Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 950 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | BIKE ROKA 2019 | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 677
Áno, to sú terény kam patrí: 60% (409)
Nie, južná amerika je super: 40% (268)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (126)  [Verzia pre tlač] Tlač

Darujme krv! 1/2

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 19.11.2004 Autor: roentgen
Čitatelia: 14815 [Novinky - Pozvánka]

Sú situácie, keď sa musíme spoľahnúť jeden na druhého. Tento rok bol nešťastný, stratili sme veľa kamarátov. A tí, ktorí, ktorí mali viac šťastia a utrpeli „len“ zranenia rôzneho druhu a potrebovali transfúzie krvi sa museli spoľahnúť na to, že niekto tú krv daroval. Ale vtedy asi na to nepomysleli...

Seriál článkov - Daruj Krv:

| Seriál článkov: Daruj Krv |

Ľudská krv sa totiž nedá kúpiť a je zatiaľ v plnom rozsahu nenahraditeľným liekom, ktorý sa umelým spôsobom vo všetkých zložkách nepodarilo ešte vyrobiť. Potrebujeme ju na na prepravu dýchacích plynov (kyslík a oxid uhličitý), výživných látok (glukóza, mastné kyseliny, aminokyseliny), účinných látok (hormóny, enzýmy, vitamíny), produkov chemického rozkladu výživných látok ako aj tepla. Takisto má funkcie pri zastavovaní krvácania a v obrane organizmu.

Čo už máme za sebou?

 Odznak z prvej akcie
Odznak z prvej akcie

Na jar tohto roka vznikla na Motoride iniciatíva darovania krvi pod „tajným“ heslom „Dobrovoľní darcovia orgánov idú darovať krv“. Už sa konali dve takéto akcie. V marci a júli sme paralelne boli darovať krv v Bratislave a Košiciach. Spolu sa zúčastnilo 34 ľudí a darovali sme približne 12 litrov krvi. Vždy to boli veľmi príjemné stretnutia. Všetci, čo sme tam boli, si myslíme, že takáto akcia má význam a preto chceme osloviť aj ďaľších, nielen v Bratislave a Košiciach, ale aj v ostatných miestach, aby sme rozšírili rozsah tejto, už fungujúcej, „tradície“. Navyše sa blížia Vianoce a tak od nás dostane niekto aj takýto darček... Preto Vás týmto pozývame, pridajte sa!

 Vadim a Peťo pri odbere
Vadim a Peťo pri odbere

Čo nás čaká?

Posledný tohtoročný termín „motodarovačky“ krvi bude 29. novembra. V Bratislave na Transfúznom oddelení vo FNsP Ružinov a v Košiciach vo FNsP, Trieda SNP 1. Podrobnosti upresníme v diskusii, zatiaľ sa plánujeme stretnúť o 8:00 hod.

 Časť Košičanov pred odberom
Časť Košičanov pred odberom

Ako to prebieha?

Tí, čo už boli darovať krv vedia, že to nie je nič strašné. Pre tých, ktorí ešte neboli a chceli by to skúsiť, zopár poznámok, ako to pri odbere prebieha.

Po príchode si každého darcu zaevidujú, preto si treba so sebou zobrať občiansky preukaz a kartičku poistenca. Dajú nám teplomer a vyplniť dotazník, kde sú rôzne otázky o tom, či nie sme rizikoví – aké sme prekonali závažné ochorenia, aké užívame lieky, či nemáme rizkové správanie v zmysle konzumácie drog a neviazaného sexu. V jednej kolonke – máte rizikové zamestnanie alebo koníčky? - píšeme áno. :-) Potom každému odoberú vzorku krvi (či nemá chudokrvnosť alebo prebiehajúci zápal) a každého vyšetrí lekár/ka. Medzitým popíjame čaj alebo džús a čakáme, kým sa dostaneme na odber. Tam každý dostane špeciálne lôžko, poleží si a medzitým mu odoberú jeho najvzácnejšiu tekutinu. Odber zriedka trvá viac ako desať minút. Po odbere si každý chvíľku odpočinie a potom sa čakáme v jedálni, kde nám dajú niečo pod zub, aby sme vládali odísť... A to je všetko.

