Anketa:
Dialničná známka na motorku?
ZdieľaťPridané: 29.01.2004 Autor: roentgen
Čitatelia: 45713 [Novinky - Slovensko - Dobré Rady]
Minulý rok ju odo mňa chceli...
Minulý rok som mal zaujímavý zážitok. Na jar ma na opdočívadle Triblavina kontrolovali policajti s otázkou - kde mám diaľničnú nálepku. Bol som „silný v kramflekoch“, lebo som si to pred sezónou na Ministerstve dopravy overil, ale aj tak som tam s nimi strávil (nápodobne ďaľší motorkár, ktorý tam bol už predo mnou) dobrú pol hodinu, kým som ich presvedčil a jeden sa išiel pozrieť do auta – do papierov a uznal, že ozaj žiadnu nepotrebujeme. Ospravedlnil sa potom síce, ale aj tak... Keby som si to náhodou nebol zisťoval, bohvie, ako by som skončil...
Nuž som zasa pred sezónou napísal e-mail, aby som mal istotu ako to je tento rok, keďže Parlament neustále zasadá a mení zákony... :-) Tu poskytujem úryvok z odpovede z Ministerstva dopravy, spojov a telekomunikácií na moju otázku, či potrebuje motocykel diaľničnú známku. Komu sa to nechce čítať celé, tak dôležitá je posledná veta. :-)
Vec: Sprístupnenie informácií
Na základe Vašej žiadosti zo dňa 21. januára 2004 vo veci sprístupnenia informácie v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Vám oznamujeme stanovisko sekcie cestnej infraštruktúry.
Podľa §6 ods. 2 zákona č.135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (ďalej len “cestný zákon”) vymedzené úseky diaľnic a ciest pre motorové vozidlá označené dopravnými značkami možno užívať dvojstopovými motorovými vozidlami alebo jazdnými súpravami (ďalej len “motorové vozidlo”) po zaplatení úhrady za užívanie týchto pozemných komunikácií.
Výška úhrady je určená podľa prílohy č. 2 cestného zákona, podľa sadzobníka úhrad za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, pre dvojstopové motorové vozidlá alebo pre jazdné súpravy.
Z uvedeného vyplýva, že úhrady za používanie diaľnic a ciest pre motorové vozidlá neplatia pre jednostopové motorové vozidlá.
27.1.2004, S pozdravom Mgr. Tatjana Kelcová, riaditeľka odboru komunikácie
Pridané: 29.01.2004 Autor: roentgen Zdieľať
Súvisiace články:
- Poslanci nás vypočuli... - igel
- Tatry + Poľsko 2002, alebo krótkie grzechotanie po drogach polskich - Herghott
Ďalšie články tohto autora:
- Príď na 16. Motodarovačku krvi
- Pozvánka: 15. Motodarovačka krvi
- 13. motodarovačka krvi
- 12. Motodarovačka krvi pre Frederika
- Príď na jubilejnú 10. motodarovačku krvi!
- Príď na deviatu motodarovačku krvi!
- 8. Motodarovačka krvi
- Darovanie krvi – výročná správa
- Darujme krv!
- Test PMR-ka po 1600 km.

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!