Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1317 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28806
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17139)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (11667)
Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test PMR-ka po 1600 km.

 Zdieľať

Pridané: 11.11.2003 Autor: roentgen
Čitatelia: 14963 [Testy a predstavenia - Test]

Pred časom Harly uverejnil svoje skúsenosti s Interkomom. S priateľkou sme cez leto jazdili po Nemecku a tam sme, z podobných pohnútok ako vyššie spomínaný, kúpili PMR (Public Mobile Radio) vysielačky s príslušenstvom pre motorkárov (Maycom EH-446 motorrad set). Hneď sme ich aj vyskúšali a tak môžem ponúknuť zopár poznámok. Od 24.10.2003 je totiž používanie PMRiek legálne aj na Slovensku.

Technické parametre: Maycom EH-446
Rozmery: 55 x 26 x 83 (komplet s anténou 155) mm
Hmotnosť bez batérií: 115 g
Napájanie: 4 x 1,5 V (AAA)
Počet kanálov: 8
Operačná teplota: -20 až +55 st. C
Dosah: okolo 3 kilometrov v otvorenej krajine
Príslušenstovo: 2 x headset do otvorenej helmy, 2 x headset do zavretej hemly, 2 x vodotesné (potvrdzujem!) PTT tlačítko, 2 x kábel s kontektorom na 12 V (pripojenie na nabíjačku, vlastne do 12 V zásuvky v automobile (?!))
Cena: 186 eur

 PMR Maycom EH-446 bez príslušenstva
PMR Maycom EH-446 bez príslušenstva

Vysielačka (krabička) má jednoduchý displej na zobrazenie kanálov a indikátorov zvolených funkcií, potenciometer zapnutia/vypnutia + hlasitosti, jedno veľké tlačítko na boku – PTT („push to talk“, stlač aby si mohol hovoriť – funguje jednoducho – keď stlačíš, môžeš rozprávať, keď pustíš, zariadenie je na príjme), jedno menšie bočné na podsvietenie dislpeja a tri ovládacie na prednej strany.

Dva základné rozdiely od Interkomu: naraz môžu komunikovať viacerí účastníci a dá sa použiť aj ako „obyčajná“ vysielačka. Skúšaný dosah v otvorenej krajine bol vyše 3,5 km a zrozumiteľnosť stále veľmi dobrá. Samozrejme, najskôr treba obe (resp. aj ďaľšie), nastaviť na rovnaký kanál.

Poďme k použitiu pre motorkárov. Inštalácia headsetu do integrálnej helmy je veľmi jednoduchá, tak ako popísal Harly, trošku je problém s uchytením voľných káblikov, aby veľmi nevytŕčali a neplantali sa... Skúšaná obyčajná lepiaca páska v daždi dlho nevydržala, nahradil som ju kobercovou (uvidí sa) a vo vnútri helmy suchým zipsom (háčikovou zložkou). Pôvodne som si myslel, že sa mi tie reproduktory predsa do helmy nemôžu zmestiť tak aby ma netlačili a - v pohode. Sú tenké a nebolo treba robiť žiadne úpravy na vnútornej výstelke.

Vysielačky sme nosili vo vnútornom vrecku (dajú sa pripojiť aj na opasok). Káblik typu telefónna šnúra sa pripína pod helmou k ku kontektoru z reproduktorov a mikrofónu, ďaľší káblik je na pripojenie externého PTT tlačítka (cez rukáv). Spolujazdkyňa mala tlačítko PTT prichytené (so „vstavaným“ suchým zipsom) na prste a ja som si ho uchytil na ľavé riadidlo. Je robustné a v rukaviciach sa dobre ovláda. Trochu nepraktické bolo, že som sa musel pri každej zastávke - tankovaní odopínať. Nastavenie hlasitosti treba urobiť pred jazdou, empiricky okolo 2/3 až 3/4 maxima.

Nastavenie vysielacieho výkonu sa dá obmedziť na 200 mW (normálne je 500 mW), čo pri komunikácii so spolujazdcom, resp. blízko jazdiacou skupinou je úplne dostačujúce.

V integrálnych helmách Levior a Uvex sme sa dokázali porozumieť pri rýchlostiad do cca 110 km/hod. Pri vyšších zostávalo - pobúchať a pribrzdiť.

Sada sa predáva bez batérií, keďže akumulátory sme nemali kde nabíjať, tak sme zakúpil Duracelky a ešte stále ukazujú plný počet paličiek (zariadenie má aj šetriaci režim, takže spotreba je pomerne malá). Špeciálny nabíjací stojan je možné dokúpiť extra.

T.č. je na výber niekoľko podobných sád od rôznych výrobcov (napr. Stabo Freecomm 200 (cca 60 eur + treba dokúpiť headsety), Alan 441 (cca 150 eur), Tectal Action (cca 180 eur), Alan 456 (cca 240 eur), Kenwood Funkey 446 SW (cca 300 eur)).

Treba si len zvoliť podľa potrieb, požiadaviek, vkusu... A nepozabudnúť, že všetko, čo poviete sa vyšle do éteru a tak vás može počuť každý, kto má podobne naladené zariadenie (a je dostatočne blízko). Prajeme veľa bezpečných kilometrov!

roentgen + 1

Pridané: 11.11.2003 Autor: roentgen Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal:
Ocu a odki maš monokeľ pod okom? Ty budzeš mac dva, kedz išče raz tvoja frajirka zapomňe gače u našim auce!!

Ďalšie vtipy »