ISSN 1336-6491 | Online: 1763 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15835)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

Abu Dhabi Desert Challenge 2011: Hetrik Marca Comu

Pridané: 28.04.2011 Autor: misko
Čitatelia: 2667 [Šport - Rally]

Pre motocykle sa tohtoročný seriál Majstrovstiev sveta FIM začal v Emirátoch, na štarte sa zoradilo 56 jazdcov v jednej stope a rovná desiatka quadov k tomu.

Štvornásobný víťaz Marc Coma sa v rámci tímu KTM UAE stretol s Rubenom Fariom a s nováčikom Samom Sunderlandom. Tretí z tohtoročného Dakaru Helder Rodrigues či minulý rok druhý James West na Yamahách, tiež Frans Verhoeven a David Fretigné na nových Husqvarnách a k tomu kopec súkromníkov na všetkom možnom im malo konkurovať na 1570 kilometrov dlhej trati.

Prológ a 1. etapa, 2 km + 290 km

Dvojkilometrový prológ na pozadí mrakodrapov najrýchlejšie zvládol Španiel Joan Barreda na stroji Beta PKL 450. Ani nie sekundu za ním bol Uruguajčan Luis Henderson s quadom KTM 525 EXC a aj tretie miesto patrilo štvorkolke s domácim Mohammedom Al-Shamsim v sedle. Favorizovaný Coma obsadil až 63. miesto, čo však pri strate 55 sekúnd nič neznamenalo. Všetkých o tom presvedčil v prvej poriadnej, 290 kilometrov dlhej púštnej etape. Za jeho najlepším časom zaostal druhý Rodrigues o 4 min. 16 sek., tretí bol Jakub Przygonski. V prvej desiatke sa umiestnili všetci od ktorých sa to čakalo; Ullevalseter, Faria, Verhoeven, Dabrowski. Fretigné bol jedenásty a v lepší výsledok dúfal aj šestnásty Tim Trenker. Na trinástke bol najrýchlejší quad, Honda 450 Atifa Al-Zarouniho. Mini súboj dvoch dám vyznel v prospech skúsenejšej Camelie Liparoti-Baggiani (49. miesto), 20-ročná Juhoafričanka Brittany Erasmus bola 58.

2. etapa, 253 km

V druhej etape ako kométa zažiaril novic tímu KTM UAE Sam Sunderland. Mladý Brit sa vo veku 21 rokov stal historicky najmladším etapovým víťazom Desert Challenge. Napriek pádu a nejakej tej jazdeckej chybičke sa traťou druhej etapy prehnal suverénne najrýchlejšie za 4 hod. 10 min. a 15 sek. Druhý bol Ruben Faria, prevahu KTM tretím miestom potvrdil Pal Anders Ullevalseter. Medzi štvrtého Verhoevena a šiesteho Fretigného na Husqvarnách sa vklinil James West na Yamahe. Marc Coma bol so stratou 13 min. na Sunderlanda až desiaty, priebežnú vedúcu pozíciu si ale udržal.

Na deviatke bol Marek Dabrowski, najrýchlejší z dosluhujúcej generácie motocyklov s objemom nad 450 cm3. Mohammed Al-Shamsi viedol poradie quadov, v spoločnom hodnotení s motorkami mu patrila 17. priečka. Druhý Luis Henderson na neho strácal minútu, vicemajster sveta Dmitrij Pavlov na šiestom mieste zaostával už o jeden a pol hodiny. Camelia Liparoti-Baggiani bola znovu úspešnejšia ako jej mladá súperka, Brittany Erasmus sa do cieľa nedostala v povolenom časovom limite.

3. etapa, 173 km + 175 km

Tretia etapa bola rozdelená na dva merané úseky, prvý mal 173 kilometrov, druhý o dva viac, čiže 175 kilometrov. Šťastena sa veľmi rýchlo odvrátila od najmladšieho etapového víťaza súťaže, Sama Sunderlanda. Po fantastickom úspechu v druhej etape ho hneď v nasledujúcej zastavila porucha motora jeho KTM 450 EXC. A tým, že etapa mala dva merané úseky, za ich nedokončenie bol Sunderland „odmenený“ hneď dvoma penalizáciami. So stratou 29 hod. 35 min. na vedúceho jazdca klesol až na 47. priečku v celkovom poradí.

O tri miesta nižšie bola po troch dňoch Brittany Erasmus. 20-ročná Juhoafričanka žije v Emirátoch už trinásť rokov, ADDC 2011 je jej veľkou premiérou. Od jazdy na motorke ju neodradila ani zlomenina stehennej kosti v roku 2007. Prvú časť tretej etapy zvládla v predpísanom časovom limite, štart do druhej polovice jej lekári pre vyčerpanie a nízku hladinu cukru neodporučili.

