ISSN 1336-6491 | Online: 1888 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15829)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

UEM Baja Championship: Italian Baja 2011

Pridané: 29.03.2011 Autor: misko
Čitatelia: 5493 [Šport - Rally]

Tohtoročný európsky baja šampionát pre motocykle a quady odštartoval v marci v Taliansku.

Tradičná Italian Baja sľubovala 400 náročných ostrých kilometrov v okolí rieky Tagliamento. Práve táto rieka však už roky robí vrásky na čele organizátorom a núti ich na poslednú chvíľu meniť trať.

Stalo sa tak aj tento rok. Kvôli stúpajúcej hladine vody len pár dní pred štartom bol zverejnený oznam o skrátení trate. Pomerne nejasná správa nedávala odpoveď na otázku o koľko sa bude trať skracovať, aká bude konečná dĺžka súťaže a koľko vlastne bude rýchlostných skúšok (RS).

Priamo na mieste sa ukázalo, že obe prichystané RS boli rozdelené na dve časti, vynechaný bol úsek v koryte rieky. Tam kde posádky zvyčajne prekonávajú pár väčších či menších mlák, teraz tieklo niekoľko dravých prúdov riek. Z pôvodne nachystaných 400 ostrých kilometrov ich napokon zostalo len 212, skrátená o tri kilometre bola aj piatková super špeciálka.

Alberto Basso - Husqvarna TC 510

Štartové číslo 1 nepatrilo obhajcovi vlaňajšieho prvenstva v kategórii motocyklov Albertovi Bassovi, ale predjazdcovi Nicolovi Duttovi. Dvojnásobný víťaz (2006, 2009) pred rokom pri ťažkom páde hneď v úvodnej RS utrpel zranenie chrbtice, následkom ktorého ochrnul od pása nadol. Chuť pretekať ho však neprešla a v súťažnej kariére pokračuje na štyroch kolesách. Podobne ako jeho americký kolega Chris Blais, presedlal do side-by-side buggy Polaris Razor a plánuje štart na náročnej Baja 1000 v Mexiku.

V kategórii quadov sa na štarte zoradilo osemnásť strojov. Nechýbali štyria najúspešnejší európski jazdci za rok 2010, Rafael de Sousa, Lukasz Laskawiec, Graziano Scandola a Pietro Toffolatti. Jediným českým zástupcom v súťaži bol Tomáš Kubiena (Suzuki SV 1000), ktorý sa snažil napodobniť minuloročný Macháčkov triumf. V piatkovom prológu skončil štvrtý, najrýchlejší bol Portugalčan Andre Mendes, druhý bol jeho krajan Rafael Acurcio de Sousa (obaja Yamaha YZF 450).

Stefano Cavaciuti - Honda TRX 700

Zo štyroch sobotných RS vyhral Kubiena tri a s takmer dvojminútovým náskokom bezpečne zvíťazil v prvom, samostatne hodnotenom dni Majstrovstiev. Podobne si počínal aj druhý Mendes, jeho prenasledovatelia však nikdy neboli ďaleko. Na treťom mieste sa vystriedali Zoltán Hangodi (Yamaha Raptor 900) a Acurcio de Sousa, aby ho nakoniec získal Lukasz Laskawiec (Yamaha Raptor 900). Najlepším domácim jazdcom bol piaty Simone Toro (Yamaha 450).

Nedeľa veľa radosti Kubienovi nepriniesla. V prvej z dvoch RS sa mu rozsypala zadná náprava a hoci sa snažil o provizórnu opravu, súťaž nedokončil. Cesta k prvenstvu a 25 bodom do šampionátu sa tak otvorila de Sousovi. Spolu so štvrtým miestom zo soboty to znamenalo zisk 43 bodov a druhé miesto v priebežnom hodnotení majstrovstiev. Na čele je s jednobodovým náskokom Mendes a tretí je Laskawiec. Štvrté miesto po úvodnom podujatí patrí Hangodimu, ktorý sa na trati predviedol zrejme najdlhším, približne 40-metrovým skokom. Tomáš Kubiena je s 25 bodmi na deviatom mieste.

Sebastiano Demurtas - Honda XR 400 R

Motocykle boli najchudobnejšie zastúpenou kategóriou osemnástej Italian Baja. Do Pordenone sa dostavilo len osem jazdcov, z toho piati bojovali v európskom šampionáte. Minuloročný víťaz Alberto Basso nechýbal, väčšina vlaňajších štartujúcich sa však tento rok rozhodla zostať doma. Piatkový prológ v nepočetnej konkurencii vyhral Basso (Husqvarna TC 510) pred Ugom Filosom (Husqvarna TE 570) a Rui Costom (Husqvarna TC 510).

Aj v sobotu mal navrch Basso, zvíťazil vo všetkých štyroch RS a pochopiteľne tak aj vyhral prvú etapu. Costa a Filosa sa preťahovali o druhú priečku, Portugalčan o ňu prišiel až v záverečnej špeciálke, na Taliana strácal 11 sekúnd. Polovicu štartového pola tvorili stroje Husqvarna a všetky štyri sa zoradili na prvých štyroch miestach. Jedine Ruggero de Piccoli s KTM 530 EXC s nimi ako-tak držal krok. V piatej RS však prišiel pád a transport do nemocnice. Na druhý deň sa de Piccoli vrátil už len ako divák.

Tomáš Kubiena - Suzuki SV 1000

Basso nenašiel premožiteľa ani v nedeľu a z Talianska odchádzal s plným bodovým ziskom. Costa oplatil Filosovi porážku a so 4-sekundovým náskokom bral druhé miesto. Rovnako ako v sobotu, aj v nedeľu na štvorke skončil Andrea Brunod (Husqvarna TE 450). Žiadne body nepozbieral Raffaello Manenti, ktorého už v tretej RS zradil motor jeho BMW. Priebežným lídrom šampionátu je Basso, o druhé miesto sa delia Filosa a Costa.

Pridané: 29.03.2011 Autor: misko Zdieľať