Anketa:
Pridaj videoMuž na Jawe - Francúz o Československých motocykloch - Video
ZdieľaťPridané: 07.12.2014 Pridal: Awia
Čitatelia: 6062 [Iné moto videá - TV reportáž] Dĺžka: 50:20
Príbeh jedného francúzskeho Jawáka a jeho cesty do Týnca n. Sázavou z roku 2006. Zároveň je to pekná reportáž o histórii značky
Ďalšie videá od tohto autora:
Súvisiace články:
- Ogar 350 2T aj ako športové náradie v dlhodobom teste na 6000 km - gilbert
- Po rekonštrukcii: Jawa 350, typ 633 "Bizon", 1970 - Awia
- Cassovia Retro 2004 - Harly
- Ružomberská ruža veteránov, 18. 6. 2022 - robart
- Retrospomienka na niekdajšie múzeá na Slovensku, z ktorých už niektoré neexistujú - gilbert
- Fotoreport: Bankovský kopec 2017 - Awia
- Odľahčené Pioniere 05, 20 a 21 - gilbert
- Upravené Pioniere 20 a 21 - gilbert
- Pionier 20 - 21 na promenádu so širokými riadidlami - gilbert
- Odľahčené 20-ky na promenádu - gilbert
Diskusia:
Zobrazujem diskusiu k videu: Muž na Jawe - Francúz o Československých motocykloch

Muž na Jawe - Francúz o Československých motocykloch
Je to dlhšie video, ale pre fanúšika značky stojí za zhliadnutie niekedy večer, keď v telke ide veľké NIČ |
Muž na Jawe - Francúz o Československých motocykloch
To už som zdá sa mi videl, ako stretne jawa klub a všetci na japoncoch /no sú zhýčkaní/. Pozriem si to iste ešte raz na plné rozpamätanie. |
Muž na Jawe - Francúz o Československých motocykloch
Tusim to bolo v roku 2012, som v Presove stretol chlapika z Norska. Bol na Jawe 350. Pomohol som mu spravit nakup Jawa suciastok, dal mu najest a v neposlednom rade mu vymenil spojkove lanko. Nie, ze by si to lanko nevedel vymenit aj sam, ale islo mu to trocha "nemotorne" - mal totizto iba jednu ruku, lavu. Na lavom rajde mal plyn, spojku aj prednu brzdu. Vystriedal viacej motoriek, ale Jawa mu "ucarovala"... |
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.

Súvisiace videá:
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!