Priebežný líder Marc Coma prvú špeciálku vyhral pred Rodriguesom, v druhej bol o 36 sekúnd druhý za Jakubom Przygonskim. Dva krát štvrtý bol Fretigné, Verhoeven a Faria si zas zopakovali šiestu, respektíve siedmu priečku. Na trojku celkovo postúpil Przygonski, na štvorku klesol James West. Marek Dabrowski udržal vedenie v triede Open (nad 450 cm3), desať minút za ním bol Tim Trenker. Rovnako tak Mohammed Al-Shamsi zostal v čele hodnotenia quadov, na druhého krajana Atifa Al-Zarouniho mal k dobru pol hodinu.

4. etapa, 350 km

Predposledná etapa ADDC 2011 bola zároveň najdlhšou. V jednej stope o sebe opäť nechal počuť Sam Sunderland. Po smolnej tretej etape vyrazil na trať štvrtej ako 51. jazdec v poradí. Mnohí jeho súperi pravdepodobne ani nestihli zaregistrovať keď ich na trati predbiehal. Ako jediný z celého štartového poľa mal čas pod päť hodín, druhý Ruben Faria za ním zaostal o takmer 20 minút! Tretí bol Ullevalseter, ktorý ešte stále celkom neprišiel na chuť novej štyristopäťdesiatke. Celkovo bol skúsený Nór štvrtý, na bronzovú priečku, na ktorej bol Przygonski strácal 9 minút.

Marc Coma mal v štvrtej etape „až“ ôsmy najlepší čas. Mohlo by sa zdať, že len s dvoma víťazstvami v piatich meraných úsekoch, stráca Marc Coma dych. Španiel však vsadil na istotu a kontroloval svojho najbližšieho súpera Heldera Rodriguesa. Zo štvrtého miesta kvôli zranenej ruke odstúpil James West, po jeho tímovom kolegovi Khalidovi Al-Falasimu zostal v púšti len zhorený vrak motorky.

Súťaž quadov sa odohráva v réžii domácich jazdcov, v etape zvíťazil Atif Al-Zarouni pred Mohammedom Al-Shamsim. Celkovo boli ich pozície vymenené, pred poslednou etapou bol Al-Shamsiho náskok takmer 26 minút. Tretia priečka patrila Britovi Nicholasovi Blackovi, štvrtá bola Camelia Liparoti-Baggiani. Brittany Erasamus si v etape pripísala ďalší náhradný čas, celkovo bola na 47. mieste.

5. etapa, 294 km

Piatou etapou sa skončil dvadsiaty prvý ročník súťaže Desert Challenge, ročník v mnohých ohľadoch prelomový a rekordný.

Víťazstvom v záverečnej etape potvrdil Marc Coma svoj celkový triumf na ADDC 2011 a dosiahol tak čistý hetrik. Podarilo sa mu to ako štvrtému súťažiacemu počas dvoch dekád existencie rally, druhému po Cyrilovi Despresovi (2001-2003) v kategórii motocyklov. Navyše sa francúzskemu súperovi vyrovnal aj ziskom piatich víťazstiev. Druhé miesto získal Helder Rodrigues na Yamahe. Počas celej rally sa vyhýbal krízovým situáciám, na Comu stratil 5 min. 21 sek. Na bronzovej priečke zostal Jakub Przygonski na KTM.

K personálnej zmene došlo na štvrtej priečke, na posledných 294 meraných kilometroch sa pred Ullevalsetera dostal Verhoeven na Husqvarne. Okrem troch spomenutých značiek sa do prvej desiatky dostala aj Beta PKL 450 Paola Ceciho. Najmä zo strany ASO presadzovaná zmena v prospech motocyklov s objemom motora do 450 cm3 priniesla vyrovnanie súťažného poľa a zvýšila šance iných výrobcov konkurovať zatiaľ ešte stále úspešnejšej KTM. Ďalším hráčom do partie boli Hondy, najlepšia bola na trinástke zásluhou Steva Youa. Z dvojice Husabergov to Manuel Lucchese dotiahol na osemnástku. Víťaz dvoch etáp Sam Sunderland dokončil ADDC 2011 na 42. mieste, v rally takisto debutujúca Brittany Erasmus na 45. mieste.

Kategóriu quadov zastihlo v samom závere súťaže hotové zemetrasenie. Zdanlivo neprekonateľný náskok domácej dvojice Mohammed Al-Shamsi, Atif Al-Zarouni sa ukázal byť márnym, keď ich stroje vypovedali službu. S náhradným časom a nejakou tou hodinou penalizácie k tomu sa Al-Shammsi prepadol na štvrté a Al-Zarouni na piate miesto hodnotenia quadov. Z nečakaného víťazstva sa tak tešil Nicholas Black, striebro putovalo do rúk Camelie Liparoti-Baggiani, bronz získal Dmitrij Pavlov.

Majstrovstvá sveta FIM pokračujú začiatkom mája na OiLibya Rallye de Tunisie. Prvenstvo minulý rok slávili Francisco Lopez na Aprilii a Rafal Sonik na Yamahe medzi quadmi.

Pridané: 28.04.2011 Autor: misko Zdieľať