Anketa:
Pridaj videoPeter Baláž - Život na plný plyn - Video
ZdieľaťPridané: 31.03.2016 Pridal: Risso46
Čitatelia: 5926 [Vaše videá - Film - dokument] Dĺžka: 30:34
VIDEO PREMIÉRA – Vážení priatelia, teší ma, že vám môžem predstaviť dokument, o ktorom som začal snívať pred niekoľkými mesiacmi a vďaka človeku, ktorému je venovaný, a niekoľkým ďalším ľuďom, ktorí sa ma rozhodli podporiť, sa môj sen mohol stať skutočnosťou.
Tým snom bolo zdokumentovať kariéru Petra Baláža, nielen vynikajúceho motocyklového pretekára, ale aj organizátora, ktorý je pevnou súčasťou, či v mnohých obdobiach dokonca tvorcom, našej motocyklovej pretekárskej histórie. Od môjho prvého stretnutia s motocyklovými pretekmi, čo bolo ešte na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia, až dodnes je Peter ikonou slovenského a československého motocyklového športu. Práve preto ho v dokumente predstavujem svojimi slovami, spomienkami a emóciami…
Samozrejme, do polhodinového rozprávania sa nedá zahrnúť celá kariéra úspešného pretekára, ale snažil som sa zachytiť predovšetkým tie najdôležitejšie míľniky Petrovej kariéry, na ktoré spomína jedinečným spôsobom práve on sám.
Dovoľte mi poďakovať sa tým, vďaka ktorým dokument vznikol, predovšetkým Petrovi Balážovi za všetok ten čas, ktorý mi venoval a aj za to, že som uňho doma mohol vidieť veci pre motocyklového fanúšika doslova zázračné, takisto Braňovi Schmogrovitsovi (ELIMEDIA, velkyden.sk), skvelému kamarátovi, za to množstvo hodín práce, kedy celé dielo zdokumentoval na kameru, skvelo zostrihal a pridal super efekty, ale aj tým, ktorí pokryli náklady na výrobu tohto v tomto športe u nás jedinečného diela, svojimi darmi, Petrovi Šurinovi (Slovakia Racing), Ladislavovi Šnegoňovi (Šnegoň Auto Moto Service), Ľubošovi Gréčovi (Ducati Slovakia a MotoLG), Tiborovi Uherovi a Tomášovi Motyčkovi (bryleshop.sk).
Nech sa páči, zapnite si video na celú obrazovku, nastavte si HD kvalitu a poďte si spolu s Petrom Balážom zaspomínať na krásne časy bývalé :-)
Richard Karnok
Ďalšie videá od tohto autora:
Súvisiace články:
- Fotoreport: Bankovský kopec 2017 - Awia
- Ružomberská ruža veteránov, 18. 6. 2022 - robart
- Cassovia Retro 2004 - Harly
- Retrospomienka na niekdajšie múzeá na Slovensku, z ktorých už niektoré neexistujú - gilbert
- Retrospomienka na Autosalón Bratislava Incheba 1999 - gilbert
- Po rekonštrukcii: Jawa 350, typ 633 "Bizon", 1970 - Awia
- Ogar 350 2T aj ako športové náradie v dlhodobom teste na 6000 km - gilbert
- Odľahčené Pioniere 05, 20 a 21 - gilbert
- Odľahčené 20-ky na promenádu - gilbert
- Pionier 20 - 21 na promenádu so širokými riadidlami - gilbert
Diskusia:
Zobrazujem diskusiu k videu: Peter Baláž - Život na plný plyn

Peter Baláž - Život na plný plyn
Maestro Baláž pre pre priaznivcov cestných pretekov pripravil skutočnú lahôdku, keď sa mu na tento rok podarilo dohodnúť toto: www.smf.sk/aktuality/c-1591/giacomo-agostini-sa-v-juni-... |
Peter Baláž - Život na plný plyn
Parádne spracovanie, námet i obsah. Super Rišo!!!! |
Peter Baláž - Život na plný plyn
Najlepší dokument aký som videl... klobúk dole pán Baláž... klobúk dole tvorcom... |
Peter Baláž - Život na plný plyn
Paráda. Fajne som si zavzpomínal ako som chodil s tatom na Baláža do Holíča a do Kopčian. |
Peter Baláž - Život na plný plyn
|
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.

Súvisiace videá:
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!