Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 809 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 11530
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 57% (6556)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 43% (4974)
Diskusia Diskusia k článku (51)  [Verzia pre tlač] Tlač

Slovenská motocyklová federácia a mototuristika

 Zdieľať

Pridané: 20.12.2004 Autor: Vadim
Čitatelia: 11147 [Novinky]

Každý z nás vlastní motocykel. Možno niekoľko motocyklov. Motorkármi sme sa stali z viacerých pohnútok. Niektorí máme motorku ako športové náradie, niektorí ju používame ako babolapač, ale drvivá väčšina z nás si zadovážila motocykel, ako prostriedok na krásny spôsob turistiky. Niektorí sa združujeme v športových kluboch, niektorí v motokluboch, drvivá väčšina z nás nie je organizovaná. Je to logické, veď motorka je výrazom slobody a nezávislosti.

Vo svojej úvahe, by som sa chcel zamerať na kategóriu neorganizovaných mototuristov. Sú to občania Slovenskej Republiky, platitelia daní. Nemajú záujem podliehať akejkoľvek organizačnej štruktúre, chcú sa venovať výhradne len turistike. V drvivej väčšine netušia nič o tom že existuje štátom dotovaná organizácia, ktorá sa nazýva Slovenská Motocyklová Federácia (ďalej len SMF). Aby som vám túto organizáciu predstavil, stiahol som zo servera www.smf.sk jej preambulu:

SMF je samostatnou, nezávislou a dobrovoľnou organizáciou záujemcov o motocykle, motocyklový šport a mototuristiku, s pôsobnosťou na území Slovenskej republiky.
SMF je najvyššou slovenskou športovou autoritou zmocnenou a oprávnenou riadiť záujmovú motocyklistickú činnosť organizovanú na území Slovenskej republiky.
Je najvyšší športový orgán pre vybavovanie sporov, ktoré môžu vzniknúť pri organizovaní motocyklového športu. Je oprávnená vypisovať Majstrovstvá Slovenskej republiky v jednotlivých disciplínach a vyhlasovať tituly Majstrov Slovenskej republiky.
Určuje technické a ekonomické podmienky pre chod motocyklových športových podujatí.
Organizuje motocyklový šport v týchto disciplínach:

 • Terénne preteky motocyklov-Motocross TPM
 • Terénne súťaže motocyklov-Enduro TSM
 • Cestné preteky motocyklov CPM
 • Preteky na plochej dráhe PPD
 • Bodovacie súťaže motocyklov TRIAL
 • Športová mototuristika ŠMT

Po prečítaní týchto riadkov a ubezpečení, že z členstva v tejto štátom dotovanej organizácii, nevyplývajú okrem zaplatenia licenčného poplatku 700,- sk, žiadne povinnosti asi väčšina z vás zajasá: licenčný poplatok platený niekoľkými stovkami členov plus zdroje zo štátneho rozpočtu viď stanovy:

Finančné zdroje

Pre zabezpečenie činnosti bude SMF získavať finančné zdroje predovšetkým:

 • členské príspevky - poplatky, licencie
 • dotácie Ministerstva školstva SR
 • dotácie z oficiálnych, alebo súkromných zdrojov
 • príjmy z predaja práv, sponzorstva, reklamy a prenájmu reklamných plôch

To už je slušný základ na ktorom môže stavať „samostatná, nezávislá a dobrovoľná organizácia záujemcov o motocykle, motocyklový šport a mototuristiku“ za ktorú sa SMF vo svojej preambule vyhlasuje.

Ale POZOR!! CHYBA!! SMF vám okrem 50%-nej zľavy na vstupnom na motozrazoch (o ktoré nemusíte mať záujem) neposkytne NIČ! Ako je to možné? No tak, ako sme sa to naučili už za komunizmu: NIE SÚ ĹUDIA. A ako sa učíme dnes: NIE SÚ PENIAZE. Prečo nie sú ľudia? Lebo ich nieto z čoho zaplatiť. Prečo, keď sú tu štátne dotácie? No lebo sa minú. Kde? No kde.... A ani s tými licenčnými poplatkami to nie je také ružové, ako by sa mohlo zdať, pretože sekcia športovej mototuristiky má približne 45 členov a 31 500,- sk nie sú žiadne peniaze. A že prečo má tak málo členov? Nuž preto, lebo svojim členom nič neposkytne...

V roku 2003 som sa ako držiteľ licencie zúčastnil Valného zhromaždenia, kde som navrhol predsedníctvu SMF, aby SMF zozbierala a zverejnila (internet, motočasopisy) informácie dôležité pre mototuristov. Nebudem tu vysvetlovať aké, veď všetci vieme, o čom „točím“. Dostalo sa mi odpovede o ľuďoch a peniazoch. V poriadku, povedal som si, objektívne príčiny. Tento rok (už piaty krát) som ponúkol SMF spoluprácu, tak , ako po minulé roky: pritiahnem do SMF 6-7 členov a spropagujem SMF medzi mototuristami na 5. BULDOG RALLY DUCHONKA. Navrhol som viceprezidentovi pre - Športovú mototuristiku ŠMT Jánovi Maukšovi, aby spomínané podujatie (200 kilometrovú motocyklovú rely) zaradil do kalendára športovej mototuristiky. Je to predsa ideálna možnosť, ako spropagovať SMF na športovo-mototuristickej akcii, na ktorej sa každoročne stretávajú tisícky mototuristov. On môj návrh odmietol, pretože akcia podľa neho nespĺňa kritéria športovej mototuristiky v dvoch bodoch:

 1. nočný program
 2. prístupnosť akcie pre verejnosť

Po tom to rozhovore som si začal klásť otázky:

 • Ma vôbec viceprezident p. Maukš a „jeho ľudia“ záujem o spropagovanie svojej činnosti, resp. Nečinnosti?
 • Je možné, aby štátom dotovaná organizácia robila servis pre 6 (šesť!) občanov odovzdávajúcich si vzájomne plakety za „športovú mototuristiku“?
 • Nebolo by pre štát a ozajstnú športovú činnosť výhodnejšie vzdať sa mototuristickej sekcie, keď SMF pre tisíce mototuristov nechce, alebo nemôže nič poskytnúť?
 • Nebolo by lepšie, keby si týchto pár občanov založilo svoj motoklub a prestalo by zaťažovať štátny rozpočet?

Navrhujem ďalšiu alternatívu: prestať vrážať peniaze do neefektívnych činností. Zaplniť svoju webovú stránku, motocyklové servery, moto-časopisy, moto-noviny a motopredajne informáciami užitočnými pre mototuristov. Podobným spôsobom túto svoju činnosť spropagovať. Keď tejto novej, zmenenej sekcii športovej mototuristiky uverí tisíc mototuristov, tak je to 700 000,- sk v našej spoločnej kase! A s touto sumou sa pre mototuristov dajú poskytnúť slušné služby, nie len dookola nakupovať plakety pre šiestich ľudí.

P.S. Túto moju úvahu som zverejnil na výslovné a opakované želanie viceprezidenta SMF p. Maukša.

Pridané: 20.12.2004 Autor: Vadim Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (51)  [Verzia pre tlač] Tlač
Motozem-03-pripravy-main

Faber-Aprilia-V4-04-05-side

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Toman
Slovenskí hokejisti navštívili cez deň voľna ukrajinské deti v utečeneckom tábore. "Keď sme videli tu beznádej v ich očiach, bolo nám do plaču,"
povedal desaťročný Oleksiy.

Ďalšie vtipy »