Dobré je ešte vedieť, že deň pred odberom sa neodporúča jesť nič mastné a vysokokalorické a takisto konzumovať alkohol. Dobré je zvýšiť prívod tekutín. Takisto ráno neraňajkovať, len vypiť čaj, džús alebo minerálku.

Predchádzajúce darovačky:

Viac o našich prvých dvoch darovačkách sa dozviete tu:

Kto potrebuje ešte viac informácii tak www.darujkrv.sk alebo môže napísať na môj mail petersky@crick.fmed.uniba.sk.

Prosíme všetkých, čo sa rozhodnú pridať, aby sa ozvali do diskusie k tomuto článku alebo aspoň na uvedenú emailovú adresu. Keby bol záujem veľmi veľký, tak musíme na to upozorniť príslušné transfúzne stanice, aby sa na nás pripravili. :-) Takisto všetci, čo chcú ísť darovať a nie sú z BA ani z KE, nech dajú vedieť a poradíme im najvhodnejšie odberové miesto. Tešíme sa na Vás!

roentgen a Awia

Pokračovanie: Dotazník pre darcov krvi, plazmy a krvných buniek.

>

Pridané: 19.11.2004 Autor: roentgen pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - Daruj Krv:

| Seriál článkov: Daruj Krv |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (126)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Motocykel 2019

Adamoto KTM

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: milovin
Slovenčina a matematika sú úzko prepojené:
Úvod do problematiky: Kanibali chytia Američana, Rusa a Slováka.
Náčelník hovorí: "Máte týždeň na to, aby ste mi povedali také číslo, aké som ešte v živote nepočul.
Inak vás zožerieme."
Po týždni predstúpi Američan a vraví: " 500 miliónov kvardiliriárd biliónov."
Náčelník: "Uff, to bolo dobré, ale už som to počul, preto ťa zožerieme."
Rus: "Nekonečno tri." Náčelník: "No, to bolo lepšie, ale aj to som už počul, preto aj teba zožerieme."
Slovák: "Pokokot." Náčelník: "Pokokot? A to je koľko?" Slovák: "To je odtiaľto až hentam do piče."
Vedecky pohľad na vec: " POKOKOT" Slovo pokokot , napriek prvému dojmu nie je žiadna nadávka .
Slovo "pokokot" je jedným zo slov, ktorým sa vďaka bohatému fondu slovenského jazyka dá vyjadriť matematická hodnota, ktorá nie je ani číslo, ba ani prvočíslo.
Slovo pokokot znamená niečo medzi veeeľa až nekonečnom. Je to zároveň slovo, ktoré nám, Slovákom, môžu iné kultúry iba závidieť a môže sa označiť ako skvostný slovenský slovný endemit. Na západnom slovensku, najmä v Bratislave sa ako miernejšia forma používa slovo "mrťe" (dôraz na mäkke Ť).
Inak slovom pokokot sa dá napríklad vyjadriť aj výška napadnuté ho snehu, prípadne hĺbka vody...
Už pred 60-timi rokmi mali prostí ľudia pokokot problémov a životných priekov, s ktorými sa museli deň čo deň zaoberať . Slovo " pokokot" sa tak časom rozšírilo po celom Slovensku. Najnovšia správa zo sveta hovorí, že populárna slovenská fyzikálna jednotka " pokokot" bude v krátkej dobe zaradená do medzinárodnej SI sústavy základných fyzikálnych jednotiek.
Zistilo sa totiž, že sa bez nej nezaobíde Európa ba ani Amerika. Európsky parlament má napríklad " pokokot " poslancov a berú "pokokot " peňazí, americký prezident má pred voľbami " pokokot " sľubov a o uplatnení v Číne ani nehovorím, je ich proste ...... pokokot ......
Prajem Ti pokokot krásnych dní.
ešte mi napadlo - 100 pokokotov = plnápiča Tak to je parádne až pokokot !

Ďalšie vtipy »