto darovačka je opäť organizovaná v spolupráci so stránkou www.countrycross.sk!
Dôležité upozornenie pre darcov aj koordinátorov: darovanie na meno je potrebné nahlásiť pred odberom. Po odbere si potom nezabudnite zobrať potvrdenie o darovaní na meno - toto potvrdenie, prosím, odovzdajte svojmu koordinátorovi a ten ho zašle nám. My ich potom odovzdáme rodinným príslušníkom Frederika.
V prípadne akýchkoľvek nejasností, prosím, volajte na číslo 0905 239 018 (roentgen).
Tešíme sa dovidenia a dodarovania!
![]() |
![]() |
Pridané: 31.01.2008 Autor: roentgen Zdieľať
Seriál článkov - Daruj Krv:
Predchádzajúci | Seriál článkov: Daruj Krv | Nasledujúci
Súvisiace články:
- 12. Motodarovačka krvi úspešná - Awia
- 13. motodarovačka krvi - roentgen
- Pozvánka: 15. Motodarovačka krvi - roentgen
- 8. Motodarovačka krvi - roentgen
- Príď na 16. Motodarovačku krvi - roentgen
Ďalšie články tohto autora:
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!